Meseria de bona

Meseria de bona | Autor: craciunitza

Link direct la acest mesaj

Senatorii au aprobat un proiect legislativ care reglementeaza infiintarea meseriei de bona. Iata care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplinesti in cazul in care vrei sa ocupi un astfel de post:
- sa ai peste 18 ani si capacitate deplina de exercitiu;
- sa ai o stare buna de sanatate atestata de medicul de familie in urma unui control anual;
- sa te supui unei evaluari psihologice cel putin o data pe an;
- sa nu fii decazut din drepturile parintesti;
- sa absolvi cursurile de formare profesionale organizate de furnizori autorizati de Consiliul National de Formare Profesionala a Adultilor;
- sa detii un Registru actualizat al activitatii desfasurate;
- sa nu locuiesti cu persoane care au fost condamnate prin sentinta judecatoreasca definitiva;
-sa ai acordul scris al sotului cu privire la desfasurarea activitatii de bona (in cazul in care lucrezi la domiciliul tau);
- sa nu ai un copil care are un comportament antisocial, care beneficiaza de o masura de protectie speciala sau a savarsit o fapta cu caracter penal;
- sa ai drept de folosinta a unei locuinte care acopera in mod corespunzator necesitatile de preparare a hranei, de igiena, educare si odihna;
- sa nu fii dependent de alcool, droguri sau alte substante psihotrope;
- sa nu detii o sentinta judecatoreasca definitiva de condamnare;
- sa nu suferi de boli cronice transmisibile;
- sa nu ai retras atestatul de asistent maternal.

Inca nu se stie cine va da toate aceste "certificate" de perfectiune. Probabil ca cineva foarte perfect.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Mi se par niste cerinte de bun simt. Ma asteptam sa fie mai multe!

mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Cerintele sunt de bun simt si cred ca fiecare parinte se asigura ca sunt respectate. Ma intreb, insa, care organism le va oficializa si cum, pe cati bani, cata spaga, cat impozit, etc.
Si daca eu vreau sa angajez o bona neoficiala, nu voi avea voie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Ei, nu tre sa fi neaparat perfect sa indeplinesti conditiile astea!

DAR...depinde ce rezultat vei avea la evaluarea psihologica dupa ce vei umbla sa dovedesti cu "hartii" toate cele de mai sus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui craciunitza
Si daca eu vreau sa angajez o bona neoficiala, nu voi avea voie?


Poze




Pai... vrei sa angajezi o bona neoficiala, in sensul ca vrei sa platesti pe cineva, la negru?
Desi este cea mai folosita varianta, nu , nu cred ca ai voie:)
Pe de alta parte, daca angajezi o persoana la negru, sau pe bune, dar nu are atestare de bona, nu o poti trage la raspundere pentru eventuale probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esteiubi spune:

La negru nu-i voie nici acum, nu mai trebuia o noua lege.
Pe de alta parte, orice persoana, bona sau nu, care intra in contact cu copilul tau, raspunde pentru orice, de la neglijenta pana la culpa cu intentie.
Adica daca o vecina accepta se stea 10 minute cu copilul tau pana tragi tu o fuga la chiosc, iar copilul pateste ceva, vecina raspunde, in functie de gravitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Doamnelor, avand in vedere ca nici medicii nu raspund pentru vreo culpa, am indoieli serioase ca bonele o vor face, indiferent ca vor avea sau nu certificat :)
ligia, asta e si ideea, cel care atesta perfectiunea, o avea vreun certificat ca poate face asta? Si daca da, cine i l-a dat?
Cunosc cateva doamne care ingrijesc copii si nu cred ca aceasta masura "legislativa" le aduce lor sau parintilor vreun beneficiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Cred ca ceea ce ai scris tu se refera la acele centre de zi, unde duci copilul si-l lasi acolo, ca altfel nu vad ce logica ar avea cerinta asta "- sa ai drept de folosinta a unei locuinte care acopera in mod corespunzator necesitatile de preparare a hranei, de igiena, educare si odihna; ".

mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Cred ca ceea ce ai scris tu se refera la acele centre de zi, unde duci copilul si-l lasi acolo, ca altfel nu vad ce logica ar avea cerinta asta "- sa ai drept de folosinta a unei locuinte care acopera in mod corespunzator necesitatile de preparare a hranei, de igiena, educare si odihna; ".

Sau ceea ce se numeste aici "childminder". Bona iti vine acasa. Chilminder-ul care grija de copilul tau la ea acasa si evident ca trebuie sa aiba un atestat de "chilminder" ca altfel nimeni nu i-ar lasa copilul pe mina. E mult mai ieftin ca bona si e o meserie foarte raspndita aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Craciunitza cred ca ai mare dreptate, oricum in vizor vor ajunge acele cazuri aflate in extrema. Din ce imi dau seama 4 din 14 criterii tin de o certificare data de medici, iar daca luam in considerare cum dau medicii certificarile in Romania (e.g. certificatele medicale) e cam clar ce se va alege de aceste criterii.

Din punctul meu de vedere asta este numai un cadru legal pentru a baga bona in corzi in situatia in care se intampla ceva naspa. Atat, asta nu inseamna ca lucrurile se vor schimba in bine, doar vei avea niste instrumente in plus, dar daca bona e desteapta le ia pe toate si scapa basma curata, singuril ei risc fiind legat de partea psihologica a ei, a sotului sau a copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

mi se pare ok textul cu locuinta, adica daca eu inchiriez apartamentul pentru cineva, doar nu v-a face acolo o mini-gradinita, chiar daca e la ea acasa, cum se spune.
si aici exista persoane care ingrijesc copii la domiciliu, dar trebuie sa respecte niste norme de igena , structurale, etc.
adica nua re un singur wc pe care il folosesc membrii familiei ei si inca vreo 4=5 copii, sa nu culcii copii in hol, pe niste fotolii sau saltele de 20 de ani, sa nu ai vesela ciobita din care sa ,manace si copii si sotul tau, etc
cat despre actele care dovedesc sanatate si celelalte, mi se par corecte, asa stii cui lasi copii, si cred ca medicii nu v-or semna asa usor acele hartii.
in caz de vreo boala ascunsa, care se paote transmite copilului, clar ca bona v-a spune ca medicul a dat ok sa lucreze, si nu cred ca e nimeni nebun sa dea ok unor probleme grave de sanatate, sau care ar pune in pericol copii.
iar despre munca la negru nu e corect ca tu sa fii in pensie si sa mai ai si un venit cat ai pensiei sau chiar mai mare fara sa platesti impozite statului.ca doar de undeva trebuie si statul sa plateasca ajutoarele sociale si pensia celor care chiar traiesc din ea doar.
asa te obliga si pe tine ca angajator sa ii platesti o carte de munca celui care lucreaza pentru tine, are si angajatul niste drepturi, cum ar fii concediu de odihna, si altele.

Mergi la inceput