Exercitii ortoptice - unde?

Exercitii ortoptice - unde? | Autor: Roxana_G

Link direct la acest mesaj

Buna. Din pacate amandoi piticii mei sufera de strabism si necesita tratament. Alexandra a primit si exercitii ortoptice, cel putin 6 luni. La ea situatia e ceva mai complicata din pricina unei miopii in curs de declansare, si nu sunt suficienti ochelarii.

Problema e ca in Bucuresti nu gasesc prea multe locatii pentru exercitii. Unul este pe Ghiocei, unde am si programat-o, apoi la Lahovari la spital, si la clinica Oftapro. Programul lor este destul de incarcat, gasesc greu locuri, si orarul este foarte dificil pentru noi (intre 10 si 14/16). In conditiile in care Alexandra va incepe scoala cu program obligatoriu pana la 16.30, nu vom reusi sa finalizam cele 6 luni de exercitii. Nici nu cred ca e indicat sa lipseasca din primele saptamani, si tinand cont ca stam in Pipera, se pierd ore bune si pe drum.

Va rog sa imi ziceti, poate cunoasteti si alte locatii pentru exercitiile ortoptice cu program ceva mai flexibil, eventual si mai aproape de noi. Si de asemenea, daca ati auzit cumva de posibilitatea inchirierii aparatului pentru efectuarea exercitiilor acasa.

Am citit si de o varianta de exercitii pe propriu calculator. Ati auzit de ea, este eficienta?

Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Si noi tb sa face aceste exercitii si medicul ne-a recomandat la Lahovari. Am intrebat si eu de Oftapro,avand in vedere apropierea de casa, dar mi-a spus ca nu-i recomanda sa le fac acolo.
Cat despre facut acasa, nu am auzit asa ceva. Stiu ca se fac sub supraveghere medicala si aparatul se manuieste de catre personalul medical ( nu stiu daca medic sau asistent).
Insa eu, acum 25 de ani cand am facut la randul meu acest gen de exercitii le faceam cu medicul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

Buna Roxana,

si baietelul meu (6 ani jumatate) are un strabism intermitent divergent, la el se manifesta o data la cateva zile tendinta ochiului de a se deplasa spre exterior.
Partea buna este ca el in rest are vederea perfecta (nu dioptrii), si problema era mai mult de musculatura si estetica , atunci cand aparea. Asa ca poarta ochelari cu prisme permanent de pe la 3 ani. Asta a fost introducerea

La un moment dat la inceputul anului trecut ni s-au recomandat si noua exercitii ortoptice, dar nu am reusit sa le facem 2 saptamani la rand la Lahovari avand in vedere programul incarcat al tuturor si activitatile copiilor, asa incat am compensat tinandu-ne cu sfintenie zilnic de cele cateva minute (10 reperari ) de exercitii recomandate de dr , departand degetul de ochi pana la aprox 30 cm, apropiind pana la aprox 10 cm si ramanand in pozitia asta pana numaram la 10 (copilul trebuie sa urmareasca cu atentie degetul ).10 repetari/zi. Am facut asta zilnic 3 luni (o luna a purtat si ocluzor 1h/zi) si la finalul perioadei problema a fost rezolvata. Mai sunt si alte exercitii pe care ti le poate recomanda medicul si care sunt de asemenea eficiente. Cu ocazia asta am scapat si de deplasarea zilnica la spital si de toate cele, ochelarii inca ii mai purtam o vreme.

Succes si daca te mai pot ajuta cu ceva, tell me!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Roli, ai idee de ce nu recomanda Oftapro? Deja am programat o acolo si nu sunt nici eu prea incantata pentru ca pretul este dublu decat la cabinetul dnei dr Dinu. La Lahovari clar nu am nici o posibilitate sa ii duc, nu imi permite nici programul meu si nici al copiilor.

Roxana, multumesc frumos, o sa incerc si eu exercitiul acasa. Inteleg bine ca problema s-a rezolvat dupa cele 3 luni de exercitii? Dar ochelarii inca ii mai poarta?

La noi povestea e mai complicata. Si Alex a primit ochelari la 3 ani jumatate, i-au pus dioptrii si nu ii suporta, ii curgeau ochii, asa ca nu i-a purtat. Ulterior am mers la control anual si 3 medici diferiti au constatat ca s-a remediat problema (probabil ochiul fugea tot asa ocazional). Recent, de cand citeste singura, am remarcat iar miscarea si am mers din nou la control, de aceasta data cu diagnostic de strabism convergent la ochiul stang si cu observatii ca nu am facut nimic pana acum. Strabismul se remarca numai daca priveste foarte aproape dar pare sa deranjeze la citit, asa ca pana incepem scoala trebuie sa ingrasam porcul cu exercitiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G

Roli, ai idee de ce nu recomanda Oftapro? Deja am programat o acolo si nu sunt nici eu prea incantata pentru ca pretul este dublu decat la cabinetul dnei dr Dinu. La Lahovari clar nu am nici o posibilitate sa ii duc, nu imi permite nici programul meu si nici al copiilor.


Rox, mamica Alexandrei si a lui Andrei


Mi-a spus ca nu le fac asa bine ca la Lahovari. Acum nu stiu ce sa spun, dar in urma cu ceva vreme am avut si eu o experienta negativa acolo, ca mi-au prescris diotptrii gresite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G

Roxana, multumesc frumos, o sa incerc si eu exercitiul acasa. Inteleg bine ca problema s-a rezolvat dupa cele 3 luni de exercitii? Dar ochelarii inca ii mai poarta?


Rox, mamica Alexandrei si a lui Andrei


Roxana, da, la controlul de dupa cele 3 luni de exercitii , era OK. Singurele momente cand mai fuge ochisorul sunt cand este foarte obosit si incearca sa focalizeze la distanta. Se pare ca nu avem ce face cu asta, si este ceva mai mult estetic, si exista si pentru asta niste exercitii. Ultima oara cand am fost al Oftapro, ne-a pus sa purtam in continuare ochelarii si sa venim la control peste 1 an. Se apropie termenul:).
Exercitiul cu pricina intareste musculatura, nu are ce sa strice, oricum, intreaba si dr.
Numai bine
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Multumesc mult de raspunsuri si va tinem pumnii sa fie bune evaluarile. Ieri am inceput la Oftapro si a fost ok, urmeaza sa stabilim progresul dupa 10 sedinte si sa evaluam per total dupa 3-4 luni.

Intre timp am aflat ca exista si varianta cu CD pentru acasa, pe care il vom folosi din toamna cand incepem scoala. Multe detalii nu am acum, dar ma interesez si revin poate mai intereseaza pe cineva.

Mergi la inceput