Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (2)

Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (2) | Autor: anangel_lexi

Link direct la acest mesaj



Burtici cu bulgarasi de ianuarie-februarie 2012
de ianuarie
ink@ - DPN: 01.01.2012
aly_k - DPN: 03.01.2012
Alice Elena - DPN: 03.01.2012 + Mara Nicolle 20.08.2010
iaura21 - DPN: 05.01.2012
simona_maris - DPN: 06.01.2012
smufurash - DPN: 06.01.2012
ram0nica - DPN:7.01.2012
neliaCris - DPN: 11.01.2012
Ylari - DPN: 13.01.2012 + Eva Denisa 4.05.2008
Bella_sib - DPN: 14.01.2012
adrianab12 - DPN: 16.01.2012
anangel_lexi - DPN: 17.01.2012 + Maria Cornelia 20.09.2006
Crinutza87 - DPN: 19.01.2012
alina_anto - DPN: 19.01.2012 + Sara Maria 9.05.2008
elenusht - DPN: 22.01.2012
shoareku - DPN: ??.01.2012

Annisia - DPN: 30.01.2012 + Yanis Luca 7.09.2007

de februarie
Matzaila_81 - DPN: ??.02.2012
Porumbitza - DPN: 6.02.2012 + Robert Nicolas 26.01.2009
lalitzuza - DPN: ??.02.2012





Mamicile se sarbatoresc:


Ianuarie

aly_k 10.01.1988

alina_anto 12.01.1982

Februarie

Martie

smufurash 31.03.1970
Annisia 31.03.1978


Aprilie


Mai

anangel_lexi 17.05.1979

Iunie
YLARI 1.06.1976



Iulie

ink@ 9.07.1985


August


Septembrie

Elenusht 28.09.1983


Octombrie

Matzaila_81 4.10.1981


Noiembrie


Decembrie

Alice_Elena 8.12.1987












Asa a inceput minunata odisee a Bulgarasilor:
[size=1](1)



Cont Comun : ian.feb2012
E-mail: ian.feb2012@gmail.com




Indicatii pretioase

CUM SE SCHIMBA UN CAPITOL
1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta
3. Dai click dreapta pe Iconul 'Editeaza respuns' si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai 'Subiect nou' buton care e sus in dreapta paginii sau jos in stanga
5. De la cealalta pagina copiezi titlul si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine
6. Cu butonul "reply with quote" (foita cu sageata verde de deasupra mesajului) se ia textul de la mesajul cu listuta din cap de la subiectul vechi si se copiaza in primul mesaj din capitolul nou,se scot tag-urile [ quote ] de la inceput si de la sfarsit ca sa apara textul scris normal nu ca si cand ar fi citat.
7. Dai Creeaza subiect nou
8. Copiezi linkul noului capitol(il gasesti la topicul general)
9. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou.(scrii [ url="" ]nr. capitolului vechi[ /url ] fara pauze intre [] am scris asa ca sa se vada formula, iar intre "" se pune link-ul primei pagini de la cap. pe care il schimbam).
10. Te loghezi inapoi cu userul tau
Si gata !!! Capitolul nou este facut

Cum sa-ti activezi PM-ul
Mergi la: Contul meu - Mesaje private- Options- Activeaza mesaje private

Cum sa ascunzi un link
[ url=" aici scrieti linkul " ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ]Cand scrii formula, scoti spatiile dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.

Cum sa ai semnatura
Mergi la Profil Personal, selectezi Editeaza profil , mergi in josul paginii la Optiuni Profil + / - , apesi pe + , si la Semnatura scrii ce doresti.
Cum sa ai sau la semnatura
Mergi la Profil Personal, selectezi Editeaza profil , mergi in josul paginii la Optiuni Profil + / - , apesi pe + , si la Semnatura scrii gravi sau gravired intre [] si adaugi saptamanile si in rest scrii tu ce vrei.
De exemplu:
de BAIETEL si +6
se scrie:
[ mamica ] de [ blue ]BAIETEL[ /blue ] si [ gravi ] +6 (fara spatii intre paranteze)

Cum sa accesezi contul pentru poze - Picassa
1. Mergi la adresa http://picasa.google.com/.
2. Faci click pe scrisul "go to Picasa Web Albums" din partea dreapta a ecranului.
3. Introduci adresa de e-mail deschisa pentru contul Picassa (ian.feb2012@gmail.com) si parola (la cerere pe PM).
4. Daca doresti sa pui pozele personale faci click pe butonul "upload" aflat in partea de sus a ecranului si apoi pe scrisul "create new album".
5. Denumesti albumul creat si faci click pe butonul "continue".
6. Incarci pozele dorite din calculator si salvezi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Am deschis capitol nou dar imi cer mii de scuze de la voi ca am uitat sa utilizez contul comun. Nu sunt obisnuita cu contul comun, am facut-o in virtutea inertiei, de pe contul meu. Sper sa nu se supere nimeni, promit ca la urmatorul capitol nu se va mai repeta!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si 5+ cu bobulet mic mic mic
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

anangel lexi multumim pt. capitol nou
eu de aceea intreb pe aici ,ca mai sunteti voi cu experienta si ne mai temperati ...
smufuras, eu nu calculez varsta sarciniipt. ca o face eco si dr meu ,si nici nu pun la indoiala spusele" marelui" dr. marinescu ,nu stiu de unde ai observat asta...zic si eu pe aici, chiar nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, ca avem nevoie de vorbe bune nu de altele,mea culpa
iar transferul l-am facut cam la un an de la punctie deci cum calculez varsta?...am facut cu blastocisti congelati
va pup si sper ca nu am suparat pe nimeni

minunea mea +7

"Intr-o zi un om a murmurat:Doamne vorbeste-mi, si un copac si-a framantat frunzele,dar el nu a auzit.Apoi a intrebat mai tare:Doamne de ce nu imi vorbesti? si un tunet a zguduit cerul,dar el din nou nu a auzit. Omul a privit in jurul lui si a spus:Doamne lasa-ma sa te vad,si o stea a luminat cerul, dar el nu a observat.Apoi a inceput sa strige,Doamne fa o minune ,si in clipa aceea s-a nascut un copil ,dar el nu a stiut. Disperat a strigat mai tare: atinge-ma Doamne si arata-mi ca esti langa mine! Acestea fiind spuse Dumnezeu a coborat si l-a atins dar acesta a alungat fluturele care zbura langa el si si-a continuat drumul
Ai grija sa nu pierzi o binecuvantare doar pentru ca nu iti apare in felul in care tu te astepti sa se manifeste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_k spune:

anangel_lexi nu am facut nici un test,doar asa simt eu acum, chiar daca mi-as dori o fetita,dar cel mai important este sa fie un bebe sanatos.

7+ cu un mic baietel de la DD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Asa e, ali, cel mai important e sa fie sanatosi. Sa stii ca feeling-urile astea nu te prea inseala, eu la fii-mea am simtit din prima ca e fetita desi pana in luna a 8-a nu am aflat cu certitudine ce e iar prin luna a 4-a ni s-a spus ca e baietel.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si 5+ cu bobulet mic mic mic
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

Citat:
citat din mesajul lui anangel_lexi
[Smufurash, pai si eu la 4 sapt si 6 zile am vazut sacul gestational, era cam cat unghia de la degetul micsi inauntru era alb. Am presupus ca "albul" era fii-mea.

anangel_lexi , sigur era fiica-ta . 4 saptamani si 6 zile inseamna 5 saptamani fara 1 zi - e varsta la care incepe sa se vada ceva. La aceasta etapa, fiecare zi conteaza deoarece cresterea este exploziva.
Sa-ti traisca printesa si bulgarasul si sa fie sanatosi!

iaura scumpa, eu nu am spus ca se calculeaza de la punctie. Mai spun o data, poate nu m-am exprimat pe inteles: varsta gestationala se calculeaza de la prima zi a ultimei menstruatii.
Este prima data cand mentionezi ca ai facut FET (prin conventie, spunem FIV cand se transfera embrioni "proaspeti" si FET cand se transfera embrioni decongelati). In cazul asta, se vorbeste despre varsta embrionara. In momentul transferului, embrionul tau avea deja varsta de 5 zile (=blastocist). La o femeie care are o sarcina naturala si un ciclu regulat de 28 de zile , teoretic asta se intampla in ziua 19 a ciclului menstrual, nu in ziua 14 cum socotesti tu (ai adunat 14 zile inainte de transfer si 14 zile de la transfer si de-asta ti-au rezultat 4 saptamani). Ecograful stabileste varsta embrionara prin masuratori.
Ceea ce vreau sa-ti spun este ca embrionul tau are varsta embrionara mai mare decat a unui embrion al unei femei care a ramas insarcinata natural si a avut prima zi a ultimei menstruatii pe 01.04.2011.
Oricum, sa-ti traiasca, sa fie sanatos si sa ai o sarcina si o nastere usoare!

------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala --> nefinalizat
FIV 2 --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5s
FIV 3 --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati --> 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

Citat:
citat din mesajul lui aly_k

anangel_lexi nu am facut nici un test,doar asa simt eu acum, chiar daca mi-as dori o fetita,dar cel mai important este sa fie un bebe sanatos.

7+ cu un mic baietel de la DD

aly, s-au facut statistici si s-a constatat ca femeile care au valoare mica a beta-HCG, masurata in ziua in care trebuia sa le vina ciclul, vor avea baieti, iar cele care au valoare mare, vor avea fete. Nu e o metoda sigura de predictie, dar eu sunt curioasa daca mi se va adeveri.
Sa fie sanatos si sa-ti dea Dumnezeu ceea ce-ti doresti!

------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala --> nefinalizat
FIV 2 --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5s
FIV 3 --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati --> 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Seara buna fetelor, sa ne fie de bie acest capitol si sa vedem numai vesti bune postate!
Eu sunt ok, ma simt bine, parca in seara asta un pic de greata si atat.
Mai e putin pana luni, abia astept sa merg la doctor sa vad fasolica mica, am emotii si eu dar sper sa se vada ceva!
elenusht, deci si tu iei progesteron, cat iei? eu o pastila de 200 seara. dar ma ia un somn de la el............. o sa intreb doctora daca trebuie sa-l mai iau, mi l-a dat la inceput de tot ptr durerile de burtica.
pupici!
Noapte buna!

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

buna seara!
mamicilor cu fiv, cred ca pierdeti din vedere esentialul. amandoua aveti cate un bebe, nu conteaza cand si cum a ajuns acolo, nici daca e mai mic sau mai mare decat altii. important este sa fie sanatosi si la termen, iar voi sanatoase si fericite

eu nu am nimic sa va zic despre noi. nu ma doare nimic, mi'e putin somn ziua, dar aici pot da vina si pe Mara astept ziua de luni sa vedem ce zice doc.
maine plecam la sighisoara
o seara buna

mara
Mami de Mara Nicolle (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

si daca imi amintesc bine, iaura a avut ultima menstruatie prin februarie

mara
Mami de Mara Nicolle (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenusht spune:

YLARI eu iau progesteron la 12 ore de cate 200 - dimineata si seara, dar eu le iau intravaginal tocmai pentru ca pe gura am inteles ca dau mai multe reactii adverse....Si am inteles ca nu prea fac bine la ficat si cum eu am avut probleme cu ficatul, le introduc... .Mie doctorul mi l-a dat pentru 3 saptamani- pana merg la el- apoi nu stiu daca mi-l mai prelungeste!acest progesteron fixeaza sarcina bine acolo.
fetelor, am niste greturi...pfiuuu...Burta nu ma mai doare de cand am inceput tratam cu progesteron, sanii ii mai simt crescand, aseara simteam ca ma doare putin fundul...De dimineata am fost sa fac iar beta hcg...sa vedem dinamica!m-am cam plictisit sa o tot fac, dar macar stau eu linistita ca e totul bine! va anununt imediat ce am rezultatul!


Cu speranta si rabdare toate se pot rezolva!

4 +

Mergi la inceput