traznai si replici memorabile

traznai si replici memorabile | Autor: nyny

Link direct la acest mesaj

Si cum niciodata nu e prea tarziu, m-am hotarat si eu abia acum sa incep acest capitol si sa scriu in el toate poznele, traznaile si perlele nazdravanilor mei. Ca orice parinte imi doresc sa nu ratez nici un astfel de moment din copilaria lor.

Sa vad ce imi mai aduc aminte din vocabularul Marei (alias Maia Iana Dache) pana la 3 ani...
ligaliga = jucarii
tuia = caciula
totoane = picioare
papuie= farfurie
cata = geaca
poma = mingie
ca'ca'el = cantecel
bula' = bluza
oponan = hotzoman
ana via = Anamaria
efenant = elefant
pa'ta'ica = pasarica
popotan = hipopotan
pempa't= pieptan, pampers
duvadagie= sufragerie
cota'nitza'= tocanitza
cotolata= ciocolata
boboica= bombonica
fa^ta^na= smantana
shuma^ta^na= sarumana
tame= clame
Abid= David
Nima= Razvan
Ua= Matteo
Mashu= Marius
Duda= Dutza
Dibi= Virgi
Dadosh= Dragos
motoet= multumesc

pute de = pentru... dansez pute de tine , romanii au talentzi
din capra cu trei iezi... malaieshi in calcaieshi = ca'ca'shi pa'pa'shi
din tica tica ...a papat pisica toata bucatica = a papat ica tata' ca'ta'ica

Acum, la 3 ani si 2 luni vorbeste aproape corect, nu mai poceste decat cateva cuvinte... si mie parca nu-mi vine sa o mai corectez, o simt inca mica asa.


David (1 an si 4 luni) a gasit o plansa din jocul "creionul fermecat". A vazut la Mara cum functioneaza ( pui creionul pe imaginea corecta de pe plansa si canta)... si vine intr-un suflet la mine " gaca^nga ca^nga ca^ng... gaca^nga ca^nga ca^ng" gesticuland de zor si cautand cu privirea prin bucatarie. I dau creionul, se intoarce cu spatele la mine si pleaca satisfacut in sufragerie.

Mara(3 ani si 2 luni): mami, eu cand o sa ma fac mare vreau sa ma insoresc ( insor ) cu tati... tati e pintzu' (printzul) meu ... si al tau mami.









Mamica fericita de Mara si de David

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Din categoria boacane facute de David (aici e punctul lui forte) ... 2 ghivece trantite de la geamul din bucatarie, un calorifer scos din perete, o vaza plina cu apa si flori imprastiata pe mobilierul din sufragerie...nenumarate cucuie (puse pe seama mobilierului jos... nerelevant ca doar si Mara a crescut in aceeasi casa si n-am prea avut astfel de probleme) si cam atat imi aduc aminte acum, dar...lista ramane deschisa...


Mara: mami... te ubec (iubesc) foate mut... si pe tati il ubec...si pe Daaavid... si pe mine ma ubec

Tot Mara...cu rolele prin casa : mami, eu tebuie sa patinez cu olele (rolele), da nu tiu (stiu)... pai daca ma duceai si pe mine la patinaj...acum tiam.




Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:


Mara, cu un ventilator de jucarie in mana..." mami, vei sa te fac cad? (vrei sa iti fac cald?)
Eu:Mara, nu imi faci cald... imi faci rece.
M: mami, nu mai jice (zice) asa. Te fac ece (iti fac rece).


Intru cu Mara intr-un magazin. Inainte ii fac instructajul de rigoare cum ca nu cumparam decat strict ce avem nevoie. Dupa ce am iesit din magazin:
M: N-am sheut (cerut) nimic... babo mie (bravo mie) ca n-am sheut nimic.
E: Bravo tie.
M: mami, da mamaia a jit (zis) sa-i uam inghetata de fute (fructe ). Hai sa engem (mergem) sa uam.
E: nu ne-au mai ramas bani.
M: pai asa ii jic (zic) ca n-am avut telefonu la mine sa sun pe shiniva (cineva) sa-mi aduca bani.


Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Mara: mec mec coto-bec
coate coane-a boueci
si te duci a ba-ta
si bagi coada-n apa...


Trecem pe langa o balta de apa. Se aud broastele cantand...
Mara: mami, ce se aude?
Eu: broastele... asa fac broastele.
M: da boastele nu fac asa...
E: da' cum fac ?
M: fac... oac oac dili dili da...

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Imi rasuna si acum dialogul asta in urechi. S-a intamplat acum o ora si un pic... am lipsit putin de acasa si cand am intrat pe usa casei mi-au sarit amandoi in brate:

EU:... voi sunteti sufletul meu.. si viatza mea, minunile lu' mami, bucuriile mele...
MARA: maaamii, te (r)og fumot sa nu mai jici (zici) asa...
Eu: de ce mami?
Mara: pentu ca imi vine sa pa^ng ...

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

(mi se pare f emotionant) Foarte frumos

O sa iti aduci aminte(mai ales la batraneti ) cu multa bucurie de aceste "ghidusii " ale lor.

Felicitari pt subiect

Ai copii f destepti


Mami de fetita frumusica

Motto-ul meu:
"Eu sunt cate putin din tot ce am intalnit."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:



Ba'vo Mara!

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

O chem pe Mara la masa...
Mara... care se eschiveaza intotdeauna cand trebuie sa manance: ma chezi mami ca ma doale fata ? (ma crezi mami ca ma doare fatza?)

Mara catre David: manca-l-ar Mara...


In timpul unui joc de-a mama si copilul (Mara e mama si David e copilul). Mama pleaca la servici si lasa copilul in grija noastra:
M: mamaie, mami...sa aveti glija de flatele meu ca daca nu... stiti ce mancati......? Jal (jar) mancati...

Mara in timp ce este asaltata cu pupaturi de David... maaamiii ia-l dupa mine ca ma balosheshte...



Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Nyny...ai doi copilasi absolut adorabili, iar Mara e de-a dreptul fenomenala. M-am distrat maxim cu perlutzele ei...multumim ca ai impartasit cu noi momentele astea superbe!



_
Mami de zgubilice cu ochi de ciocolata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Eu: uite Mara, ce fetitza cuminte si ascultatoare si intelegatoare ai fost azi. Bravo.
Mara: da mami, sunt feishita (fericita)...
E: de ce esti fericita mami?
M: pentu ca sunt bucuoata... tii(stii) mami ce insheamna ca eti bucuoata (bucuroasa)?
E: ce inseamna mami?
M: insheamna sa la^ji (razi)...

E: bravo, asa sa fi mereu, o fetita cuminte si buna...
M: tii mami ce insheamna "buna"?
E: ce?
M: cand te intanesti cu shiniva(cineva) pe shtlada (strada) si jici "buna"...
E: asta inseamna de fapt "buna ziua"... adica sa ai o zi buna... adica sa fi linistita, sanatoasa...
M: tii mami ce insheamna sa fi sanatoata?
E: ce?
M: adica sa stlanutzi (stranuti)...

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

fain subiect

sunt absolut minunati copiii


sa va zic si de Andu,micul meu de 2 ani si 5 luni

Aseara dupa baitza,ne giugiuleam si inainte sa il imbrac, face un 'partz rezonant'.
il intreb amuzata: "ce a vrut sa fie asta?" (ma asteptam sa zica ceva gen 'patz' sau 'poops' ca mai retine ceva cuvinte in germana - una dintre bunici vb in germana cu ei... mor de ras cand ii aud, ca picii mai raspund si ei o combinata)


dupa o ezitare de cateva sec, raspuns copil: "o milodieeee"

am facut cercetari sa vad daca ii spusese cineva asta, cica nu! a fost 'creatia' lui

ne-am amuzat copios!

si voi nota asta in carticica lui


Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">pur si simplu MAMA



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput