Probleme la inscriere in clasa I !!!

Probleme la inscriere in clasa I !!! | Autor: Alizee

Link direct la acest mesaj

Am o mare problema cu inscrierea copilului la scoala in clasa I.
Cei de la scoala, imi cer fisa psiho-pedagogica a fetitei, iar cei de la gradinita, imi spun ca nu o pot da decat la sfarsitul anului scolar, copilul fiind inca in evaluare.
Perioada de inscriere e pe terminate, iar eu sunt plimbata de colo-colo, primind raspunsuri contradictorii.
Va rog, ajutati-ma cu solutii.
Gradinita este obligata sa elibereze acest document inainte de finele anului scolar ? Scoala poate astepta pana la sfarsitul anului si sa primeasca dosarul de inscriere, acum ?

Multumesc.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Am o mare problema cu inscrierea copilului la scoala in clasa I.
Cei de la scoala, imi cer fisa psiho-pedagogica a fetitei, iar cei de la gradinita, imi spun ca nu o pot da decat la sfarsitul anului scolar, copilul fiind inca in evaluare.
Perioada de inscriere e pe terminate, iar eu sunt plimbata de colo-colo, primind raspunsuri contradictorii.
Va rog, ajutati-ma cu solutii.
Gradinita este obligata sa elibereze acest document inainte de finele anului scolar ? Scoala poate astepta pana la sfarsitul anului si sa primeasca dosarul de inscriere, acum ?

Multumesc.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Din ce stiu eu (si era acum 2 ani) scoala a asteptat pana la finalul anului (adica am dus fisa aia in septembrie, cand am completat dosarul)
Nu-i inteleg pe astia de la scoala - si asa nu citesc fisa aia (a mea avea 6 pagini, zau nu cred ca a citit-o cineva).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

da un telefon la minister. si un mail.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Multumesc pt raspunsuri.

Cred ca asteapta un cadou. Voi vedea ce va fi maine.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty_1973 spune:

Mi-am inscris copilul pentru clasa I si nu mi-au cerut nicio fisa psiho-pedagogica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Unele gradinite dau fisa in perioada inscrierilor scolare (de obicei cele de stat) iar altele la sfarsitul anului. La inscrierea la scoala nu este obligatorie. Ei zic ca este obligatorie pana la inceperea anului scolar, dar stiu cazuri de copii care nu au mers la gradinita si nu au avut nici-o fisa. Cu ei ce se intampla? Scoala e obligatorie - asa ca nu iti pot conditiona inscrierea de aceasta fisa.
Din ceea ce povestesti, presupun ca scoala la care vrei sa duci copilul nu este cea de care apartii si gasesc acest motiv ca sa te respinga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Am rezolvat ! Educatoarea imi va da caracterizarea copilului, in cel mult 2 zile, si voi putea depune dosarul. Am anuntat la scoala si ma asteapta, chiar daca a trecut termenul de inscriere.
Ufff ! Greu cu birocratia din Romania !




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

In sfarsit, am reusit sa inscriu copilul la scoala, pe care o voiam neaparat !


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Noua ne-au cerut un aviz medical din care sa rezulte ca fetita-i apta sa frecventeze colectivitatea.Si cine-mi da asa ceva acum pentru luna septembrie???Dupa ce mi-am batut capul cum as putea rezolva problema...secretara mi-a zis ca-i o formalitate,de fapt nu trebuie depus si avizul ala!Concluzie:fiecare scoala cu "pasarica" ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Avizul medical este obligatoriu si se obtine de la medicul de familie al copilului. In aviz, va scrie ca este apt pt scoala.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Da, aviz de la medicul de familie am dus si eu la inscrierea in cls I.
La inceputul clasei I veti mai duce un aviz, tot de la medicul de familie, pe care trebuie sa scrie "apt pentru sport". De fapt asta se duce la inceputul fiecarui an scolar.


Mergi la inceput