cu bebe in vacanta la mare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sophia33 spune:

merg in bulgaria (nu m-am incumetat mai departe ca trebuia sa mergem cu avionul si incepeam o alta discutie...), la un hotel foarte bun, nou - lucrez in turism, stiu brand-ul asa ca am incredere in ce voi gasi acolo...mie nu prea imi place bulgaria dar e o solutie ok pentru anul acesta si un bebelus mic. suntem destul de aproape de casa incat sa fim inapoi in 4 - 5 ore.
am vorbit cu medicul si mi-a spus ca foarte bine, sa merg, sa am grija sa aiba ceva pe cap permanent, sa il bag in mare, sa il plimb foarte mult dimineata si seara si ca, mai aproape, atunci, o sa imi spuna ce medicamente sa am la mine si care sunt simptomele la ce ar putea el pati pe acolo.
el mananca formula asa ca trebuie sa va mai intreb daca ati facut lapte praf cu apa plata (sa nu ma apuc de fiert apa de acolo...) sau daca e buna apa de la aparatele de ceai/cafea din camera (adica daca o fierbe sau doar o incalzeste).
multumesc mult pentru incurajari! chiar aveam nevoie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

oana, nimeni nu te poate asigura cum o sa fie...o sa doarma sau nu din nou in patut.
Vei vedea atunci.
Enterocolita o poti face si acasa, nu neaparat in concediu.
Igiena maxima si atentie in ce locuri luati masa, de unde cumparati produs alimentare.

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

ce mai fac eu

Bibi
David
Bogdan
Mihaita
Ionut






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

eu nu vreau sa sperii sau sa agit aiurea pe nimeni, am enumerat doar cateva posibile probleme.

uite, si mie mi s-a intamplat anul trecut ceva similar: pentru ca nu reuseam decat cu mare greutate si insistente sa-mi scot fetita din piscina copiilor, fix la 2 zile dupa ce ne-am intors acasa (din Bulgaria) fetita a facut herpangina. noroc ca am fost pe faza, am stiut cum se manifesta, am dus-o imediat la medic si am inceput tratamentul, asa ca i-a trecut rapid si usor. baiatul familiei cu care am fost s-a ales cu o ciuperca, tot de la piscina culeasa...

am vrut doar sa subliniez ca ducand copilul intr-un mediu nou, total strain, sunt sanse mai mari sa prinda nu's ce microb, mai ales daca e vorba despre un copil mai sensibil, bolnavicios sau cu imunitate scazuta, asadar mamicile trebuie sa fie mult mai atente si mai vigilente, mai ales la faza cu bagatul in gurita (maini murdare sau jucarii) - asta e poarta de intrare pentru multe afectiuni

recunosc, eu sunt destul de stresata din pricina microbilor, am avut fetita bolnava de enterocolita cand avea doar 2,5 luni (nu intru in detalii, cert este ca totul s-a intamplat in urma botezului) si de atunci mi-am promis ca mai bine sa rada lumea de mine ca sunt fanatica sau obsedata de igiena, decat sa-mi vad din nou copilul bolnav pe un pat mizer de spital...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophia33 spune:

nici eu nu ma gandisem la enterocolita...:( eu sunt toata suparata si azi ca a facut putina febra (38.2), cred ca sunt dintii ca alte simptome nu are, sper sa nu fi racit. enterocolita am facut eu acum cativa ani si nu doresc nimanui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82

Wow...la faza cu enterocolita nu m-am gandit...acum o luna am avut probleme cu o enterocolita oribila care s-a lasat cu antibiotic si mult regim ca abia si-a revenit saracul copil..si e mai slab cu vreun kg.....Deci pe mine chiar ma sperie boala asta,,,,
Mai am o intrebare..daca el acum doarme in patut si il duc la mare si doarme 7 zile in pat cu noi oare nu se dezobisnuieste de patut si nu mai vrea nici acasa sa mai doarma acolo???


Sa stii ca e posibil, eu dupa ce m-am intors din concediu m-am mai chinuit vreo luna sa-l culc la el in pat si apoi am cedat si de atunci doarme cu noi

de steluta norocoasa (09.02.2009) si 9+


e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

sophia, depinde de hotel.

la duni, exista apa plata imbuteliata in sticle de 1,5 l, gratis, cu autoservire. pentru ca nu stiam de acest lucru, am luat de acasa un bax cu apa plata sa prepar laptele fetitei mele. am presupus ca oricum voi gasi acolo apa plata (imbuteliata sau la dozator), insa ce ma faceam daca fetita avea probleme daca ii schimbam apa (constipatie sau diaree) ? asa ca, pe langa atatea bagaje, ce mai contau cateva sticle cu apa ? de incalzit o incalzeam in camera, cu fierbatorul, intr-un ibric si o puneam intr-un termos, sa fie calda dimineata, cand ii preparam lapticul la ora 6. n-aveam de gand sa bantui prin sala de mese la ora aia matinala, nici nu cred ca puteam intra acolo asa devreme.
pe o masuta din sala de mese era un cuptor cu microunde, cutii cu lapte praf, lingurite, sticla cu apa plata, astfel incat cine avea nevoie putea prepara laptele praf pe loc sau putea incalzi mancarea din borcanele (aduse de acasa).

a, si nu te mai stresa cu fierberea apei plate, nu stiai ca acest lucru duce la marirea concentratiei de minerale ? apa plata imbuteliata este, teoretic, un produs microbiologic pur. sau cel putin asa scrie pe eticheta, la multe marci. deci nu are rost s-o fierbi.



Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Sophia, formula se prepara cu apa plata. enterocolita poate face oricand si oriunde, nu numai la mare. Cu cat mergeti mai stresati acolo, cu atat o sa fie mai aiurea. Eu as spune sa priviti mai relaxati vacantele astea, va faceti un milion de probleme si, conform legii atractiei despre care vorbeste atata lume, o sa aveti o multime de probleme daca ganditi negativ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Eu tot raman la parerea mea, ca depinde mult de copil. Intr-un concediu nu poti pleca cu toata casa si nu poti avea tot timpul spatiul de desfasurare dorit. E mult mai usor daca este alaptat.

Noi am fost de Paste la mama. In prima noapte a s-a culcat plangand si asa a tinut-o toata noaptea. El vrea acasa la el in pat, nu ii place la mamaia. Noroc ca noptile urmatoare s-a calmat :). Asa a fost tot timpul. De fapt cred ca sub 6 luni cand mergeam la socrii nu prea realiza pe unde este si era mai ok. Dar se scula foarte des si deranja toata casa.

Didi si bb Mihail (22.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mie mi se pare o nebunie sa pleci cu copil de 5 luni in concediu - oriunde, mare, munte ...stiu ca multe dintre voi ati facut-o, personal nu va inteleg. Pai concediul este sa te desprinzi de rutina de acasa, sa zaci cat vrei, sa vizitezi, sa te bronzezi, sa nu ai un program fix, sa nu depinzi de nimeni, sa faci sex pana rupi patul si sa ddansezi pana rupi pingelele. Ori nimic din toate astea nu se pot face cu un bebe dupa tine ... mai mult, este total neindicat sa ii strici lui rutina. Un copil de 5 luni manaca des, doarme des, nu stii cum reactioneaza la stimuli noi (caldura mai mare, aglomeratie, alta apa) ... sfatul meu este sa-l lasati acasa cu cineva si sa plecati numai voi doi.

Stiu ca o sa vina acum multe fete sa spuna ce superb a fost cu copilul in concediu - dar imi iau libertatea sa cred ca ori ati schimbat definitia "superbului", ori sunteti optimiste si vedeti numai partea plina a paharului.

Noi prima data cand am plecat cu copiii in concediu aveau 4 ani, nu mai dormeau la pranz, nu mai dormeau la pranz, mancau de toate, te intelegeai cu ei ...ah ! si si atunci am plecat in locuri cu activitati pentru copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

si pana cand au facut copiii 4 ani nu ati fost deloc in concediu?
Noi nu avem cu cine sa lasam copilul si chiar daca am avea nu cred ca l-am lasa.
Mie, personal, nu prea-mi place la mare, in 2 zile ma cam plictisesc, dar de cand avem fetita stau mai mult, ma bucur si eu de bucuria ei, de cat de mult ii place apa si nisipul



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput