Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (3)

Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (3) | Autor: ian.feb2012

Link direct la acest mesaj



Burtici cu bulgarasi de ianuarie-februarie 2012
de ianuarie
ink@ - DPN: 01.01.2012
aly_k - DPN: 03.01.2012
Alice Elena - DPN: 03.01.2012 + Mara Nicolle 20.08.2010
iaura21 - DPN: 05.01.2012
simona_maris - DPN: 06.01.2012
smufurash - DPN: 06.01.2012
ram0nica - DPN:7.01.2012
sara - DPN:9.01.2012
neliaCris - DPN: 11.01.2012
Ylari - DPN: 13.01.2012 + Eva Denisa 4.05.2008
Bella_sib - DPN: 14.01.2012
adrianab12 - DPN: 16.01.2012
anangel_lexi - DPN: 17.01.2012 + Maria Cornelia 20.09.2006
Crinutza87 - DPN: 19.01.2012
alina_anto - DPN: 19.01.2012 + Sara Maria 9.05.2008
elenusht - DPN: 22.01.2012
shoareku - DPN: ??.01.2012

lalitzuza - DPN: 24.01.2012
Annisia - DPN: 30.01.2012 + Yanis Luca 7.09.2007

de februarie
Matzaila_81 - DPN: ??.02.2012
My_Lady0091 - DPN: 4.02.2012 + Marie Rebecca Ayanna 29.11.2009
Porumbitza - DPN: 6.02.2012 + Robert Nicolas 26.01.2009
Mihaelafalt - DPN:?.02.2012
bulgarasoana - DPN:?.02.2012
beatrix - DPN:14.02.2012





Mamicile se sarbatoresc:

[size=1]
Ianuarie

aly_k 10.01.1988

alina_anto 12.01.1982

Februarie

My_Lady0091 27.02.1985

Martie

smufurash 31.03.1970
Annisia 31.03.1978


Aprilie


Mai

anangel_lexi 17.05.1979

Iunie
YLARI 1.06.1976



Iulie

ink@ 9.07.1985


August


Septembrie

Elenusht 28.09.1983


Octombrie

Matzaila_81 4.10.1981


Noiembrie


Decembrie

Alice_Elena 18.12.1987












Asa a inceput minunata odisee a Bulgarasilor:
(1) (2)



Cont Comun : ian.feb2012
E-mail: ian.feb2012@gmail.com

Linkuri utile

www.baby2see.com/development/ultrasound_sonogram/first_trimester_scans.html#week4" target="_blank">Evolutia sarcinii in imagini ecografice
www.filmeon.ro/articles.php?article_id=532" target="_blank">Documentarul "In pantec"



Indicatii pretioase

CUM SE SCHIMBA UN CAPITOL
1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta
3. Dai click dreapta pe Iconul 'Editeaza respuns' si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai 'Subiect nou' buton care e sus in dreapta paginii sau jos in stanga
5. De la cealalta pagina copiezi titlul si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine
6. Cu butonul "reply with quote" (foita cu sageata verde de deasupra mesajului) se ia textul de la mesajul cu listuta din cap de la subiectul vechi si se copiaza in primul mesaj din capitolul nou,se scot tag-urile [ quote ] de la inceput si de la sfarsit ca sa apara textul scris normal nu ca si cand ar fi citat.
7. Dai Creeaza subiect nou
8. Copiezi linkul noului capitol(il gasesti la topicul general)
9. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou.(scrii [ url="" ]nr. capitolului vechi[ /url ] fara pauze intre [] am scris asa ca sa se vada formula, iar intre "" se pune link-ul primei pagini de la cap. pe care il schimbam).
10. Te loghezi inapoi cu userul tau
Si gata !!! Capitolul nou este facut

Cum sa-ti activezi PM-ul
Mergi la: Contul meu - Mesaje private- Options- Activeaza mesaje private

Cum sa ascunzi un link
[ url=" aici scrieti linkul " ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ]Cand scrii formula, scoti spatiile dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.

Cum sa ai semnatura
Mergi la Profil Personal, selectezi Editeaza profil , mergi in josul paginii la Optiuni Profil + / - , apesi pe + , si la Semnatura scrii ce doresti.
Cum sa ai sau la semnatura
Mergi la Profil Personal, selectezi Editeaza profil , mergi in josul paginii la Optiuni Profil + / - , apesi pe + , si la Semnatura scrii gravi sau gravired intre [] si adaugi saptamanile si in rest scrii tu ce vrei.
De exemplu:
de BAIETEL si +6
se scrie:
[ mamica ] de [ blue ]BAIETEL[ /blue ] si [ gravi ] +6 (fara spatii intre paranteze)

Cum sa accesezi contul pentru poze - Picassa
1. Mergi la adresa http://picasa.google.com/.
2. Faci click pe scrisul "go to Picasa Web Albums" din partea dreapta a ecranului.
3. Introduci adresa de e-mail deschisa pentru contul Picassa (ian.feb2012@gmail.com) si parola (la cerere pe PM).
4. Daca doresti sa pui pozele personale faci click pe butonul "upload" aflat in partea de sus a ecranului si apoi pe scrisul "create new album".
5. Denumesti albumul creat si faci click pe butonul "continue".
6. Incarci pozele dorite din calculator si salvezi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenusht spune:

deja am inceput al 3-lea capitol! sper ca acesta sa fie numai cu vesti bune!
Multumim Anangel pt casuta noua!


Cu speranta si rabdare toate se pot rezolva!
6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Crinutza, Matzaila, Doamne ajuta sa fie bine! Matzaila, eu zic ca nu s-a vazut nimic la eco pentru ca sarcina e fff mica...Nu stiu, zic si eu. Oricum eu as cere si o a doua parere.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si 7+
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara

Bobuletul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Aaa, da, da. Am vazut un (1) size 2, ceva de genul, si nu mi-am dat seama. Am crezut ca e o eroare de la un script din text.

Ce mai fac fetele cu probleme? Ati mai aflat ceva? O veste buna?

ANNISIA, mami de YANIS si suriorul lui (5+)


Micul Yanis creste mare

Suriorul lui Yanis

Praslea cel voinic si perele de aur (ca mere avea mama inainte de odiseea in 40 de saptamani)...

"Nu-i nimeni drac si nimeni sfânt!
Credinta-i val, iubirea vânt
Si viata fum!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ink@ spune:

toate viitoarele mamici se streseaza pentru bebelusii lor. Pentru ca nu avem control si nu stim ce se intampla, mai ales daca este prima sarcina.
Ideal ar fi sa ascultam de parerea dr care ne urmareste, dar pana gasesti un dr cu care sa fi pe aceeasi lungime de unda e mai complicat.
Si eu am fost foarte stresata primele saptamani de sarcina, dar la 8 saptamani i-am ascultat inimioara, si am zis ca bebe nu merita tot stresul la care este supus, si trebuie sa ma bucur de sarcina.
Si acest sfat vi-l dau si voua. Daca este dat sa fie bebe, o sa fie.

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Subscriu! Sunt unele chestii pentru care nici medicii nu au o explicatie. Mie acum cateva luni mi-au spus ca nu voi mai avea copii decat cu mare chin. Iote ca nu fu chiar atata chin, ca in afara de metoda din mosi lasata, nu facui nimic in plus... Si zau daca ma plang!

ANNISIA, mami de YANIS si suriorul lui (5+)


Micul Yanis creste mare

Suriorul lui Yanis

Praslea cel voinic si perele de aur (ca mere avea mama inainte de odiseea in 40 de saptamani)...

"Nu-i nimeni drac si nimeni sfânt!
Credinta-i val, iubirea vânt
Si viata fum!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

anangel, m-ai imbatranit cu 10 zile :))) (in lista)

anisia, eu nu am avut experientele tale la prima sarcina, dar tot optimista am fost. din momentul in care am aflat ca-s gravida si toata lumea imi zicea ca sunt tanara si ma intrebau daca nu imi e frica, le-am spus ca voi avea o sarcina usoara fara probleme si un copil sanatos. asa s-a intamplat si acum am un copil cuminte, sanatos si care rade tot timpul
nu are rost sa va panicati, nu faceti decat rau bbeilor.
hai, curaj, o sa fie bine

mara
Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutza87 spune:

ce repede am trecut in noul capitol....,multe avem noi de poovestit:) si sa dea Dumnezeu doar vesti bune la toate burticilee!!
eu la 6 in seara asta am programare la eco...sunt mai linistita am si dormit 2 ore..si ma gandesc doar...daca vrea Dumnezeu sa fie bebe o sa fie daca nu ,nu...eu cu stresul nu rezolv nimic .!!! o sa va spun dupa ce vin de la medic ce si cum!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

La analizele de azi Beta hcg-ul a iesit 331,54 deci bine. Doctorita s-a inselat bazandu-se pe analizele pe care aia le-au gresit saptamana trecuta.
M-am linistit. Putea sa-mi spuna altfel toate cele, sa fie mai diplomata si asa mai departe nu sa-mi arunce in fata ce e mai grav.
Am imbatranit cativa ani efectiv.
Imi doresc copilasul asta din tot sufletul, imi ador sotul, avem o casnicie minunata, nu perfecta dar normala si frumoasa, ne ciondanim dar ne impacam de fiecare data, bebe mic e conceput din dragostea imensa ce ne-o purtam unul celuilalt, normal ca orice presupunere ma ingrijoreaza si imi face inima sa se micsoreze.
Dar acum sunt ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Buna fetelor, abia astept sa ajung in tara sa fiu pe acceasi lungime.Cu diferenta asta de 7 ore este destul de greu ..[canada.Am citit tot ce ati scris voi pana acum ...
LA MULTI ANI, YLARI!!! sa fii sanatoasa, linistita si fericita .. si un bebe asa cum ti-l doresti !!!
Bun venit ptr. Annisia !! ma bucur ca esti alaturi de noi .. mai ales ca tu ai ceva experienta ....
Sa fiu si eu in randul lumii si sa comunic data posibila a nasterii ca vad ca ati trecut si voi 24 ian.2012 ,Asta dupa calc de pe net... la dr ajung peste 2 saptamani .... sper sa imi fie bine si sa nu trebuiasca sa ajung aici ... poate cineva sa o treaca sau trebuie sa o fac eu ...
fetelor hai sa fim optimiste si sa ne asteptam doar la lucruri bune
La multi Ani ptr toti copii azi de ziua lor ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Matzaila, schimba doctorul! Pai cum vine asta? Mi se pare absurd sa te faca sa treci prin asa ceva si apoi, ca si cum nu s-a intamplat nimic, totul e bine si frumos. Nu se face asa ceva.
Iti spun, pentru ca am trecut si eu prin asta, la prima sarcina. La 7 saptamnai mi-a spus doctorul ca nu i se dezvolta normal creierul copilului si ca sa ma pregatesc ca organismul sa-l respinga. Mi-a dat un tratament si mi-a zis sa revin peste trei saptamani, daca mai e cazul. Nu pot sa-ti spun prin ce am trecut eu in alea trei saptamani, ca numai om nu am fost. Cand am revenit la control, s-a purtat de parca nu-mi spusese nimic: bebe e bine, e mare, e normal, totul e ok. Imi venea sa-l sfasii in bucati, pentru ca m-a facut sa trec gratuit prin asa ceva. Apoi, cand m-am trezit in balta de sange, m-am dus la spital si nu ma recunoastea, desi ma duceam regulat la control. Cica, da tu esti pacienta mea, ca nu ne-am mai vazut... Dupa ce mi-a salvat sarcina, nu am vrut sa mai aud de el. Asa se intampla cu marea majoritate a medicilor renumiti. Ajungem sa ne controleze pe banda rulanta si sa nu le mai pese efectiv.
Ei nu se gandesc ca pentru noi e o minune, e un nou drum, o noua viata. Lor sa li se umfle conturile si restul... Pana mea...
Foarte rar mai gasim oameni cu suflet, care fac din pasiune meseria asta, care se implica si isi respecta fiecare pacienta.
Noi ii facem celebri si noi ii dezumanizam, prin milioanele care le indesam in buzunarul halatului, crezand ca asa copilul nostru o sa fie mai sanatos si mai cu mot. E o intreaga industrie, de care noi - vrem nu vrem - avem nevoie, iar ei profita la greu.

Ma bucur ca te-ai linistit si ca esti mult mai bine. Ai grija de tine si gasesteti un echilibru interior. Asculta-ti instinctele, ca ele nu dau gres niciodata.

ANNISIA, mami de YANIS si suriorul lui (5+)


Micul Yanis creste mare

Suriorul lui Yanis

Praslea cel voinic si perele de aur (ca mere avea mama inainte de odiseea in 40 de saptamani)...

"Nu-i nimeni drac si nimeni sfânt!
Credinta-i val, iubirea vânt
Si viata fum!"

Mergi la inceput