probleme la caine batran

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Multa sanatate mosuletului vostru si inca mult timp fericiti impreuna.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Am fost la un nou ecograf. Tumoarea a invadat destul de mult vezica, e prinsa in multe puncte si e neoperabil. Citostatice nu are rost sa-i facem, l-ar omori intr-o saptamana.Sotul sa saturat de mirosul de pipi ( luna asta el nu a a avut job, asa ca nu m-am mai ocupat eu de curatenia la caine), vrea sa-l eutanasieze. Doctorul mi-a spus ca e pacat sa facem asta, ca mai are de trait, ca e un batranel santos care nu are loc in vezica urinara decat pentru 10 ml de urina.Noroc ca e o perioada intre Craciun si Anul Nou, ca cei de la Raiul animalelor nu raspund, ca ne-a venit o combina frigorifica defecta care ii umple sotului timpul si mintea si se face 3 ianuarie cand omul va pleca din Bucuresti la noul serviciu si voi ramane eu acasa cu copilul si cainele pana in week-end.Tineti-mi pumnii1DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Din tot sufletul si cu toata dragostea va tin pumnii sa fiti bine, linistiti si fericiti si sa treceti de aceste probleme.
El, batranul caine, va iubeste. Pentru voi traieste. Dragostea voastra il sustine si el la randul lui va daruieste tot ce are: dragostea si viata lui.

O imbratisare uriasa uriasa pentru voi toti!

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Diana, multa bafta si tinem pumnii stransi !! Asa cum spunea si Carmen, pentru voi traieste, de asta se agata de viata...

Am avut un Fox-Terrier care a fost furat de tigani. Dupa 8 luni a revenit acasa (au gasit-o vecinii in holul blocului), cu o franghie la gat, roasa toata, plina de mizerie...nu-ti descriu in ce stare era. A venit sa moara acasa...animalele au trairi si instincte dde care noi nu avem habar.

Nu cred ca sotul vorbeste serios...mai ales daca Teg nu da semne de suferinta.

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Are zile cand il apuca marea curatenie. In perioadele astea in primul rand arunca tot ce considera ca e vechi, stricat... Dar am scapat. Azi are treaba, maine plecam intr-o excursie de o zi, iar de pe 3 ianuarie incepe serviciul intr-un oras aflat la peste 250km de Bucuresti.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Nu-mi vine sa cred cate coincidente: ma cheama tot diana, am un caine tot de 12 ani care de ieri a inceput sa aiba problema asta cu urinatul necontrolat, si un sot la fel de stresat cu curatenia.

Maine suntem programati sa vedem medicul si voiam sa fiu in tema, pentru ca din ce am citit incontinenta, chiar si la varsta inaintata este un simptom al mai multo boli. Dar nu credeam ca poate si asa de grav, tumoare ? cancer la caini ? Cum scriai si tu intr-o postare, nu-mi vine sa cred ca Chicco al nostru pe care pana mai ieri il vedeam tare-mare poate cadea atat de rapid ...

Chicco este un teckel, il am de la 18 ani, am trecut prin multe cu el, l-am avut aproape tot timpul, chiar si cand am mers la facultate am refuzat sa-l las parintilor, am facut naveta impreuna weekendurile, pe tren, pe microbuz, am fost nedespartiti. Foarte gelos cand m-am casatorit, desi de cand l-am luat l-am crecut impreuna cu sotul, pe atunci doar prieten. Cand am emigrat avea sapte ani, nu mi-am pus problema sa-l las in Romania, facea doar parte din familie. Toata lumea ne-a crezut nebuni sa platim chirie mai mare doar ca sa aducem catelul (aici nu se permit animale de companie in toate imobilele, iar cele care accepta, ti-l trec in contractul de inchiriere si te incarca mai mult).
A traversat oceanul de trei ori dus intors, de fiecare data cand am fost acasa pentru ca mi-a fost frica sa-l las la pensiune aici. Nu este dresat asa cum sunt cei de aici, nu este castrat, si nu intelege nici franceza nici engleza :)
Ne-am mutat la casa si primul lucru pe care l-am facut a fost sa punem gard ca sa il putem lasa in voie pe afara. El era obisnuit in Romania sa mearga fara zgarda, langa picior dar aici nu este permis si nu-i placea deloc sa mearga cu zgarda. Asta nu l-a impiedicat sa iasa de cateva ori pe sub gard si sa ni-l aduca Politia acasa ca pe un infractor (are placuta cu numele si adresa).
Au venit copiii si el a fost trecut pe planul doi, trei. In afara de nevoile primare, recunosc ca nu ne-am ingrijit prea mult de el. E greu sa impingi carutul si sa-l duci si pe el, bezmetic de zgarda. S-a resemnat si si-a luat in primire noul loc in familie. Cand plange vreun copil, e primul care da semnalul, in rest sta mai mult pe afara vara si in cosul lui sau pe canapea iarna. Nu-i plac copiii (in general) si ocoleste orice intalnire cu ei. E cel mai fericit cand vin bunicii in vizita, doar a fost primul lor "nepot".
La medic nu l-am mai dus de la ultima vacanta in Romania, acum doi ani. Nu vad rostul la atatea vaccine cand el e batran si aici nu exista caini vagabonzi sau alte surse de imbolnavire cum erau in Ro.
La ultimul check-up ne-au spus ca are o stare de sanatate de invidiat pentru varsta lui, cu exceptia catorva carii din cauza carora ii miroase rau gura. Ne-au recomandat sa-l spalam pe dinti, si eventual sa mergem sa-i repare cariile, dar sincer, nu am avut timp sa mi le rezolv nici pe ale mele.

Si acum vine chestia asta. De dimineata am vazut pete de pipi in cateva locuri, nu ne-a venit sa credem, el nu facea niciodata asa ceva. L-am dat afara, s-a dus fara probleme, era vesel, activ. Si totusi, in timpul zilei l-am urmarit mai atent. Se aseaza in pozitia sezut si cand pleaca lasa pipi acolo. Vede si se duce intr-un colt cu privirea aia de vinovat, ca atunci cand facea vreo prostie. Deja dupa pranz, sotul era exasperat, asa ca eu am gasit solutia cu pampersul pus transversal, tocmai ce Sonia a terminat cu ele. Nu credeam ca-l va tine, dar uimitor, l-a acceptat.

Scuze ca am scris toata polologhia asta, dar ma simt vinovata, vinovata ca poate nu l-am ingrijit cum trebuia, ca poate era mai bine sa-l las alor mei, ca ar fi avut parte de mai multa iubire si grija decat a avut cu noi in ultimii ani. Dar asta e acum situatia, o sa vedem maine ce ne spune medicul si o sa ne rugam sa nu fie ceva foarte grav.

Sper ca la fel ca toate celelalte coincidente, povestile sufletelelor noastre sa aiba, amandoua, un happy ending ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Diana, tu stii daca pe la voi mai sunt animale salbatice (ex. vulpi) purtatoare de rabies, ca sa-i faci vaccin antirabic.

Poate ca in RO ar avea parte de mai multa grija, nu de mai multa iubire. Chiar daca el a trecut pe planul 2 acum, odata cu venirea copiilor, a fost cu tine tot timpul, a trecut oceanul cu tine...cum crezi ca s-ar simti surghiunit la mii de km departare, fara sa te mai vada ? Cred ca efectiv i-ai grabi sfarsitul. Nu stiu ce varsta au copiii tai, poate iti poti rupe un pic de timp sa te ocupi si de el, macar 5 min. pe zi...

Am o situatie oarecum similara cu catelusa noastra, Alka, un labrador ciocolatiu, catelul ideal pentru o familie. La o saptamana dupa ce s-a alaturat familiei, am aflat ca sunt insarcinata. Nu prea am avut timp sa ma ocup de ea, desi saraca e tare jucausa si sufera ca nu are cine sa se joace cu ea. De anul asta am zis ca macar 30 min. pe zi sa ma joc si eu cu ea, iar din primavara o sa incerc sa o dau la dresaj si socializare, mi-ar placea sa ne facem concediile impreuna, mai ales ca a adoptat fetita din prima secunda, e tare "mamoasa".

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Diana, ati ajuns la medic?Si povestea lui TEg e asemanatoare cu a lui Chicco: de pe locul copilului familiei, a ajuns pe planul doi. Voi macar aveti curte, are libertate de miscare. Teg sta in camera lui, cu balcon, e drept.Pe 5 ianuarie a implinit 13 ani, nu credeam asta cand am deschis subiectul. Vezi ca dupa un timp va invata sa roada pampersul .... Din cauza asta, pe langa faptul ca se inroseste pielea, il las fara scutec, insa spal linoleumul de doua roi pe zi cu domestos. E vioi, mananca bine, ar vrea afara toata ziua, dureri nu pare a avea des. Probabil ca doar atunci cand vrea sa iasa din camera are ceva usturimi. Altfel, cum spunea doctorul, un caine sanatos pe care el nu ar fi de acord sa-l eutanasieze.Oricum problemele legate de o moarte fortata s-au dus.Sotul a gasit serviciu si in plus e plecat in timpul saptamanii. Cand e acasa spal de 3 ori pe zi in camera, ii pun si pampers, ii fac baie joia ca sa miroasa bine in week-end...DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Nu ar trebui sa te simti vinovata. Si eu m-am simtit vinovata cand s-a pus problema primei ecografii...imi amintesc ca dupa ce am nascut sotul m-a intrebat daca dam cainele si pisica. Am refuzat. Inainte de a se naste copilul imi imaginam cum se vor juca impreuna si cum ma voi bucura si de copil si de animalute, primii mei copii.E firesc ca la nasterea copiilor animalele sa treaca intr-un fel pe un plan secund. Si sotul trece pe un plan ce vine dupa copil, si copilul cel mare are parte de mai putin din timpul mamei cand vine un nou bebelus. E intr-un fel in legea vietii sa se intample asa.Am luptat in ultimele luni ca Teg, desi are un diagnostic grav, sa traiasca si iata ca neoperat a depasit durata de viata a unui caine operat. De ce s-a imbolnavit de cancer? cine stie....soarta.Sper ca la voi sa nu fie o tumoare. Sa fie doar o cistita si dupa un tratament de o saptamana sa numai fie nicio problema.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Teg traieste :). Face rar pipi cu sange, mananca bine, insa avand o capacitate mica a vezicii mai face pipi si in camera lui. E mult de munca, insa nu pare a avea dureri, asa ca nu ma plang.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput