Trening Adidas

Trening Adidas | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

Buna!

Am tot cautat pe internet si pe la reprezentanta aici, nu gasesc nicidecum un trening de copii sau adulti, care sa nu fie lucios, imi scapa acum cum se numeste materialul ala (poliester, nylon?)...am vazut nu demult pe o fetita un trenig extraordinar, arata catifelat, mat, nu stiu ce material era, insa clar nu din bumbacul ala clasic, (genul celor care "fac genunchi") si o combinatie de culori super (gri cald cu cele 3 dungi fuchsia). Imi pare rau ca nu m-am dus s-o intreb pe mama ei de unde i-l cumparase, mi-a fost jena sa ma duc sa ma uit ce model este, insa in mod evident nu am vazut pe internet sau la reprezentanta ceva similar

aveti cumva idei de unde as putea sa cumpar treninguri de calitate, preferabil Adidas, pt copii? pt ca incepe scoala ma gandesc sa-i cumpar un trening mai ca lumea, pana acum niciodata nu i-am luat nici adidasi si nici treninguri de firma, din considerentul ca oricum creste repede si cum are nevoie de 2-3 schimburi atat in ce priveste treningurile cat si incaltarile sport..... Acum insa am vazut in parcuri ca in proportie de 90 % toti copilasii intre 2-4 ani de ex au incaltari Nike, sunt asa accesibili ca pret sau cum de sunt atat de "populari" ?

multumesc mult celor ce ma vor aduce si pe mine "in randul lumii" cu trend-ul:)

daca nu e posibil sa ma sfatuiti aici trimite-ti-mi PM sau e-mail alias4444@gmail.com

lia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

stai linistita, ce vezi tu la copilasi in parc sunt fie produse contrafacute cu maiestrie (deci mult mai ieftine decat originalele), fie sunt aduse/trimise din strainatate, cumparate la reduceri sau la oferte...
prea putini parinti isi permit in ziua de astazi sa dea milioane de lei vechi pe un trening sau o pereche de incaltari sport originale, si sa-l lase pe copil imbracat/incaltat cu asa ceva la joaca, sa le rupa/agate/juleasca in secunda doi...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Mai nu-i chiar asa.
Adidasi NIKE originali copil 4 ani luati din magazin de reprezentanta, am luat in luna februarie la 90 lei, piele, adevarat ca la reduceri-erau colectia trecuta
Treining ADIDAS din flece, 4 ani, din magazin, tot la reducere, 110 lei.
Conversi, 4 ani, 60 lei.
Deci se paote.

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

ce mai fac eu

Bibi
David
Bogdan
Mihaita
Ionut






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

lulu, ai si nu ai dreptate.

90 lei poate sa fie un sfert sau o cincime din venitul unei familii modeste. cati dintre copilasii din parcuri au parinti cu venituri medii sau mari ? prea putini...

nici eu, care am o situatie materiala decenta, nu-mi permit sa dau atatia bani pe chestii originale, pentru ca sunt constienta ca a mea fetita le va purta maxim 1-2 luni. pe urma ce fac cu ele ? le vand, le dau de pomana ?

da, pentru chestii mai oficiale, am cateva hainute si incaltari frumoase, de calitate, primite cadou sau cumparate la reduceri/oferte.
insa pentru viata de zi cu zi nici nu ma gandesc sa dau atatia bani pe haine si incaltari de firma, atata timp cat copilul oricum nu le poarta mult si le poate strica in cateva minute...ii cumpar hainute dragute dar ieftine, incaltari care sa aiba macar interiorul din piele, daca exteriorul nu este, etc.

uite, cu 110 ron cat ai dat tu pe un trening, eu pot cumpara 3 treninguri no-name (unele modele au si tricoul inclus), pe care le poate purta prin rotatie intr-un sezon, maxim 2 (depinde de marime si de ritmul de crestere).

da, e adevarat, de cele mai multe ori lucrurile ieftine sunt si de proasta calitate, insa daca stii cum si unde sa cauti, poti gasi lucruri bunicele la preturi rezonabile.

nu ma deranjeaza defel ca a mea fetita nu are haine si incaltari de firma, sanatoasa si voioasa sa fie.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Corina, am sau nu dreptate....subiectul era despre TREINING ADIDAS..nu despre cat castigam/cat cheltuim cu ai nostrii copii si cu alegem sa ii imbracam.
Nu inteleg restul....



Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

ce mai fac eu

Bibi
David
Bogdan
Mihaita
Ionut






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ai dreptate, am fost off-topic, scuze.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Corina, exact asa gandeam si eu, ca ai mei au numai no name-uri, alese cat de cat sa fie mai de calitate, am prins o idee de ex cu niste treninguri din selgros, made in romania, fff bune, nu fac genunchi, nu se decoloreaza si nu se labarteaza, nu se scamoseaza, se vand si separat (fie pantaloni, fie jacheta) dar si la set. Iar de la Iana am luat fff multe lucruri utile, gen iegari, tricouri, bluzite de interior, hanorace, la reduceri ma duc mereu.
Incaltari le-am luat pana acum cu succes de la deichmann, adidasi no name, insa care s-au tinut fff bine. Cat au fost mici-mici, pana pe la 3 ani, am facut eforturi mari sa le iau mereu ghetute si sandale pe glezna, de piele. Tot din selgros le iau sandale de vara fff dragalase, comode si rezistente la 60 de ron, de piele+ textil. Nimeresc uneori si-n real pantofi sport cat de cat ok, sau de la leonardo le iau patrol, cand au reduceri la melania si la iana.
Fetita e mai cocheta, baietelul e interesat doar sa se simta comod in ce imbraca.

acum ca incepe scoala, clasa I, nu stiu, ma gandeam sa il imbrac mai atent, sa nu fie jenat ca n-are si el adidasi de firma. Am vazut, cum v-am zis deja, copilasi muuult mai mici decat el care au in picioare adidasi de marca, par de calitate, din ce am remarcat eu, se deosebesc de cei contrafacuti, mai ales in ce priveste flexibilitatea si aspectul pielii.
Si da Corina ai dreptate, de multe ori nu sunt copilasi din familii de bani gata, pt ca se vede pe parintii lor ca nu-s imbracati dupa ultimul racnet al modei, ba dimpotriva, insa copilul le este imbracat din cap in picioare in haine de marca. Trag concluzia ca probabil fie fac un efort si-i cumpara celui mic haine de calitate, fie le primesc, fie le mai gasesc in pietele de haine la mana a doua.

si pe mine ma intereseaza in primul rand sa-mi fie copiii sanatosi si voiosi, insa nu vreau sa cad in capcana parintelui care neglijeaza cand e important si aspectul vestimentar, mai ales cand deja copilul e mai maricel si intelege rautatile ce e posibil sa le auda in anumite cazuri

cat despre faptul ca pretul mai mare vine automat si cu calitatea aferenta, asta in materie de imbracaminte si incaltaminte, mie mi s-a confirmat. Deigur au fost cazuri cand si produse la pret scazut s-au dovedit a fi de buna calitate insa asta e chestie pura de noroc. De ex. vara trecuta mi-am luat vreo 3 perechi de slapi de vara, saboti, sau cum sa le zic, din astia super subtiri, comozi, si primele doua perechi luate de la magazinul din colt au cedat rapid, irecuperabil. Pana nu m-am dus si nu mi-am luat o pereche de saboti de piele ce cred ca o sa ma tina cel putin 7 ani, nu am scos-o la capat. Partea proasta e ca pe cele doua perechi de slapi prosti am dat cat pe perechea de calitate....nu mai bine renuntam la zgarcenie si dadeam 80 de ron din prima pe o pereche? dar na, eu mi-am zis, nu dau 80 de ron pe o pereche de slapi de piele (cu care apoi am colindat toata vara si toamna tot orasul, toate parcurile plus litoralul)...mai bine dau 80 de ron pe doua perechi ca le pot schimba si nu se uzeaza...aiurea, ce sa se uzeze ca au pocnit in prima saptamana, s-au dezlipit, deci....parerea mea e ca totusi la pret scazut pt adulti numai la noroc gasesti lucruri bune, si la copii e cam la fel



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Dorsilia, cu toata sinceritatea si fara nici un gram de snobism, iti spun ca nu se compara calitatea (vb de incaltaminte) cu adidasii originali si cu restul.
Prefer o pereche, care dupa 2 anotimpuri de purtat zilnic arata IMPECABIL. ca sa nu mai zic de comfortul copilului.

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

ce mai fac eu

Bibi
David
Bogdan
Mihaita
Ionut






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

lulu, de acord cu tine.
dar ce te faci cand copilului ii creste atat de rapid piciorul, incat incaltarile de primavara nu mai pot fi folosite toamna ? pentru ca nici foarte mari nu le poti lua din start, cu 1-2 numere mai mari, pentru ca fie ii scapa piciorul din incaltaminte, fie se impiedica in botul incaltarilor. nu se cheama atunci ca ai dat bani buni cam degeaba ? asta doream eu sa accentuez, in cazul in care nu s-a inteles prea bine. da, in cazul adultilor, chiar e o recomandare sa ai mai putine haine si incaltari, dar sa fie de calitate/marca, deoarece se pot purta mult si nu se uzeaza.
ca si dorsilia, si eu urmaresc promotiile si reducerile de la leonardo, pentru incaltamintea de fetite. iar de la patrol si melania chiar am cumparat chestii faine, cu bani putini.

revenind la intrebarea dorsiliei : in galeria magazinului real din ploiesti este un fel de outlet, cu produse marca adidas, nike, puma, etc. sambata sau duminica, daca ajung acolo, ma uit si revin cu detalii privind marimile, modelele, materialele si preturile pentru treningurile de copii. dorsilia, ce varste au copilasii tai ? pentru baietel te intereseaza, sau ma uit si pentru fetita ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

corina, sa nu ma intelegi gresit, nu e dovada de snobism la mine, eu sunt PRO haine/incaltaminte ieftine si bune, de bumbac/piele la copii, tocmai ptr ca ei cresc rapid, dar atunci cand gasesti(si gasesti des la reduceri sau in outlet-uri) e pacat sa faci rabat la incaltaminte(mai ales). Noi am avut noroc- intotdeauna ce am luat primvara a apucat si in toamna sa incalte, iar la baieti e mai usor, adidasul poate fi purtat si vara.
Noi cumparam si firmate, si nefirmate, si second(de la bazar), si primite si etc...important sa fie de calitate(bumbac, piele, etc)

Anul trecut a avut o pereche de Conversi, cumparati din Miniprix(era efectiv bataie pe ei), au fost purtati zilnic, prin nisip, iarba, in fiecare seara aproape spalati total, uscati si iar purtati, era indragostit de ei. dupa 3 luni de forja intensa aratau impecabil, ceea ce nu pot spune de restul perechilor Si cu adidasi ADIDAS idem.Daca ii mai veneau, mai puteau fi purtati ani buni de acum inainte.


Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

ce mai fac eu

Bibi
David
Bogdan
Mihaita
Ionut






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

lulu, doamne-fereste, te rog sa ma crezi ca n-am vrut sa insinuez nimic legat de snobism !
si eu am ajuns la concluzia ca ieftin=prost in general, de aceea urmaresc promotiile (in Ploiesti nu avem outlet-uri, iar in cele 2 asa-zise mall-uri te ia cu ameteala cand vezi preturile din magazinele pentru copii).
eu sunt si o fire mai practica, asa, plus ca am inceput sa facem economii sa ne mutam de la 2 la 3 camere, asa ca de multe ori ma gandesc bine inainte de a cumpara ceva nou pentru fetita, plec de la ideea sa poata purta/folosi acel lucru o perioada, nu doar 1-2 luni.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput