Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Sarcina de la A la Z  Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ...

cordon ombilical in jurul gatului

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Raspunde  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

ancuta_canea
ancuta_canea
nou venit

Romania
petrosani

9 Mesaje
1 Prieten(i)

Trimis la - 16/05/2011 :  20:55:32 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui ancuta_canea Adauga semn de carte la mesaj  Reply with Quote

cordon ombilical in jurul gatului

Buna.am si eu in burtica un bebe care creste, suntem in 32 saptamani, suntem bine dezvoltati.toate bune si frumoase.doar ca astazi cand am fost la control la ecografie medicul mi-a spus ca are cordonul ombilicat infasurat in jurul gatului.data trecuta nu il avea acum dintr-odata nu stiu cum s-a sucit dar s-a intamplat.si de cand am ajuns acasa plang intr-una de frica sa nu pateasca copilul ceva, sa nu mai primeasca aer etc.medicul mi-a zis ca spera ca nu incep cu nedormit si faze de genul pentru ca totul e ok, e larg,doar ca e posibil sa nu mai pot naste normal.am motive sa fiu mai panicata decat sunt? pentru ca imi doresc foarte mult acest copil,este primul si as da orice sa vina sanatos pe lume.ce ma sfatuiti? mersi
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

ch_dana
mama incepatoare

Romania, Bucuresti
1182 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 16/05/2011 :  21:52:40 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ch_dana un Mesaj Privat  Reply with Quote
Hm, vina doctorului, ca nu a stiut sa te calmeze...Sunt exact in aceeasi situatie ca tine (la morfo-fetala de trim. III, 32 sapt s-a descoperit asta), dar medicul a zis foarte limpede ca pana la nastere are timp fie sa se descolaceasca, fie sa faca circulara dubla sau tripla si ca nu are rost sa ma consum de pe acum.

Pe scurt: nu te agita aiurea, oricum nu ai ce face. Deocamdata nu e nici un pericol pt bebe, de abia la nastere va exista un potential pericol, daca circulara e dubla/tripla sau daca medicul e "taietor de profesie" - are mai multa experienta cu cezariene decat cu nastere naturala.

Pana atunci, sanatate si mai ales CALM !

34 cu Amelia

Editat de - ch_dana on 16/05/2011 21:52:59
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
ancuta_canea
ancuta_canea
nou venit

Romania, petrosani
9 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 16/05/2011 :  22:25:22 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiancuta_canea Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
da el mi-a zis foarte clar ca asta spera ca nu inseamna sa nu mai dorm.ca el se suceste se rasuceste,poate chiar il scoate iar din jurul gatului.insa na...fiind primul si dorindu-mi-l atat de mult ma gandesc la fel si fel.el mi-a zis ca daca e sa ramana asa la nastere ca sa fie cel mai sigur imi face cezariana...dar nu inainte de a monitoriza tot ce se petrece cu el pentru ca se poate si normal doar ca sunt riscuri.insa atata timp cat inimutza lui cum zice medicul bate normal chiar si la nastere nu sunt motive de ingrijorare.altfel...o taie pe mamica,facem orice sa fie bebele bine.multa sanatate si tie si sa dea Dumnezeu sa avem copii sanatosi! pupici
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

Mayane
Mami de pufletzel

Romania, BUCURESTI
1356 Mesaje
11 Prieten(i)
Trimis la: - 16/05/2011 :  23:40:25 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Mayane Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mayane un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ancuta, copilul NU primeste aer decat dupa nastere. Pana atunci se "joaca" de-a respiratia, dar in plamani are lichid amniotic. Alimentarea cu oxigen se face prin sange.
Multi copii se nasc cu cordonul in jurul gatului. Eu am nascut acum trei luni si jumatate, natural, fara epidurala. Avea cordonul infasurat o singura data. Acum am o mandrete de baiat.

Poate daca avea cordonul infasurat de mai multe ori ar mai fi avut si alte probleme, atunci mi-ar fi facut cezariana...
Nu e o regula, fiecare copil e unic, fiecare sarcina e unica.

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."

Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

lisssa_ana
Mama implinita

Donator Andrei
 Romania, Cluj-Napoca
2143 Mesaje
15 Prieten(i)
Trimis la: - 17/05/2011 :  04:55:23 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite lisssa_ana un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ancuta hai la noi la odisee, suntem mai multe mamici si viitoare mamici.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=163871

Mama de Ana si 32+

Fashion

lisssa_ana
Mama implinita

Donator Andrei
 Romania, Cluj-Napoca
2143 Mesaje
15 Prieten(i)
Trimis la: - 17/05/2011 :  06:45:55 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite lisssa_ana un Mesaj Privat  Reply with Quote
si eu am nascut-o pe Ana cu circulara de cordon si nu s-a agitat nimeni ca nu era strans cordonul.
bafta!

Mama de Ana si 32+

Fashion
ancuta_canea
ancuta_canea
nou venit

Romania, petrosani
9 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 17/05/2011 :  10:36:08 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiancuta_canea Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Multumesc pentru incurajari.e bine ca aici sunt si mamici si viitoare mamici care trec prin cazuri asemanatoare si capat si eu curaj.speram ca totul va fi bine si vor veni pe lume sanatosi.Multumesc mult pentru sfaturi

makydenis
membru junior

Hungary, Budapesta
582 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 17/05/2011 :  10:37:53 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimakydenis Adauga semn de carte la raspuns Trimite makydenis un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ancuta, incearca sa te linistesti, din ultima ta postare, imi pare ca dr tau e cam taietor de profesie: "daca e sa ramana asa la nastere ca sa fie cel mai sigur imi face cezariana".
Tie ti-a aratat ca asa ar fi? pe ecran la eco? Sau a scos-o el din burta?
"data trecuta nu il avea acum dintr-odata nu stiu cum s-a sucit dar s-a intamplat": Asa se poate si dintr-o data sa se rasuceasca la loc, deci traieste-ti mai departe clipele frumoase de graviduta, si nu-ti fa probleme inutile.
Multa bafta si curaj!

Infinitului de viata i-am zis MAMA
mralu
mralu
nou venit

Romania,
94 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 17/05/2011 :  10:44:12 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mralu un Mesaj Privat  Reply with Quote
Buna
Pana la nastere nu ai absolut nici o problema.
Al treilea copilas al meu s-a nascut cu tripla circulara de cordon natural si nu a avut absolut nimic.
Daca d-rul va considera ca e o problema iti va face cezariana.

Asa ca stai linistita
ancuta_canea
ancuta_canea
nou venit

Romania, petrosani
9 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 17/05/2011 :  12:28:29 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiancuta_canea Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
medicul mi-a zis ca la nastere oricum e monitorizat si bebele si eu si daca e sa se intample ceva cu bataile inimii lui atunci in ultima instanta ma taie insa eu la cat de obsedata sunt sa nu pateasca bebele ceva (este primul si mi-l doresc fantastic de mult) am zis ca mai bine recurg din start la cezariana pentru a fi totul sigur.Multumesc pt sfaturi si incurajari.pupici
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com