cu bebe in vacanta la mare

cu bebe in vacanta la mare | Autor: sophia33

Link direct la acest mesaj

buna,
am un bebe de 5 luni si jumatate iar in august vom merge 2 saptamani la mare. eram foarte incantata de vacanta asta, dar pe masura ce ne apropiem de momentul ala, incantarea mea se transforma in stres. ma apuca groaza numai cand ma gandesc...sotul meu spune ca sunt complet nebuna si ca poate ma mai linistesc si eu in vacanta asta... ati fost cu bebelusi asa mici la mare??? ce probleme ati avut? care era programul? i-ati bagat in mare/piscina? ati plecat cu toata casa dupa voi ??? :) (eu am in minte o lista de bagaje de ne mai trebuie o masina...) in fine, orice sfat e de ajutor! orice experienta traita de voi e de ajutor! multumiri anticipate!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mari78 spune:

Noi am fost cu Teodora la mare cand avea 4 luni, dar am stat 5 zile. Nu am plecat foarte incarcati, pentru ca problema mancarii era rezolvata : o alaptam exclusiv. Ca sa nu car cadita pentru baie, am cumparat o barcuta gonflabila in care ii faceam baita. Am luat caruciorul, patutul pliant, ceva jucarii si hainute.

La tine ar fi problema mancarii. Il alaptezi ? In august ar trebui sa fiti in plina diversificare, la asta ar trebui sa te gandesti mai mult. Daca nu il alaptezi, atunci ai de luat lapte praf, apa plata, termos,cereale daca i le introduci pana atunci, un blender, legume, fructe, carne. Unde veti sta? Daca stati la gazda, asigura-te ca are frigider si aragaz la care sa ai acces non stop. Mai ai varianta cu borcanele cu mancare. In ce statiune mergeti ? Poti sa te mai aprovizionezi si de acolo, borcane cu mancare gasesti si in farmacii.

In apa nu am bagat-o, ca era mica, dar voi in august o sa aveti cam 8 luni. Daca e apa calda poti sa o bagi in mare, nu stiu ce sa iti zic de piscina, depinde de cat este de curata.

Iti mai trebuie o trusa de urgenta cu medicamente : nurofen, panadol, pliculete de smecta, saruri de hidratare, plasturi, solutie antiseptica, o sticla de spirt sa dezinfectezi prin jur. Eu atunci am intrebat pediatra ce medicamente sa iau in concediu.

La plaja il tii pe bebe dimineata pana in 10.30 - 11 (in august e foarte cald), iar dupa-amiaza mergeti dupa ora 17. Neaparat palarie/sapca din bumbac pe capsor, eventual un tricou alb cu maneci lungi (exista speciale din panza subtire). Poti lua si un cort de plaja pt bebelusi cu protectie UV.

Daca imi mai vine ceva in minte, iti spun.
Poate fi un concediu foarte placut, insa trebuie sa te organizezi bine si sa nu fii stresata.


www.flickr.com/photos/10472485@N02/" target="_blank">poze
poze noi
Teodora 2 ani+ si Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

am fost cu fetita la mare cand avea 9 luni. Bagajul nu a fost chiar asa de complicat, am luat caruciorul si l-am folosit ca si scaun de masa,n-am luat borcanele cu mancare si rau am facut, ne-am trezit ca acolo n-am gasit, dar ne-am dus pana-n Constanta la Selgros. Lapte era la purtator. Programul a fost mai mult decat ok, o obosea aerul/apa si dormea pe rupte, desi acasa nu se intampla asa.
Stat pe plaja la orele admise, cu protectie, ea oricum se trezea dis-de-dimineata, asa ca ajungeam f devreme pe plaja, ba chiar tragea un pui de somn pe la 9 dimineata.
A intrat in apa la mine in brate, i-a placut, dar am vazut si copii care plangeau, ii speriau valurile. Am avut piscinuta dintr-aia, dar a fost inutila, n-a vrut sa stea.

Noi preferam pensiunile care au si curte, mai dormea in carucior la umbra, in concluzie, a fost foarte bine si relaxant, chiar si pentru noi, nu ne-am fi asteptat, ne-a usurat mult ca a dormit bine si am reusit si noi sa ne mai odihnim.

a, medicamente am avut un minim absolut, un antitermic, cateva pliculete de hidrasec si un termometru, ne-am bazat pe faptul ca nu suntem in salbaticie, si am fi ajuns rapid intr-un oras cu medici/spitale.

A mai fost un subiect de genul asta, nu demult, spunea cineva ca nu poti merge cu bebe la mare, decat daca sunt 4-5 adulti in jurul lui. Absolut fals, noi ne-am descurcat excelent singuri, la fel cum am facut-o si acasa.



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Se merge si cu bebelusi mai mici de 8 luni la mare. Noi am avut in bagaj pat, carucior, ceva jucarii, mancare si haine. Atat. Am bagat copiii si in mare si in piscina. Programul era acelasi de acasa. S-aschimbat numai locatia. Sa avti o vacanta frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Buna, si eu ma duc anul asta prima data cu bb la mare ..insa in august deja va avea 1 si 3 luni...Si mie mi-e groaza de bagaje..dar o sa ne organizam astfel incat sa incapa toate..mai ales ca mai plecam cu o familie tot cu bb asa mic...Al meu fiind ceva mai marisor n-o sa mai car landoul si am sa iau un carut sport din acela de se strange precum umbrela...patut pliabil nu am..si aici e problema pt ca bb meu doarme numai la el in patut si nu stiu daca va dormi bine in pat cu noi..dar vedem cum va fi..vom lua hainute, lapte praf, apa plata, mancare vom lua de acolo pt ca stam la o pensiune unde ne lasa sa gatim pt copil asa ca ne orientam acolo ce si cum cu mancarea..medicamente o sa ma mai inspir de pe aici sau intreb doctorita ce sa iau..in rest sper sa avem parte de vreme buna, mult soare si sa fim sanatosi,..nu ma prea stresez pt ca asa cum stam acasa vom sta si acolo..Bine ca a inceput sa mearga in picioare destul de bine k poate pana atunci n-om mai avea asa grija lui sa stam numai in spatele lui sa nu cada...In rest...DISTRACTIE!!!...A, noi stam doar 1 saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophia33 spune:

merci, fetelor, de sfaturi. vom sta la hotel si voi avea si patut pentru bebe in camera - asta e bine pentru ca el e obisnuit sa doarma in patutul lui. vom fi in plina diversificare si va trebui sa fiu pregatita pentru asta. sotul meu e mare inotator si e foarte hotarat sa il invete pe bebe sa inoate...asta e alt stres... sunt oare dopuri pentru urechi pentru bebelusi ca am o problema cu otitele!? dinti deja are 2, macar suntem obisnuiti cum reactioneaza la noi aparitii. voi lua caruciorul si incalzitorul de bibe. vom vedea... sper sa fie ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esteiubi spune:

Dupa parerea mea, este mic pentru a merge mare, desi stiu ca sunt multe fete care au facut-o si o vor mai face; daca tot vei merge, poate ar trebui sa invete sa inoate () in mare si nu in piscina.
Mie imi plac mult barbatii nostri care sunt convinsi ca ne linistim in concediu la mare cu bb mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

de curiozitate te intreb : mergi pe litoralul romanesc sau in alta tara ?

ce parere are pediatrul in legatura cu aceasta cura helio-marina ? i-ai cerut sfatul pana acum ? daca nu, intreaba-l, tot el este in masura sa-ti spuna care este lista medicamentelor pe care este bine sa le ai in trusa, in cazul in care bb are ceva probleme de sanatate.

cu diversificarea : vezi ca exista un site romanesc cu impresii despre hoteluri din toata lumea. verifica ce conditii sunt la hotelul la care veti merge voi, mai ales daca e prima data cand mergeti acolo. e posibil, de exemplu, sa nu gasesti preparate potrivite pentru alimentatia unui copil de 8-9 luni si va trebui sa-i dai mancare din borcanele.

cat priveste inotatul : eu zic s-o luati mai usurel cu bagatul copilului in apa. din piscina poti culege diversi crocobauri daca nu e bine intretinuta sau bb poate face alergii/eczeme de la excesul de clor din apa. din apa marii se poate pricopsi foarte usor cu enterocolita sau alte probleme digestive. e suficient sa ia una-doua guri de apa si pot sa apara problemele, mai ales daca e mai sensibil de felul lui...

intrebai despre dopuri pentru urechi : am vazut la DM niste dopuri dintr-un material care se modeleaza, ia forma urechii si o astupa foarte bine. de ce ai scris ca ai o problema cu otitele ? a avut copilul tau asa ceva pana acum sau ti-e teama ca poate face otita de la apa care intra in urechi ? intreb pentru ca n-am inteles, asa cum ai formulat tu ideea.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

sophia, mergi linistita la mare cu bebe.
acum este mai usor decat anul viitor, de asta te asigur. anul viitor vei alerga dupa el mai mult, si te vei stresa mai mult cu alimentatia, acum ii poti da din borcanele Bio cateva zile, nu este bai.
Nu e o tragedie, depinde de tine cum vezi situatia si cum o gestionezi, eu am plekat cu Luca in concediu cand avea 2 luni.

daca ai cu cine sa il lasi acasa, si te simiti mai bine asa, ok atunci, dar ca sa amani concediul ptr ca bebe va avea atunci 8 luni, nu este cazul.

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

ce mai fac eu

Bibi
David
Bogdan
Mihaita
Ionut






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Buna,

Eu am fost cu baiatul la mare cand avea 5 luni jumatate, si am mers in Grecia cu masina. Pot sa-ti spun ca nu am avut nico problema, am avut o vacanta de vis, chiar m-am odihnit mai bine decat acasa. Copilul statea toata ziua afara pe plaja, la umbra (pe plaja erau copaci f umbosi ce tineau chiar racoare, de aceea nici nu m-am bronzat prea mult ), de mancat era si mai simplu ca manca san, de dormit a dormit ca un ingeras cu noi in pat (nu testasem asta pana atunci)

In mare l-am bagat de cateva ori, apa era mica si destul de calda. Am avut si o piscinuta pt el si-i mai puneam apa in ea ca sa stea la balaceala.
Am plecat chiar si in plimbari cu el, singurul lucru pe care nu l-am putut face a fost sa merg in plimbare cu barca pe mare, in rest am putut sa facem tot ce ne propusesem. Si sincer iti spun, nu aveam cel mai cuminte copil, era destul de plangacios.

Cat despre bagaj, el a avut mai multe lucruri decat mine si sot la un loc. I-am luat caruciorul in care dormea fara probleme in timpul zilei, hainite multe, cateva schimburi pe zi, ca sa nu fie nevoie sa spal, cateva jucarioare, trusa cu medicamente...

Ai incredere. o sa fie un concediu frumos

de steluta norocoasa (09.02.2009) si 9+


e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Wow...la faza cu enterocolita nu m-am gandit...acum o luna am avut probleme cu o enterocolita oribila care s-a lasat cu antibiotic si mult regim ca abia si-a revenit saracul copil..si e mai slab cu vreun kg.....Deci pe mine chiar ma sperie boala asta,,,,
Mai am o intrebare..daca el acum doarme in patut si il duc la mare si doarme 7 zile in pat cu noi oare nu se dezobisnuieste de patut si nu mai vrea nici acasa sa mai doarma acolo???

Mergi la inceput