cum pastrati medicamentele?

cum pastrati medicamentele? | Autor: My_Lady0091

Link direct la acest mesaj

Buna ziua !

am in casa medicamente in termen,pe care le folosesc in tratamentul fiicei mele,o parte care le-am folosit.pana acum le-am tinut la loc ferit de lumina,la temperatura potrivita,insa odata cu venirea caldurii le-am pus in frigider,caci pe majoritatea scrie "a se pastra la temperaturi sub 25 gr."
acum vin si neclaritatile mele:

-ce temperatura trebuie sa fie in frigider?eu am dat la 4,5 gr azi,mi se parea ca e "frig"

-cum fac sa le administrez copilului pe cele necesare in tratament(siropelele),sunt reci si ea taman cu gatul si plamanii are problema!!mi-e teama sa nu ii fac mai mult rau.

astept pareri,sugestii.

multumesc din suflet!




Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

daca pe produs scrie " a se pastra la temperaturi sub 25grade celsius" se tine la temperatura camerei. NU in frigider, unde este mult mai umed. toate comprimatele si supozitoarele si siropurile se tin la temperatura camerei, in dulapioare inchise de preferinta.
doar medicamentele lichide pe care se specifica expres acest lucru si suspensiile reconstituite (de genul augmentinului) se tin in frigider.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz
doar medicamentele lichide pe care se specifica expres acest lucru si suspensiile reconstituite (de genul augmentinului) se tin in frigider.

Roxana


adica antibioticele praf care se fac apoi cu apa pt. administrare? Se tin in frigider dupa ce sunt lichide, nu praf, nu?

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.
Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui abramburika

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz
doar medicamentele lichide pe care se specifica expres acest lucru si suspensiile reconstituite (de genul augmentinului) se tin in frigider.

Roxana


adica antibioticele praf care se fac apoi cu apa pt. administrare? Se tin in frigider dupa ce sunt lichide, nu praf, nu?

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.
Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!



DA


Eu le tin intr-o cutie de carton, intr-un dulap pe hol, unde este umbra si mai racoare decat in restul casei.

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

ce mai fac eu

Bibi
David
Bogdan
Mihaita
Ionut






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Petro, da.
Pe prospectul fiecarui medicament sunt precizate mai pe la sfarsit si conditiile de pastrare, cum se prepara, daca este cazul, termenul de valabilitate in general si termenul de valabiliate dupa reconstituire pentru suspensii sau desfacerea flaconului pentru siropuri



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui abramburika
adica antibioticele praf care se fac apoi cu apa pt. administrare? Se tin in frigider dupa ce sunt lichide, nu praf, nu?


Petro, da, dupa ce se amesteca cu apa se tin la frigider, nu inainte. aia este "suspensia reconstituita".

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Eu cand aveam sa-i dau fetitei ceva ce trebuia tinut in frigider, la momentul administrarii, tineam cca o jumatate de minut lingurita cu medicamentul deasupra unui vas cu apa clocotinda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

roxana,eu am termometru de camera si arata 28 grade...si loc racoros,de unde??in beci,poatemajoritatea meidcamentelor pe care le detin sunt lichide(gen Humex,Eurepal,Aerius,etc)

si mai ales la vara..cand vor fi 40 gr la umbra..singur in apartamentul meu va fi si mai mult datorita caldurii inmagazinate de pereti!

si in frigider,ce temperatura trebuie sa fie??

de exemplu eu acum ii administrez Kalcid-suspensie,cat si alte siropele si as vrea sa stiu ce temperatura ar trebui sa-l tin sa nu fie prea rece substanta!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

studiile de stabilitate ale produselor medicamentoase se fac si la 40 de grade. deci daca nu se specifica ca trebuie tinut la frigider NU se tine. pentru ca umezeala si recele sunt factori perturbatori.
claritromicina solutie reconstituita al frgider, da.
celelalte siropuri NU. eu nu am mentionat nicaieri termenul "racoros" pentru ca el este depasit si din motive rationale nu mai este inclus in prospectele medicamentelor.
deci, concluzie: nu se tin la frigider nici siropurile pentru tuse, nici comprimatele, nici supozitoarele. doar in casa, in loc ferit de lumina.

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Merci de lamuriri.

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

multumesc!




Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput