Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Zona artelor

Filme ptr. copii prescolari

Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

Candy
Candy
membru junior

Romania
Sibiu

1078 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 24/05/2011 :  14:25:07 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Candy  Trimite mesaj Yahoo lui Candy Adauga semn de carte la mesaj Trimite Candy un Mesaj Privat  Reply with Quote

Filme ptr. copii prescolari

Ce filme frumoase pentru copii mai stiti? Nu ma refer la desene animate, ci la filme artistice. Baietelul meu de 6 ani e innebunit dupa filme, nu prea reusesc sa tin pasul cu el, asa ca vesnic sunt in cautare de filme noi. Ma ajutati sa-mi completez listuta?

Lui ii plac f. mult filmele cu animale, asa ca astea sunt prima mea optiune.
- seria Beethoven
- seria Buddies
- Babe (nu l-am gasit inca)
- Nanny McPhee 1 si 2
- seria Harry Potter
- Alpha si Omega
- Hotel for Dogs
- Sunetul muzicii si Mary Poppins
- ecranizarile dupa Jules Verne (Ocolul Pamantului in 80 zile etc)
- Robinson Crusoe
- Jurassic Park 1-3 (credeam ca se va speria, dar i-au placut f. mult, adora dinozaurii)
- Marmaduke
- Oliver Twist
- Little Princess
- Maria Mirabela, Veronica
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - Candy on 24/05/2011 14:35:59

manuelacrina
membru junior

Donator  Mos Nicolae 2011
 Romania, Bucuresti
653 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 24/05/2011 :  14:50:51 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimanuelacrina Adauga semn de carte la raspuns Trimite manuelacrina un Mesaj Privat  Reply with Quote
Completare...

- Amintiri din copilarie, ecranizare dupa I. Creanga,
- Dumbrava minunata
- Cronicile din Narnia,
- Asterix si Obelix ... cu toate seriile,
- Spargatorul de nuci... si toata seria din Barbie ... eu am fetita de aproape 6 ani ,
- Tom Sawer si H. Finn,
- Guliver in tara piticilor etc.

... revin cu completari, cand imi mai vin in minte.
Dar multe din listuta ta noi nu le avem ... se poate sa ne imprumutati si noua cateva, te rog ? Multumesc.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
raly
raly
membru incepator

USA,
328 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 24/05/2011 :  20:35:09 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite raly un Mesaj Privat  Reply with Quote
De unde le luati? Suna grozav, as vrea si eu sa revad aceste filme.

raly
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

manuelacrina
membru junior

Romania, Bucuresti
653 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 25/05/2011 :  10:28:10 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimanuelacrina Adauga semn de carte la raspuns Trimite manuelacrina un Mesaj Privat  Reply with Quote
E destul de dificil sa le gasesc, dar iti pot spune "sursele" mele:

- internetul - principala sursa, caut cu google dupa: "numele filmului dublat in romana online" si daca am noroc gasesc unele cu o calitate buna/acceptabila si care nu se intrerup (filmele vechi romanesti le vedem pe filmeromania.blogspot.com); ideal ar fi sa le download-ezi si sa le copii pe CD sa le poata vedea copilul oricand, independent de net;
- DVD-uri de cumparat sau inchiriat in magazine de profil,
- prieteni / cunoscuti - facem schimb de CD-uri, fiecare de unde a reusit sa le obtina ...

Daca mai aveti si alte "surse" sunt si eu interesata !

Ramona2006
membru incepator

Israel, Ashdod
432 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 25/05/2011 :  10:38:43 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Ramona2006 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ramona2006 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Maya are aproape 5 ani si ii plac foarte mult filmele "Toy Story", la modul ca le-am vazut impreuna de zeci de ori. Sint Pixar, asa ca sint undeva intre desene animate si filme artistice, zic si eu...
Ati vazut Alice in Wonderland a lui Tim Burton? Mayei ii place f mult, si culmea, este innebunita dupa Mad Hatter (doar e Jonny Deep, nu?)
Ei i-au placut si Cats and Dogs parca se numeste, cu razboiul dintre ciini si pisici si G-Force (cel cu guinea pigs, f dragut). De fapt, ii plac orice filme care au animale in ele, in special pisici si catei.
Alte filme care ii plac:
Inkheart - superb!
3 Ninjas
Pirates of the Caribbean
serialele Drake and Josh si ICarly

Astea imi vin acum in minte. daca imimai amintesc, mai scriu...
Mayei ii plac f mult si spectacolele de dans gen "Riverdance" si musicalurile gen Bollywood. Ii mai plac :Step Up si High School Musical.

Edit:
Cum am putut sa uit de "The Wiggles"?
Sint pentru copii intre 2-6 ani, cred, Maya ii iubeste f mult, avem toate filmele lor. Sint cu multe cintece, dar sint grozave. Au inclusiv unul facut cu regretatul Crocodile Hunter Steve Irwin.
Uite aici un clip unde apare Leo Sawyer cu ei.
http://www.youtube.com/watch?v=Bwy1x0-cZaI
Blogul meu de mama ce sta mult prea mult acasa:
http://aloneinholyland.blogspot.com/

Editat de - Ramona2006 on 25/05/2011 11:02:06
Candy
Candy
membru junior

Romania, Sibiu
1078 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 26/05/2011 :  12:32:01 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Candy  Trimite mesaj yahoo luiCandy Adauga semn de carte la raspuns Trimite Candy un Mesaj Privat  Reply with Quote
Multumesc pentru idei, fetelor! Le-am notat pe cele de care nu stiam.
Ah, mi-am mai adus aminte de Black Beauty si Secretariat, cu cai. Black Beauty are si parti mai triste, dar se termina cu bine.

Eu cumpar de la reduceri, din Carrefour, de obicei, filme la 9.9 ron. Trebuie sa ai si un pic de bafta sa prinzi ceva interesant, in rest le descarc cu torenti sau Strong DC si apoi caut subtitrarile. Noi le vedem doar pe player, ma enerveaza sa stau sa ma uit la computer.

Manuelacrina, din ce oras esti?

Acum imi zicea o colega ca si-a comandat filme de la filmecopii@gmail.com, cu 35 ron un DVD cu 6 filme subtitrate, la alegere dintr-o lista destul de lunga.

manuelacrina
membru junior

Romania, Bucuresti
653 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 26/05/2011 :  14:03:29 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimanuelacrina Adauga semn de carte la raspuns Trimite manuelacrina un Mesaj Privat  Reply with Quote
Buna Candy, sunt din Bucuresti ... voi completa si la profil.

Am intrat pe filmecopii.blogspot.com, dar nu gasesc acolo decat desene animate, pe care deja le stim si niciunde o oferta de vanzare DVD cu filme ... poate nu am nimerit eu site-ul potrivit.
Cateva indicii, te rog !

alexandrina
membru matur

Donator Andrei
 Romania, Reghin
2205 Mesaje
8 Prieten(i)
Trimis la: - 28/07/2011 :  11:56:47 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luialexandrina Adauga semn de carte la raspuns Trimite alexandrina un Mesaj Privat  Reply with Quote
Michael Ende are doua scriituri deosebite:

"Poveste fara sfarsit" are o ecranizare frumoasa
http://www.imdb.com/title/tt0088323/

Dupa "Momo" s-a facut si animatie si film, una in italiana celalta in germana parca, cel putin.
M-ar interesa daca stice cineva unde se gaseste macar filmul animat intelgibil pentru plaiurile noastre.
O secventa este aici:
http://www.youtube.com/watch?v=ZrObHXohXzU

ML
membru de baza

USA,
4357 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 03/08/2011 :  06:02:51 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ML un Mesaj Privat  Reply with Quote
Candy, nu stiu daca le gasesti, toate 3 sunt cu animale:

Milo si Otis ( http://www.youtube.com/watch?v=7cJ0WxEXVw4 ), Snowbuddies (trailer: http://www.youtube.com/watch?v=lavEBgt_IsE ) si Homeward Bound, The Incredible Journey ( http://www.youtube.com/watch?v=SazBLdXqjbo&feature=related )

Primul nu cred sa aiba nevoie de traducere (arata cum naste o pisica, nu stiu daca te deranjeaza ), celelalte da.

La tzara americana (poze)

"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Editat de - ML on 03/08/2011 06:16:30

chiccutza
membru junior

Romania, GIURGIU
589 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 08/08/2011 :  16:14:24 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui chiccutza Adauga semn de carte la raspuns Trimite chiccutza un Mesaj Privat  Reply with Quote
Noi filmele le vedem online.
Aici aveti "Amintiri din copilarie"
http://www.youtube.com/watch?v=ZMsXCA1IMHU&list=PLDF6ED8653D5C7AB2&index=53

MAMA DE FEDE(6 nov. 2001) SI DANI(17 feb.2005)
BLOGU' MEU
CARTILE COPILARIEI

IonescuOana
Din Tara lui Caragiale

Romania, Bucuresti
859 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 29/08/2011 :  04:32:05 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite IonescuOana un Mesaj Privat  Reply with Quote
Dumbrava minunata si Maria Mirabela - super filme!

O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED S-O IA CINEVA!
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com