germania-lista cu prefixe

germania-lista cu prefixe | Autor: cori

Link direct la acest mesaj

buna dragilor,
vreau si eu va rog mult, de la cei care locuiesc in germania o lista cu prefixele tarii...
ma intereseaza sa fac deosebirea intre numar de fix si numar de mobil...

sarumana, multumesc mult...
imi puteti trimite si pe email: corina@smartel.ro


va pup, cori

bb Bia si mami Cori

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Germania are 0049
localitatile au un 0 inaintea prefixului cum ar fi: München 089, insa cand formezi tot numarul iese: 0049-89-nr. respectiv
La mobile tot asa: pot fi: 0177 sau 0178, sau 0173 etc. si devine ca exemplu: 0049-177- nr. respectiv.
Succes!

Irinusha - cu minunea de 14 saptamani din burtica :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Ca sa vezi cum citesc eu mesajele ... uite aici completarea ca sa stii care sunt nr. de mobil:
D2 (vodafone): 0152; 0162; 0173; 0173; 0174
D1 (t-mobile): 0151; 0160; 0170: 0171; 0175
E+: 0163; 0177; 0178
O2: 0159; 0176; 0179
astea sunt prefixurile ptr. mobilele germane

Irinusha - cu minunea de 14 saptamani din burtica :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

Ooooff, scrisesem o poveste de jumate de ora si am dat din greseala back si am pierdut-o. Deci, incepem din nou.

O modalitate de a afla cu ce se maninca un numar de telefon de oriunde pe glob e www.numberingplans.com

1. Varianta online
In stinga ai "Phone number analysis" (link direct www.numberingplans.com/index.php?goto=isdn ). Scrii numarul (intreg sau partial) si obtii rezultatul. Merge si pt nr de fix, si pt mobil. Atentie ca daca nu esti inregistrata poti sa analizeze numai 10 numere pe zi. Inregistrarea s-ar putea sa nu fie free, nu am verificat.

2. Varianta offline
Tot in stinga gasesti "Area code lists". Alegi Germania si obtii o lista cu principalele orase. Pentru mai multe (toate?) orase ai in josul paginii un link "For a more comprehensive list..." (link direct
www.numberingplans.com/index.php?goto=areacodes&s=DE&len=5 ). Salvezi/Printezi listuta pt viitoare consultari. In listuta respectiva ai numai prefixele de fix, fara mobil.

Pe astea le poti afla la www.gsmsite.de/vorwahlen.htm . E in germana, dar nu e greu de inteles.

Si daca nu te-ai plictisit inca, iti mai dau un link care iti ofera informatii mai detaliate: www.vorwahl.de (are si varianta in engleza). Aici introduci numai prefixul (numai fix) si iti da mai multe localitati unde se folosesti prefixul respectiv. Si invers, daca stii orasul, iti da prefixul. Problema e sa determini cite cifre are prefixul (de la 2 la 4)... Deci e cam complicat, daca nu stii, asa ca tot mai buna e prima varianta (cu numberingplans)

Si daca tot am ajuns la numarat cifrele dintr-un numar, sa facem putina teorie.
De obicei un numar international se da sub forma
+49711xxxxxxx (germania, stuttgart)
+40231xxxxxx (romania, botosani)

Numai ca pe tastatura telefonului nu exista +. Asta e o conventie de acces international. Pt majoritatea tarilor (cu exceptia USA, Canada, si altele) + se inlocuieste cu 00
Deci, se formeaza 0049711xxxxxxx.

In afara de accesul international, exista si notiunea de acces national. Acesta este de obicei un 0 in fata prefixului. De aceea, pt a suna din germania la stuttgart se formeaza 0711xxxxxxx, la fel cum la bt din ro se formeaza 0231xxxxxx. Din aceasta cauza de acces national, se mai foloseste si urmatoarea notatie
+49(0)711xxxxxxx (asta numai daca primesti nr scris, deoarece afisajul telefonului va arata intotdeauna +49711xxxxxxx, eventual 00 in loc de +)

In concluzie,
-pe numberingplans folosesti nr sub forma +49711xxxxxxx cum il vezi pe display
-pe vorwahl.de folosesti prefixul cu un 0 in fata, adica 0711


Sper ca nu te-am ametit mai tare cu aceasta explicatie. Scuza-ma daca ce am spus stiai deja, dar am avut probleme cu persoane stiind nr international nu au stiut cum sa-l foloseasca.

Gata, am terminat. Daca mai ai nelamuriri, iti stau la dispozitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori spune:

va multumesc din suflet fetelor,
sunteti minunate...e o incantare sa sti ca ai mereu prieteni gata sa-ti sara in ajutor...

va pup dulce si va multumesc,


cori


bb Bia si mami Cori

Mergi la inceput