cordon ombilical in jurul gatului

cordon ombilical in jurul gatului | Autor: ancuta_canea

Link direct la acest mesaj

Buna.am si eu in burtica un bebe care creste, suntem in 32 saptamani, suntem bine dezvoltati.toate bune si frumoase.doar ca astazi cand am fost la control la ecografie medicul mi-a spus ca are cordonul ombilicat infasurat in jurul gatului.data trecuta nu il avea acum dintr-odata nu stiu cum s-a sucit dar s-a intamplat.si de cand am ajuns acasa plang intr-una de frica sa nu pateasca copilul ceva, sa nu mai primeasca aer etc.medicul mi-a zis ca spera ca nu incep cu nedormit si faze de genul pentru ca totul e ok, e larg,doar ca e posibil sa nu mai pot naste normal.am motive sa fiu mai panicata decat sunt? pentru ca imi doresc foarte mult acest copil,este primul si as da orice sa vina sanatos pe lume.ce ma sfatuiti? mersi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Hm, vina doctorului, ca nu a stiut sa te calmeze...Sunt exact in aceeasi situatie ca tine (la morfo-fetala de trim. III, 32 sapt s-a descoperit asta), dar medicul a zis foarte limpede ca pana la nastere are timp fie sa se descolaceasca, fie sa faca circulara dubla sau tripla si ca nu are rost sa ma consum de pe acum.

Pe scurt: nu te agita aiurea, oricum nu ai ce face. Deocamdata nu e nici un pericol pt bebe, de abia la nastere va exista un potential pericol, daca circulara e dubla/tripla sau daca medicul e "taietor de profesie" - are mai multa experienta cu cezariene decat cu nastere naturala.

Pana atunci, sanatate si mai ales CALM !

34 cu Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_canea spune:

da el mi-a zis foarte clar ca asta spera ca nu inseamna sa nu mai dorm.ca el se suceste se rasuceste,poate chiar il scoate iar din jurul gatului.insa na...fiind primul si dorindu-mi-l atat de mult ma gandesc la fel si fel.el mi-a zis ca daca e sa ramana asa la nastere ca sa fie cel mai sigur imi face cezariana...dar nu inainte de a monitoriza tot ce se petrece cu el pentru ca se poate si normal doar ca sunt riscuri.insa atata timp cat inimutza lui cum zice medicul bate normal chiar si la nastere nu sunt motive de ingrijorare.altfel...o taie pe mamica,facem orice sa fie bebele bine.multa sanatate si tie si sa dea Dumnezeu sa avem copii sanatosi! pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Ancuta, copilul NU primeste aer decat dupa nastere. Pana atunci se "joaca" de-a respiratia, dar in plamani are lichid amniotic. Alimentarea cu oxigen se face prin sange.
Multi copii se nasc cu cordonul in jurul gatului. Eu am nascut acum trei luni si jumatate, natural, fara epidurala. Avea cordonul infasurat o singura data. Acum am o mandrete de baiat.

Poate daca avea cordonul infasurat de mai multe ori ar mai fi avut si alte probleme, atunci mi-ar fi facut cezariana...
Nu e o regula, fiecare copil e unic, fiecare sarcina e unica.


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Ancuta hai la noi la odisee, suntem mai multe mamici si viitoare mamici.


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=163871

Mama de Ana si 32+

Fashion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

si eu am nascut-o pe Ana cu circulara de cordon si nu s-a agitat nimeni ca nu era strans cordonul.
bafta!

Mama de Ana si 32+

Fashion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_canea spune:

Multumesc pentru incurajari.e bine ca aici sunt si mamici si viitoare mamici care trec prin cazuri asemanatoare si capat si eu curaj.speram ca totul va fi bine si vor veni pe lume sanatosi.Multumesc mult pentru sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Ancuta, incearca sa te linistesti, din ultima ta postare, imi pare ca dr tau e cam taietor de profesie: "daca e sa ramana asa la nastere ca sa fie cel mai sigur imi face cezariana".
Tie ti-a aratat ca asa ar fi? pe ecran la eco? Sau a scos-o el din burta?
"data trecuta nu il avea acum dintr-odata nu stiu cum s-a sucit dar s-a intamplat": Asa se poate si dintr-o data sa se rasuceasca la loc, deci traieste-ti mai departe clipele frumoase de graviduta, si nu-ti fa probleme inutile.
Multa bafta si curaj!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mralu spune:

Buna
Pana la nastere nu ai absolut nici o problema.
Al treilea copilas al meu s-a nascut cu tripla circulara de cordon natural si nu a avut absolut nimic.
Daca d-rul va considera ca e o problema iti va face cezariana.

Asa ca stai linistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_canea spune:

medicul mi-a zis ca la nastere oricum e monitorizat si bebele si eu si daca e sa se intample ceva cu bataile inimii lui atunci in ultima instanta ma taie insa eu la cat de obsedata sunt sa nu pateasca bebele ceva (este primul si mi-l doresc fantastic de mult) am zis ca mai bine recurg din start la cezariana pentru a fi totul sigur.Multumesc pt sfaturi si incurajari.pupici

Mergi la inceput