Mamici din Grecia (8)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

‘Neata!

Ioannoula, asa e cu cetatenia, costa o gramada de bani sit imp si o gramada de hartii, eu m-am lasat pagubasa (deocamdata). Cum mai stai cu dieta? Hai, mai, si pentru o supa de orez face grecul tau spume? Am vazut ca ai intrebat la un subiect separat de oprirea lacatatiei. Ai luat atunci 2 zile Dostinex si nu s-a oprit? Mie mi-a zis dr atunci sa fac asa: sa golesc sanii de tot si am luat tratamentul de 8 zile cu Dostinex si s-a oprit de tot ca eu oricum nu mai aveam lapte deloc. (doar 1-2 picaturi).

Carmaw, ce idee buna ai avut cu cantatul la taverna pt Ioannoula. Mie ce-mi recomanzi sa fac? Ce retete minunate faci tu, sa ni le mai scrii ca suna tare interesant. Ce frumos tre’ sa fie acolo la voi cu sarbatorile satesti, mie tare mult imi plac, cand se fac si pe aici eu ma duc, ca-mi plac mult de tot. Of, iara probleme de sanatate? Multa sanatate si putere iti doresc!

Andreea, mersi mult de tot de reteta cu roka si pui, am s-o fac negresit ca suna mmmmm! Ce tare e Luka cu perlutele lui zilnice. Poate venim si la o plimbare pe la voi mai pe toamna, asa.

Anouk, asa facem e super propunerea ta de plimbareala. Cred ca ne iese si noua un canin si niste masele ca e umflat tot saracul la gingii si iara incepura sa curga mucii. Noroc ca nu se vaita. Cu diploma am avut si eu o tentativa sa mi-o echivalez, dar cand am vazut ce cer, am renuntat. Poate o voi face candva la batranete, cand n-oi avea ce face, sa-mi umplu timpul. Cum e Huidu? Ca cica a ramas cu sechele de la accidentul de ski.

Estheraaaaaaa, hai draga mea mai repede ca ne-ai perpelit destul si pe noi si pe grecul tau.

L-am tuns alaltaieri pe Stelios. Eu vroiam zero, insa pana la urma l-am tuns unu, ca n-au vrut nici frizerul nici sotul sa-l tundem de tot. Are o mutra, e mortal! Zici ca e copil de scoala. Tre’ neaparat sa pun niste poze pe FB, sa-l vedeti. A plans in alea 5 minute cat l-a tuns, cat n-a plans in toata viata lui de pana acum. Dar bine ca macar a stat si nu s-a zbatut. Acu’ dimineata inainte sa adoarma am vazut ca i-au aparut niste bubite pe frunte si un pic pe gat la spate. Nu par a fi de la caldura si nici vreo alergie, ca n-am mancat nimic nou. Am sunat-o pe doctorita si cica daca nu dispar/se amelioreaza pana diseara cand vine ea la cabinet sa-l duc sa-l vada. Eu banuiesc ca e (daca e ceva) varicela (varsat de vant). Dar de unde sa-l fi luat? Si chiar acum in iulie trebuia sa facem vaccinul asta pt varsat de vant. Om vedea daca e ceva, desi nu-l mananca si nici nu are alte simptome (temperatura etc.) si vad ca nici nu se inmultesc.



Va pup, o zi buna!


Theodora mami de Stelios
09.06.2010

STELIOS

DE'ALE GURII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Theo, sa-i fie de bine puiului:X:X:X si lu Fanu ii mai iese cate o bubitsa, de obicei pe poponel, dar e de la caldura si-i trec imediat.
Este si foarte sensibila, unde o atingi se inroseste. Am facut tratamentul cu dostinex pentru 2 zile, si cand apas pe san, tasneste... Sotul meu nu e de acord sa facem 2 mancaruri...o mancare pe saptamana. Cica economie. Ce gura face cand ii fac cate ceva lu Fanu si ea nu mananca, si arunc... Asta e. Va pupacesc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Theo, nu cred ca niste bubite mai ales pe caldurile astea inseamna varsat. Varsatul, din cate stiu, are la inceput si ceva febra, indispozitie. Si Nicolas face des bubite si la fund si pe spate, dar clar este de la caldura. Daca tu stii ca nu i-ai dat nimic deosebit zilele astea, apoi o iritatie tre' sa fie.
E musai sa ne pui poze cu Stelios tunsulici. La noi e invers: eu nu vreau sa-l tund. Ii tot tai varfurile ca sa nu se faca prea mare, dar intotdeauna am vrut un baietel cu parul mai lungut (nu sa i-l prind in codite )

Esthera, bine ca nu ne-ai uitat! Daca ti s-au rezolvat problemele aproape toate inseamna ca ai luat si permisul, asa-i? Hai ca te asteptam sa ne povestesti.

Oana, gata, ai intarcat-o pe Fanu? Ai terminat tratamentul sau mai ai? Nicolas e inca destul de atasat de tzatza si cu toti dintii care i-au iesit buluc, ne-a scos din belea de multe ori ca tare bine se linistea la san. A mai incercat sora-mea sa-i dea lapte proaspat Delta, dar nu bea cantitate.. vreo 10 ml si gata. Asta cu canuta cu cioc ca biberonul il avem de decor.

Carmaw, parca ziceai ca azi mergi la spital. Tinem pumnii sa fie totul bine!

Andreea, cum a fost la balaceala? E vreme de plaja pe acolo? Pe aici e tare ciudat: dimineata ploua si e innorat rau, dupa masa mori de cald..

Pe aici asa cum v-am zis singura vedeta de pana acum a fost Huidu (Carmaw, nu vedeai Cronica Carcotasilor sau tu esti plecata de mai multi ani?). Pare ok, merge normal. Cica o sa vina si regina Marocului nu stiu cand, atunci sa te tii ce de-a gardieni o sa fie pe aici. Asta e unul dintre avantaje (sa le zicem asa) al hotelului asta: mai vezi cate o celebritate. Dar cel mai impresionant a fost cand s-a turnat Mamma Mia si au fost cazati la noi Pierce Brosnan si Collin Firth. Era ceva sa se plimbe vedete d-astea pe langa tine..

Nicolas s-a facut mare golan. Acum de cand merge face inventarul la absolut totul! Si are niste crize cand nu-l las.. aoleo! In general il las cam peste tot, dar chiar nu vreau sa puna mana pe aragaz (chiar daca e rece) sau la priza (desi sunt toate 'safe'). Si il tot scoatem prin oras, dar se baga pe sub toate mesele de la restaurante, trage de toate becurile, sterge panourile alea scrise cu creta, vrea sa apese pe butoanele de la frigiderele de sucuri si inghetata (cine naiba a avut ideea mareata sa pune butoanele de on/off jos?!). Nu ar merge pe langa noi sub nici o forma. Asfaltul nu prezinta interes.

A, si a murit lebada.. N-am inteles de ce ca doare crescuse asa de frumos, deja scotea pene, i se facuse ciocul rosiatic si chiar numaram saptamanile pana sa o ducem inapoi.. In fine, au mai iesit niste pui de lebada neagra la lac, dar i-am zis lui barbatu-miu ca nu am nervi sa-i mai aducem la noi. Asa ca le-au amenajat acolo, la lac, si vor sta intr-o cusca (bine ingrijiti) pana cresc. Asta daca vor rezista..

Promit sa revin cu poze ca n-am mai pus demult.


pozici Nicolas cel Mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enculescu spune:

theophillina: vorbesti de Dostinex. Mie mi s-a recomandat sa iau acest medicament pentru MICRONODUL TUMORAL HIPOFIZAR SECRETANT DE PROLACTINA, insa il suport foarte-foarte greu (din 2005 fac tratament cu el). Bromocriptina romaneasca nu o suport de nicio culoare. Pe-aici, in tara (Romania), nu am gasit inlocuitor. Pe-acolo, in Grecia, se gaseste vreun inlocuitor sub forma de injectii? Daca da - cat costa? Multumesc pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Anouk, am intarcat-o pe Fanu de la 3 luni, ca asa mi-a zis pediatra.Fata mea are alergia la lapte, si vomita tot ce manca,si nu lua in greutate. Doctora a zis ca e din cauza laptelui meu si sa nu-i mai dau, sa-i dau doar formula. Am incercat toate formulele de pe piata, si pe toate le-a vomitat.Din propie initiativa, i-am dat biscuiti cu mere si supite la 3 luni jumate, pe care le-a mancat foarte bine, si mi-a luat intr-o luna 800 de grame. D-abia acum a inceput sa manance bine laptele. Imi pare rau ca am ascultat-o atunci, trebuia sa ii dau si lapte si cand nu se satura formula, dar eram atat de pierduta si speriata, ca nu stiam ce sa fac. Acum mi-am revenit. E tare printul tau.. Imi pare rau de lebada. Eu am pus-o pe Fanu in premergator, si cine o mai scoate Si ea se baga peste tot, bate in usa de-afara ca vrea sa iasa...
si plange cand nu o las sa faca ce vrea ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Buna ziulica!

Ioannoula, o mancare pe saptamana??? Pai, eu gatesc in fiecare zi!!! Despre lactatie nu stiu ce sa zic mai departe, poate ar fi bine sa te vada totusi medicul tau ginecolog.

Anouk, am fost ieri la dr. si cica ar fi o mica alergie, dar nu stim la ce, ca n-a mancat nimic nou, detergentul nu l-am schimbat, nu stiu ce-ar putea fi. I-au disparut alea de ieri, insa azi i-au aparut altele in alte zone. Eu tind sa cred ca sunt totusi de la caldura. Mi-a dat sa-i dau un sirop daca se inrautateste situatia. Wow, ce de vedete la voi acolo. Si Stelios e un mare golanas. Nu ne mai intelegem cu el deloc, nu sta o clipa locului, oriunde ar fi. Azi l-am lasat la bunica-sa si ne-am dus cu niste prieteni si am vizitat pestera de la Petralona (eu o mai vazusem de nu stiu cate ori), insa sotul meu nu fusese niciodata. N-a fost f impresionat, insa mie mi-a palcut ca de fiecare data. Of, saraca lebada. Asa am “pescuit-o” pe Ioannoula aici la noi. Scrisese la momentul respectiv un post separat ca nu manca bebita laptic etc. si printre alte “sfaturi” ale mele a fost si sa o invit aici la noi.

Nicoleta, imi pare rau, nu stiu ce sa-ti raspund la intrebarea ta. Nu ma pricep nici la boala ta, nici la medicamente. Eu, asa cum am spus am urmat un tratament cu Dostinex de 8 zile prescris de medic si nu am avut nimic, l-am suportat foate bine, desi am citit si eu pe net ca Dostinex-ul asta e destul de greu de suportat. Sanatate multa!

Baietii mei dorm amandoi asa frumos, pe burtica lui tati ca atunci cand era Stelios mic. Acu’ nu prea mai incape pe burta lui tati, ii atarna picioarele. Maine mergem iara la locul de joaca, macar o data pe saptamana sa putem bea si noi o cafea in liniste.

Week-end placut si pupici!




Theodora mami de Stelios
09.06.2010

STELIOS

DE'ALE GURII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Buna fetelor,va citesc dar uite ca tot zic sa scriu si nu reusesc.
Fetelor cu cetatenia asa stiu si eu ca se plateste deeeci n-are rost eu una n-am nevoie..singura diferenta ar fi ca as putea sa votez...dar eu nici in Ro nu votam ...in rest mi-e foarte bine cu cetatenia mea romana...eu insa am fost la politie la departamentul pt straini acum cativa ani si...m-am declarat...si mi-au dat asa un cartonas cu care dovedesc ca-s cu acte in regula:D. Diploma de facultate si eu aveam de gand s-o recunosc si eu am traduse/stampilate actele dar nu am(am vzut dpca trebe')diploma de liceu...parca asta era...ei...si cine sa stea sa alerge si pt aia...si eu zic ca intr-o zi cu soare plina o s-o fac...si asta costa da nu mai stiu cat...
Anouk si Carmaw ce pisoi cu personalitate si preferinte culinare aveti:DD
Carmaw sanatate multa multa!
Anouk ce frumos ca vezi vedete:) si imi pare rau de lebada...poate nu le-o prii clima...io stiu...:(
Theo si eu ca si tine...ziua si mancarea :) si mai mereu sunt in pana de idei ...si tot caut pe la argiro:D.Sper sa-i treaca lui Stelios iritatia!
Ioannoula uite si unul din nepoteii mei are alergie la produse lactate dar medicul a spus sa nu mai consume mama,acum ca a trecut de diversificare nici el...dar il alapteaza....ca nu-i nimic mai bun ca lapticul mamicii....cat despre sot brrrr ma enervez de fiecare data cand citesc ...nu stiu cum inca mai poti....
In rest eu bine nimic nou....doar ca am facut si inghetata de capsuni si acum granita de portocalo-lamaie:)
Pup fetele si weekend placut(ce-a mai ramas:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Theo, asa-s si la noi bubitele, apar intr-un loc, dispar in altul. Dar in general sunt in zona mijlocului si pe spate. Cand se fac mai urate, ii dau cu Cutaden (adus din Romania) sau cu Sudocrem, dar in general incerc sa-i sterg transpiratia cat mai des (evident, ca nu reusesc mare branza ca nu sta locului o secunda).
Distractie placuta la locul de joaca si bucura-te de fiecare zi ca tare repede creste!

Oana, am crezut ca subiectul cu lactatia era in prezent. Acum mi-aduc aminte cand povesteai ca nu asimila laptele deloc. Si daca ai intarcat-o la 3 luni mai ai inca sanii umflati? Sau iar n-am inteles bine..
La noi e lapte inca si nici nu vreau sa-l intarc din proprie initiativa decat cand termin munca si raman acasa cu el.

Moro, sa-ti fie de bine dupa inghetata si granita si ce bunatati mai faci tu pe acolo. Si noi gatim in fiecare zi, mai rar la 2 zile. Eu sunt fericita ca gateste sora-mea acum ca eu nu apuc.
Dar de ce nu ne mai povestesti pe unde-ai umblat, cu ce-ti mai omori timpul? Imi place ca povestesti in detaliu.

A venit si printesa Marocului azi, au inchiriat o intreaga aripa a hotelului.
Azi vine si cumnatul meu cu fiica lui si prietenul ei. Asa ma bucur ca mai vad lume de-acasa!

De Nicolas ce sa va mai zic? Azi iar se zgarmana la dinti! Si 'vorbeste'! Muuuuuuult! Ii zici tu ceva si el raspunde in pasareasca lui, dar asa, ca intr-o conversatie. Si vrea si sa te uiti in ochii lui cand ii vorbesti altfel iti intoarce fata catre el. Imita foarte clar toate sunetele de animale pe care le aude, face "pa pa", zice "kei" atunci se apropie de chestii care stie ca frig, ce mai! ne surprinde in fiecare zi cu cuvinte (ma rog, tentative). Si are o obsesie cu cratitile. Cum prinde deschis la bucatarie, fix la dulapul cu cratiti se duce si il am ocupat macar un sfert de ora.
Aaa, si nu mai vrea sa intre in mare. Deloc. Nu stiu de ce. Si nici in cada nu mai vrea sa intre. Dar se joaca cu apa pe unde o prinde. Nu stiu ce naiba l-a apucat ca doar nu l-am speriat niciodata si nici nu l-am fortat sa intre daca nu vrea. In fine, sper sa treaca.
Si ieri am condus prima data singura cu el in masina si pot sa zic ca s-a purtat exemplar. Ii povesteam, imi povestea..

Hai ca v-am zapacit cu Nicolas. Scuzati polologhia, dar chiar se tranforma in fiecare zi si ma umflu si eu nitel in pene.

O zi buna va doresc si aveti grija de voi!

pozici Nicolas cel Mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

Salutare fetelor,ce faceti voi?eu ma relaxez la o cola rece si ai mei dorm ,azi am fost la plaja de dimineatza ne-am mai balacit putin,pana acum bya nu intra in apa iar acum debea o scot afara.la noi e caldd,zapuseala nu gluma.

anouk3,imi pare rau pt lebada ta.ai schimbat cateva vorbe cu huidu?noi(mai mult sotul)urmareste cronica carcotasilor.pupici lui nick cel vorbaret!!
theo,poate stelios sa iritat de la foarfecele cu care a fost tuns sau masina de tuns)(zic si eu...cu gradinita am lasat-o balta cel putin cu cea de stat.imi trebuiesc o gramada de hartogarii iar eu nu alerg prin caldurile astea dupa ele,iar sotul are foarte mult de munca si nu se poate duce,iar faza e ca pot baga dosarul dar nu-i garanteaza ca o ia sigur,iar la cele particulare i ia in orice perioada ca doar daia sunt particulare..
ioanoula,eu ma tot intreb cum de rezisti langa grecul asta al tau,dao naiba de economie ca nu te imbogatesti cu o farfurie de ciorba,eu zic ca cel mai bine pt tine e sa lucrezi poate sa zica el ce vrea dar nici sa te milogesti de el nu merge.pupici fanoulei.
carmaw.multa sanatate!!
moro_k mai scrie si pe aici ce mai gatesti sa ma inspir si eu...
fetelor,eu mai am o luna si apoi plec in tara caci se apropie nunta,de slabit nu am mai slabit sunt blocata la 72,800-73,acum mananc si putin ca e cald si nu imi e foame,dar degeaba.pupici o zi buna tuturor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Alex, hai pe aici daca vrei sa slabesti! Eu am mai dat jos 2 kg! Am ajuns la greutatea din facultate: 53 kg. Sper sa ma opresc aici..

pozici Nicolas cel Mare

Mergi la inceput