pot da peste somn copilului?

pot da peste somn copilului? | Autor: mariana_alex

Link direct la acest mesaj

Buna!
Am o intrebare pentru voi, mamici si nu numai, daca copilului de 1 an si 8 luni ii pot da sa manance peste somn. Stiu ca este un peste gras dar pe internet nu am gasit o informatie precisa si de asta vreau sa stiu de la voi daca ati dat de la varsta asa frageda un peste atat de gras. Pana acum gaseam si ii dadeam fetitei salau dar de la un timp nu mai gasesc un peste proaspat, nici macar in supermarketuri (peste viu) nici salau si nici pastrv...ironia sortii ca doar stau pe maulul Dunarii...in schimb am cumparat somn proaspat si i-am dat putin, facut la cuptor, i-am ales bucati mai slabe si i-a placut.
Astept opiniile voastre. Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

dupa ce a implinit baiatul meu 1 an am intrebat pediatra ce peste pot sa-i dau...si mi-a spus ca mai nou, recomandat pt copiilasi ii doar somn, salau sau ton...asa ca baiatul meu papa doar somn de la 1 an, o data pe saptamana...
salau si ton nu am gasi niciodata, somnul il cumpar viu...


Adriana, mamica pufarinului David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

Da, chiar daca are un pic de grasime, e din cea recomandata de medici, pentru inima etc, are ulei de peste (omega 3) in fond si la urma urmei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_alex spune:

Multumesc fetelor de raspunsuri, ma asteptam sa raspunda mai multe mame tinand cont ca pestele e un aliment de baza (cel putin asa il consider eu) si nu ar trebuii sa lipseasca din alimentatia unui copil sau adult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mariana, pestele l-ai cumparat din magazin sau de la pescari ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_alex spune:

eu il cumpar de la pescari direct, cum prind cum ma suna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

mariana, Luca manaca de 3 ori/saptamana peste.
niciodata somn, somon...nu ii place, pur si simplu il refuza.
cel mai mult ii place Pastravul la gratar si vara cand gasim hamsii proaspete este innebunit- dar nu facem un obicei din a manca hamsii.
pestele preferat si in top este Pastravul ptr el, in rest mananca cu placere si Calcan, Crap, Biban.

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

ce mai fac eu

Bibi
David
Bogdan
Mihaita
Ionut






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

este chiar recomandat din cauza grasimii.
Ana mananca cu placere orice tip de peste.


numai bine!

Mama de Ana si 32+

Fashion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariana_alex

Buna!
Am o intrebare pentru voi, mamici si nu numai, daca copilului de 1 an si 8 luni ii pot da sa manance peste somn. Stiu ca este un peste gras dar pe internet nu am gasit o informatie precisa si de asta vreau sa stiu de la voi daca ati dat de la varsta asa frageda un peste atat de gras. Pana acum gaseam si ii dadeam fetitei salau dar de la un timp nu mai gasesc un peste proaspat, nici macar in supermarketuri (peste viu) nici salau si nici pastrv...ironia sortii ca doar stau pe maulul Dunarii...in schimb am cumparat somn proaspat si i-am dat putin, facut la cuptor, i-am ales bucati mai slabe si i-a placut.
Astept opiniile voastre. Multumesc.


Eu ii dau Dariei pastrav eviscerat, de la Carrefour. Fiert si amestecat in supa, ca altfel, nu-l mananca.

Nu am incredere in pestele vandut la pescariile din piete, cum vad maglavaisurile alea de sange cu peste intreg, peste transat, cu apa, cum ma ia... greata. In vanzatorii ambulanti, never, am vazut in piata peste vandut asa, era "inecat" intr-o mazga de mi-a venit sa vomit.

Iar peste viu... eu nu stiu daca i-as putea lua gatul.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_alex spune:

Selene, nu iau peste din pescariile din piata cu toate ca in mod sigur acolo e mai proaspat decat cel din Carrefour sau alt supermarket...eu il iau direct de la pescari...si nu trebuie sa le iei capul neaparat la peste...e bun si capul de la peste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Fii-mea mananca fitofag cu cea mai mare placere. E preferatul ei si la polul opus e ...somonul. Nici eu nu cumpar peste din piata, nu ma pricep sa-l cunosc pe cel proaspat. Mai avem prieteni care pescuiesc si ne mai aduc si noua



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput