Indemnizatie insotitor copil grad handicap grav

Indemnizatie insotitor copil grad handicap grav | Autor: magdaz_ina

Link direct la acest mesaj

Avem nevoie de un sfat. Rares are certificat de handicap gradul grav, cu drept de insotitor. Anul trecut sotul meu a luat indemnizatia de insotitor. Anul acesta directia copilului, la solicitarea primariei (pe motiv ca eu sunt in concediu de crestere copil), ne trimite respingerea cererii pentru indemnizatia de insotitor (cerere anterior aprobata).
Stiu ca nu procedeaza legal, stiu ca in Bucuresti aceasta indemnizatie se plateste in continuare.
Ce pot face pentru a obtine aceasta indemnizatie la care are dreptul fiul meu?

__________________________
rares - living on the edge

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

plangere penala,la judecatorie!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariasm71 spune:

Ar mai fi o solutie sa apelezi la o consultatie la avocatul poporului din orasul resedinta de judet unde locuiesti. Acesta poate chema la discutii autoritatea care a facut abuzul iar acestia sunt obligati sa dea un raspuns oficial.
Am zis de avocatul poporului pentru situatia cānd nu va permiteti timp sa pierdeti pe holurile instantelor sau la diverse usi.

Sanatate va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Multumim !


rares - living on the edge

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Am primit raspunsul scris de la protectia copilului prin care i se refuza sotului meu indemnizatia de insotitor in temeiul art.2 alin (4) din Ordinul 432/2007, articol care face referire la alte situatii, dar nu la situatia in care ma incarez eu (si anume art.12 alin (1) lit. a) din Legea 448/2006, republicata).

Am refacut cererea pentru indemnizatie conform art.42 alin. (4) din Legea 448/2006, intrucat refuzul lor nu are baza legala dar nu ma astept, desigur, la un raspuns pozitiv. Banuiesc ca nu le spun o noutate.

In acest moment cel putin in Bucuresti si in Timis aceasta indemnizatie se plateste, iar noi suntem plimbati de colo-colo.

Credeti ca exista o cale de rezolvare a acestei situatii?


rares - living on the edge

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Inca nu am primit raspuns la cererile mele dar o mamica care a luptat 2 ani si jumatate pentru aceasta indemnizatie mi-a transmis precizarile care spun clar ca avem acest drept.
Sper sa obtinem si indemnizatia.
Pentru cei care au nevoie de aceste informatii am pus documentul pe blog, aici.


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Azi m-am dus sa anexez la cererea de la Protectia Copilului precizarile de pe blog care ne dau dreptul la indemnizatia de insotitor si am aflat ca cererea noastra a ajuns la compartimentul juridic unde asteapta punctul de vedere scris al sefilor lor pentru a ne da noua un raspuns.


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atata timp cat exista o dispozitie legala in vigoare prin care nu aveti castig de cauza - ce te face sa crezi ca va fi altfel?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atata timp cat exista o dispozitie legala in vigoare prin care nu aveti castig de cauza - ce te face sa crezi ca va fi altfel?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Spune-mi, te rog si mie care este dispozitia legala in vigoare prin care nu avem castig de cauza.

Directia de protectie a copilului abia asteapta sa o foloseasca, o cauta de o luna si jumatate ca sa isi poata justifica raspunsul negativ pe care vor sa ni-l dea.

Aceasta indemnizatie (am scris si in blog) se plateste la ora actuala cel putin in judetele Timis, Arges si municipiul Bucuresti.

Daca nu aveam dreptul la aceasta indemnizatie nu am fi beneficiat de ea anul trecut (in acelasi context legislativ ca cel de acum).


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput