traznai si replici memorabile

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Angie.C spune:

Foarte dragalasi si haioasi ai tai copilasi.Sa-ti traiasca si sa fie sanatosi. Am si eu una bucata de ”baietoi” de 2 ani, care spre marea noastra mirare nu stalceste prea mult cuvintele, cu exceptia ”r”-ului..pe care inca nu-l poate pronunta. Insa imi aduc aminte ca eram la mama si facea aluat de gogosi, iar el a intins mana si a zis ”pitindea”. La cartof zicea ”cashosh”, iar la ”tobogan” zice ”cobodan”..in rest, vb destul de corect.

Si o faza frumoasa aseara: ficior`miu se juca cu o vecina, o fetita de 4 ani..eu eram babuta si ii intrebam ce mi-aduc ca-s amarata, iar fata zicea ”placinta, flori, o vaza mare cu flori, o caisa”, baiatul meu- ciorba, apa, caisa si la sfarsit imi zice ”o casa maleeee”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Angie multumesc asemenea.. sa-ti traiasca baietelul si tie si sa te bucuri de el.


Marutza: mami, stii a ce miros eu?
Eu: a ce mami?
M: miros a fratiorul meu... pai daca imi da pupici multi.. miros ca el
Eu: ee.. mirositi a copii amandoi
M: si tu a ce mirosi mami?
Eu: miros a ...om mare..
M: nuu.. tu mirosi a tati... ()


Mai nou David e fan Spiderman asa ca a fost super incantat cand a gasit prin cutia cu jucarii de la mamaia (adunate de la cei 4 nepoti) o masca de-a eroului. Astazi umbla prin casa cu respectiva masca pe fata... iar eu, intrand in jocul lui, ma prefaceam ca nu-l recunosc..

Eu: Unde o fi David? Spiderman, nu l-ai vazut tu pe David?
Dav: sunt aici, inauntru..
Eu: unde inauntru?
Dav: in masca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

In fiecare seara cand iesim la plimbare avem obiceiul de a ne opri la un magazin situat chiar la intrarea in parc, pentru a face aprovizionarea cu pufuleti, apa, stixuri, etc. Vanzatoarea, care e deja prietena noastra... incerca astazi sa faca conversatie cu noi: " heei, ce faceti gashca?"
La care David ii raspunde prompt: "casca mea e acasa" (aka casca lui de biciclist)... unde dai si unde crapa... gashca-casca, ce mai conteaza?..


Si tot azi, tot David, ii facea observatie unui caine care gafaia saracu' de la caldura cu limba de un cot pe afara: " ha ha, eu nu scot limba, o tin inchisa"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Perle de David de la mare...

Am tot incercat sa-i explic/arat(in pozele, la tv) cum arata marea dar se pare ca n-am fost suficient de convingatoare... toata lumea bucuroasa.. uraaa mergem la mare, uraaa am ajuns la mare, hai sa ne cazam... David tot nu intelegea care si unde e marea. In timp ce caram bagajele ma intreaba: "mami, marea e in camera?"

Un pic mai tarziu incepe sa se dumireasca si ma intreaba iar: "mami, marea are apa in ea?" BINGOO!..

si inca una care ne-a amuzat.. se tot freca la ochi (de somn cred)..
Tati: David nu te mai freca mai tati atat la ochi..
David: ma scarpina ceva aici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

David se pare ca este pasionat de ceva timp de motociclete, scutere, atv-uri asa ca s-a hotarat intr-o zi.. : " mami, cand ma fac eu mare, imi iau casca si motoshicherta si ma fac motoshichirst"


Mai nou, ca sa nu mergem la gradi cautam tot felul de pretexte: mami, ma doare sufletul.. ma doare durerea.. ma doare capul de durere.. vreau sa mergem la spital mami (oriunde numai la gradi nu).. vomit mami.. transpir
sau ... am grija de tine mami.. vreau sa stai cu mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Imi povestea educatoarea lui David azi ca au facut matematica la gradi.. au vorbit despre cifre adica. Dupa ce le-a aratat toate cifrele si au vorbit despre fiecare in parte, l-a intrebat pe Dav cu ce seamana cifra 1 (le spusese in prealabil ca seamana cu un carlig). Copilul, uitase deja, evident.. si incurcat nu stia ce sa raspunda: "cuu...." . Doamna, rabdatoare il incurajeaza sa-si aduca aminte si il mai intreaba odata: "hai David, gandeste-te, cu ce seamana cifra 1?".. David, sa scape mai repede raspunde: "cuuu .... cu Danut" (un coleg)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Mara ma intreba de dimineata (dupa ce servise la micul dejun un sandvich): "mami am ruj pe buze?"
eu: nu mami..
ea: "ba da, ca am dat cu salam"

interesanta conexiune intre un gloss si o bucata de salam de sibiu .. m-a dat pe spate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

David a descoperit ascuns in baie, sub chiuveta.. cantarul:

"ce-i asta mami?"
Eu:cantar mami..
D:"cantar ?!??... vreau sa cant la el.. "

Si mai are o expresie care o foloseste cand trebuie sa plecam undeva si care ma amuza de fiecare data:
"la unde mergem, mami?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Mara imi povestea de la gradi azi :" mami, o colega, Victoria, si-a colorat unghiile cu rosu si i-am zis... Viki, esti manela^?" (manela^ - insemnand manelista)


Saptamana trecuta Mara a fost cu grupa ei la teatru, sa vada o piesa de "Ion Creanga". Ajunsa acasa, incercam sa o trag de limba, sa-mi povesteasca si mie cum a fost.. mai mult ca sa vad ce a retinut. Ea putin incurcata, incerca sa-si aminteasca: "a fost piesa Ion .. (pauza de gandire)... Frunza"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

David:"mami, cand ma fac eu mare o sa fiu...... un copil mai mare.... si o sa am motoshicherta" CLAAR!
( inca e pasionat de motociclete)


Ieri, imi povestea profesoara Marei de engleza ca au invatat printre altele despre inchis/deschis respectiv close/open.. cu exemple de genul : deschide usa, inchide geamul (open the door, close the window). La un moment dat ii testeaza: "copii, ce trebuie sa facem ca sa aerisim camera" (dorind bineinteles sa-i provoace sa raspunda cu 'open the window' ca in exemplele invatate)..
raspunde Mara: deschidem aerul conditionat (in romana ofc si foarte sigura pe ea)

Mergi la inceput