Eliminarea grea a scaunului

Eliminarea grea a scaunului | Autor: Orsika

Link direct la acest mesaj

Buna,

Baietelul meu de 11 saptamani se chinuie foarte mult dimineata la primul scaun. Este alaptat si are si 3-4 scaune pe zi, cele din timpul zilei fiind absolut normale, trebuie sa depuna un efort foarte mare; s-a intamplat sa se chinuie si mai mult de 2 ore; doar dimineata.Situatia asta a inceput de vreo 3-4 saptamani asa ca am ajuns la concluzia ca nu este efectul a ceva ce am mancat eu deoarece este la fel in fiecare dimineata indiferent ce am mancat eu cu o zi inainte.
Il masez in fiecare dimineata pe burtica si ii ridic piciorusele astfel sa aiba genunchii la nivelul burticii dar nu il ajuta prea mult.
Am vorbit cu pediatra noastra si ne-a zis sa ii dam in fiecare dimineata aprox 50 ml de ceai de musetel indulcit cu miere de albina deoarece are efect laxativ insa nu mi se pare o solutie tocmai buna mai ales pe termen lung.
As vrea sa va intreb daca ati intampinat situatii similare si ce v-a ajutat? Multumesc mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Eu stiu ca mierea se introduce in alimentatia copilului abia dupa un an.E pericol de botulism.
Fa gimnastica in continuare cu el si daca nu e tare scaunul nu cred ca ar trebui sa te ingrijorezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Mierea nu are ce cauta in meniul unui copilas de 11 saptamani. Pana la 1 an nu trebuie sa guste mierea. Citeste mai mult despre BOTULISM (care poate fi fatal la sugari). Fa-i in continuare masaj pe burtica si gimnastica cu picioarele. O sa se regleze in timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Orsika spune:

Stiam ca mierea nu este recomandata de aceea nici nu am incercat sa ii dau.scaunul nu este, tare are consistenta normala doar ca vine greu dimineata.
Multumesc pt raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

poate ca micutul tau are gaze sau crampe si ceea ce tie ti se pare efort pentru scos kk, e de fapt chinul lui de a scoate gazele sau il doare burtica din cauza crampelor.
nu ai incercat sa-i dai ceva impotriva colicilor ? in general aceste produse reduc gazele si disconfortul abdominal.
nu cumva aparitia acestor simptome coincide cu vaccinul de 2 luni ?
oricum ar fi, nu-i da ceai, nu-i da miere.
e suficient laptele tau. insa ai grija ce mananci si bei tu, sunt alimente si bauturi care influenteaza calitatea laptelui si pot produce colici/disconfort abdominal copilasului.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

Miere la copil de 11 saptamini?
Si e o pediatra care a zis asta?
Chestiile astea nu inceteaza sa ma uimeasca...
Ce faci tu e f bine, continua sa-l alaptezi si sa-i faci ex cu piciorusele.
Baiatul meu cel mare a fost asa...uf, cit a trecut de atunci, insa la un moment dat s-a reglat de la sine...avea cam tot cit bb tau si il auzeam dimineata cum se screme...a trecut la un moment dat fara sa fi facut nimic...
Sanatate multa tie si lui bb!


Blogul meu de mama ce sta mult prea mult acasa:
http://aloneinholyland.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Baiatul meu a avut colici f puternice si la un moment dat i s-a recomandat Debridat. Intreaba pediatra de asta (regleaza tranzitul).
Cat despre miere, moda cu mierea care da botulism e mai noua. Pediatrii mai in varsta o recomanda bb-ilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya moda cu mierea care da botulism e mai noua. Pediatrii mai in varsta o recomanda bb-ilor.


Unii o mai numesc "progresul stiintei",nu "moda".
Eu,una,nu am avut curajul sa fiu in disonanta cu moda asta mai noua,ca sa dau miere bebelusilor mei inainte de un an.

Pediatrii mai in varsta nu prea merg la congrese sau intalniri medicale,ca...de! batranetile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

Asta cu mierea nu e o "moda" este o realitate.
Aici exista un raspuns al unui expert, plus daca cititi mai jos, vedeti ce spun parintii despre asta:

www.babycenter.com/408_when-can-my-baby-eat-honey_1368490.bc" target="_blank">http://www.babycenter.com/408_when-can-my-baby-eat-honey_1368490.bc

Toti pediatrii din lume spun sa se evite mierea la copii sub un an. Botulismul infantil este o boala rara, dar poate fi fatala si de aceea nimeni nu poate sa-si asume raspunderea sa dea unda verde consumului de miere la bb.



Blogul meu de mama ce sta mult prea mult acasa:
http://aloneinholyland.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Orsika e bine daca are atatea scaune pe zi ..eu cred ca il doare burtica , da senzatia ca se screme nu?dai ceva pt colici cum ti-au recomandat mamicile
(cand ii doare burta se strang in doua ,se screm ,se inrosesc la fata,plang sau sunt agitati ... eu ii dau espumisan(are 2 luni) si am dat si debridat copiilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Cam in aceeasi perioada, bebelina mea alaptata a inceput sa se chinuie mult dimineata cu primul scaun. Si scaunul era normal. (Dupa o perioada, uneori au inceput sa apara si firisoare mici de sange sau punctulete de sange in scaun si mi s-a sugerat sa scot eu lactatele din alimentatie.) Dupa ce am scos lactatele nu s-a mai chinuit sa faca caca. Desi in cazul nostru e alta poveste, merita sa incerci sa elimini lactatele pt 3 saptamani (atat dureaza sa se elimine proteinele din organismul tau) sa vezi daca face scaun mai usor. La unii bebelusi intoleranta la proteinele din lapte se poate manifesta exact asa.

Si schimba pediatrul. Mierea poate provoca botulism, pentru ca stomacul lui bebe nu produce suficient suc gastric acid care sa omoare sporii, iar musetelul este antibacterian, si distruge flora bacteriana buna din intestine, ingreunandu-i si mai mult digestia.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput