nasterea la arcadia - iasi (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Neata fetelor.Multumesc pentru urari!Eu nu pot sa inchid un ochi, doare si ustura operatia de belea.Ma misc incet,incet in fiecare zi insa pe zi ce trece parca ma doare mai tare in loc sa imi treaca.Nu prea vreau sa pacalesc organismul cu analgezice.Suport inca. Nu reusesc sa storc cu pompa decat o singura masa de colostru pe zi.Poate o sa vina si lactatia suficienta, bebe e hranit din 3 in 3 ore cu Nan1. De papat formula papa fara probleme, papa si colostrul meu insa Bublina nu accepta sanul deloc, sta cu gurita pe el insa nu vrea de loc sa suga.E cam puturoasa si adoarme cu tata in gura.Oricum nu ne lasam cu una cu doua.Pana ajungem acasa trebuie sa pape numai san exclusiv.La fiecare masa incerc sa o pun la san insa aceeasi poveste.Ieri am asistat la baita ei, a urlat de mama focului, vad ca nu prea ii place apa...insa pe mine ma luase ameteala spre final si m-a dus o asistenta in camera.Ma enerveaza si ciorapii astia compresivi ca sunt asa de stransi pe picior ca nu pot sa mi-i trag singura si au facut niste colacei pe jos si ma deanjeaza cand merg.Am sa chem pe cineva sa mi-i ridice mai bine.In noaptea asta am lasat bubulina cu bebelusii la neo in speranta ca pot dormi putin insa degeaba...Abia astept sa scap de durerile astea de la operatie ca-s groazniceMa misc ca un robot cu cheita, cand ma ridic din pat la fel.Incerc sa ma indrept putin cate putin pana imi tin coloana dreapta si merg sontac, sontac.
Se pare ca numai eu am ramas pe aici prin materitate pentru ca numai la usa mea mai sunt flori.Cand am venit erau pe putin 5 mamici internate. Aeara nu mai era niciuna.Poate apare oiyoy
oiyoy nici eu nu imi dadeam seama ca am contractii, care sunt si cum sunt.La mine a fost clara fisurarea membranelor, la mine a curs in jeturi, apoi dopul gelatinos cu un stir de sange in el.Cand am ajuns aici (deja trecusera cateva ore) ma mustrase medicul de garda ca trebuia sa vin mai devreme ca nu se sta cu membranele rupte.Mi-au luat proba sa vda daca intr-adevar e lichid, si asa era.Atunci aveam dureri foarte usoare si a aparut si dna dr.Cacicovschi repede.Micuta din cauza ca am ajuns mai tarziu cu membranele rupte primeste antibiotic preventiv.Are o branula pe manuta ca mi-e mila cand o vad asa.Asa ca atunci cand simtiti ca vine momentul sau chiar aveti simtome false sunati medicul ca va ghideaza el ce aveti de facut.La internare feelor nu uitati trimiterea cu internare de la medicul de familie, buletinul si analizele voastre.Va pupic pe toate!Doamne Ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui DadaIna
Micuta din cauza ca am ajuns mai tarziu cu membranele rupte primeste antibiotic preventiv.Are o branula pe manuta ca mi-e mila cand o vad asa.Asa ca atunci cand simtiti ca vine momentul sau chiar aveti simtome false sunati medicul ca va ghideaza el ce aveti de facut.La internare feelor nu uitati trimiterea cu internare de la medicul de familie, buletinul si analizele voastre.Va pupic pe toate!Doamne Ajuta!


Nu te acuza ca ai ajuns tarziu. Nu ti-au spus ca oricum iti faceau si tie si fetei antibiotic pt ca s-au rupt acasa membranele? Asta e protocolul medical in romania. Eu am ajuns destul de repede la spital ca pierdusesm foarte mult lichid si nu vb deloc despre asta cu dr. Am primit si eu si copilul antibiotic in spital, spre disperarea mea. E protocvol medical si poti scapa de antibiotic la fata numai si numai daca semnezi tu ca iti asumi raspunderea, deci e aproape imposibil pentru ca , avand un bebe asa mic, nu ai curaj sa decizi pentru sanatatea lui
Hai nu fi suparata, nu e din cauza ta.... ba mai sunt spitale in care toti bebeii primesc antibiotic , chiar si cand ajung cu membranele intacte... De ce o fi asa la noi nu stiu.
Ce stiu eu sigur e ca o simpla analiza de sange facuta copilului poate depista precoce o infectie si asta cu preventivul e enervanta in situatia data, dar numai la asa ceva nu-ti sta capul cand abia ai nascut si te napadesc emotiile....


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Buna fetelor..azi ma simt mai bine! Nici un semn ca micutza vrea sa vina!

DAda, imi pare rau prin ce treci.Nu inteleg de ce tre sa porti ciorapi?Cred ca asistentele i-au dat la micutza alpte cu biberon, sid e asta nu prea vrea sa traga din san..Paote maine te vei simti mai bine!Iti doresc din suflet sa treci mai repede epste operatie si sa te refaci complet si lapticul sa vina odata!

Ma dispera faza cu antibioticul si cu membranele rupte..nu vad cum au putut patrunde microbii al bebe, asa cum zice ionela, daca nu ti-a facut nimeni tuseu vaginal!CAte zile tre sa iidea antibiotic?

Oiyoy, iti tin pumnii, cred ca esti la spital deja,DAda, paoet ne anunti tu daca e oiyoy cu tine! Nastere usoara!

Va pup pe toate burticutele si mamicutele!


DPN 15-22 mai, fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Mada, nu vreau sa o agasez pe Dada cu sfaturi necerute. Sa stii ca uneori culmea, bebeii mai marisori ca greutate nu au chef sa suga. E posibil sa fi primit cu bibe dar e posibil sa fie mai somnoroasa fata acum. In cateva zile se poate regla de la sine sittuatia daca e cheful bebeluilui. Cat despre Lp/antibiotic preventiv.... ma ia groiaza la cat voi da cu subsemnatul in spital

Chiar asa, voiam sa intreb fetele care au nascut sau au semnat deja contractul de nastere: se face un plan al nasterii scris ? ( sa nu-mi spuneti ca vorbesc din filme occidentale) De ce intreb: un plan al nasterii se semneaza de pacient si medic si in felul asta nu te baraie nimeni la cap in timpul travaliului cu tot felul de intrebari care te fac sa te deconectezi de la "munca"
Tind sa cred ca nu se face niuciun plan....


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Cam asa arata un www.juntadeandalucia.es/salud/export/sites/csalud/galerias/documentos/p_4_p_3_prevencion/atencion_perinatal/Plan_de_partos_idiomas/PLan_partos_rumano_BAJA.pdf" target="_blank">plan de nastere in Spania. Sa vedem ce om gasi in Romania.
Inteleg ca , la brasov, clinica Eva a implementat deja planul de nastere ca parte a protocolului medical. Asta nu poate fi decat o veste buna!


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Mada, nu vreau sa o agasez pe Dada cu sfaturi necerute. Sa stii ca uneori culmea, bebeii mai marisori ca greutate nu au chef sa suga. E posibil sa fi primit cu bibe dar e posibil sa fie mai somnoroasa fata acum. In cateva zile se poate regla de la sine sittuatia daca e cheful bebeluilui. Cat despre Lp/antibiotic preventiv.... ma ia groiaza la cat voi da cu subsemnatul in spital

Chiar asa, voiam sa intreb fetele care au nascut sau au semnat deja contractul de nastere: se face un plan al nasterii scris ? ( sa nu-mi spuneti ca vorbesc din filme occidentale) De ce intreb: un plan al nasterii se semneaza de pacient si medic si in felul asta nu te baraie nimeni la cap in timpul travaliului cu tot felul de intrebari care te fac sa te deconectezi de la "munca"
Tind sa cred ca nu se face niuciun plan....


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 16+


Ionela, la sedinta gratuita de lamaze, care se face incazul cand optezi pt nastere naturala ti se inmaneaza , asa ca si informatie suplimentara un pla al nasterii scris de o mamica fictiva..dar nu exista vreun plan de nastere facut de tine si inamant doctroului si personalului..deci tre sa fii pe faza atunci.De ex eu vreau sa ii spuna tunci dr cu care voi naste ca nu vreau epiziotomie decat daca e necesar..desi nus tiu cat o sa tian cont de ce ii zic eu, ca nu vreau oxitocina si la asistente sa nu ii dea deloc cu biberonul, sa ii dea cu altceva!!Crezi ca am mai uita ceva imp?

DPN 15-22 mai, fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Mada, imi par de bun simt cererile tale.
Uite aici cererile unei alte mamici la un oarecare spital:
"1. Nu imi oferiti medicamente impotriva durerii. Le voi cere eu daca doresc.
2. Sa fie permisa prezenta sotului si a moasei pe parcursul intregii nasteri.
3. Monitorizarea fetala sa fie doar intermitenta.
4. Lasati travaliul sa inceapa natural.
5. Dati-mi libertatea de a schimba pozitia dupa cum am nevoie in timpul travaliului si in timp ce imping. Vreau sa imping numai cand simt ca e nevoie.
6. Am nevoie de liniste in camera, fara exces de personal.
7. Folosirea de interventii (intravenos, episotomie, Pitocin, etc.) doar daca exista o indicatie medicala.
8. Dupa nastere, asezati nou-nascutul pe abdomenul meu imediat.
9. Doresc ca sotul meu sa taie cordonul ombilical.
10. Acordarea ingrijirilor medicale postnatale in timp ce nou-nascutul este pe corpul meu.
11. Permiterea alaptarii exclusiv de la san - fara sticle, suzete sau formule de lapte praf.
12. Internarea in aceeasi camera cu nou-nascutul si examinarea sa numai in prezenta noastra."

La asta eu voi adauga cererea de a nu se taia cordonul decat dupa ca inceteaza sa aplpite( pentru mine e extrem de important)
EDIT: Asta cu impinsul cand simti e iar o chestie care mie imi pare ok. Nu la comanda... ci cand simti... ca o fi stiind medicul cum functioneaza la majoritatea treaba, dar fiecare dintre noi e diferit. Pentru evitarea ruperii perineului , din ce am citit , e important sa impingi cand simti dar nu mai mult decat suporti durerea. Adica daca doare prea tare e bine sa te opresti si sa incerci pe urmatoarea contractie, asa capata elasticitate si nu se rupe( deci nici epi nu e necesara

Asta cu prezenta sotului inca nu e o decizie luata la noi, mai vedem... deci nici cu taierea de catre el a cordonului


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Ionela, eu as vrea sa asiste si sotul, dar depidne de cum va fi travaliul meu, ca parca mi-e mila de el un pic..haha.Si el se emotioneaza f repede.Calmante nu ma deranjeaza sa imi dea, de impins os a vad eu cand imping, haha.Sper sa fiu ferma pe pozitie!

DPN 15-22 mai, fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui madline82

Ionela, eu as vrea sa asiste si sotul, dar depidne de cum va fi travaliul meu, ca parca mi-e mila de el un pic..haha.Si el se emotioneaza f repede.Calmante nu ma deranjeaza sa imi dea, de impins os a vad eu cand imping, haha.Sper sa fiu ferma pe pozitie!

DPN 15-22 mai, fetita


In principiu calmantele sunt ok, iti usureaza durerea si nu afecteaza bebe prea mult, dar s-ar putea sa fie o vreme somnoros din cauza lor... si mi-e teama ca va suge greu, din acest motiv prefer sa ramana calmantele ca o optiune la cererea mea.



Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia33 spune:

Buna Stefana adauga-ma si pe mine te rog la lista de burtici.
DPN 15 IUNIE, DR. CACICOVSCHI, FETITA Multumesc!

Mergi la inceput