retete compensate

retete compensate | Autor: Mickyyy

Link direct la acest mesaj

se pot lua doar din orasul de domiciilu al medicului de familie sau al destinatarului sau se pot lua de oriunde?

e urgent, soacra-nmea tre sa plece azi la 3 din localitate si-i e teama ca nu-si mai poate lua medicamentele compensate daca vine in bucuresti.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Imi pare rau , nu stiu.... intreaba tu la farmacia care-i langa tine ca ar tb sa stie dc au mai dat medicamente asa sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Se pot lua doar din judetul in care se afla casa de sanatate unde are contract medicul respectiv. Casa de sanatate este trecuta in partea de sus a retetei.
Unele farmacii aflate la congruenta judetelor au contract cu mai multe case si atunci mai exista posibilitatea de a lua o reteta si din alt judet, dar mai rar.

Pe scurt, raspunsul ar fi mai degraba NU. Soacra trebuie sa isi ia retetea de acasa, nu din Bucuresti.

"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Merci de raspunsuri.

A reusit cumva sa-si ia reteta inainte sa plece, deci s-a rezolvat problema, insa e bine de stiut pe viitor ca nu se pot lua decat din judetul in care se afla casa de sanatate.
Ca eu i-am zis sa vina si vedem noi cum rezolvam, n-am crezut ca exista asemenea reguli! Noroc ca nu m-a ascultat !

Puteti inchide subiectul, nu mai e o urgenta.

Mergi la inceput