probleme la caine batran

probleme la caine batran | Autor: dianad

Link direct la acest mesaj

Teg are 12 ani si 4 luni. E mascul si e un collie. Cam de trei saptamani de zile am cu el urmatoarea problema: la 2 ore dupa ce il scot afara, imi face pipi in casa. Pur si simplu nu se mai poate tine. Din cauza asta a ajuns sa fie izolat in camera lui, camera dotata cu balcon in care poate iesi oricand doreste. Imi e mila de el si stiu ca trebuie sa-l duc la doctor cum iau salariu. Cam ce ar putea determina comportamentul lui? cistita, probleme cu prostata, diabetul? exista pampersi pentru caini?DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Mai, si noi la 80 de ani o sa mai scapam una alta prin izmene imediat dupa ce am fost la toaleta.

Exista pampers pt caini, da :)

Medicul probabil :

1. - te va cheli de bani investigand o mie si una de posibile probleme, prescriind paispe mii de frectii la picior de lemn, etc samd
sau
2. - iti va spune si el ca fiind un caine batran, asta e, trebuie sa avem mila si rabdare cu cei care-s la apusul vietii.


Daca esti din Bucuresti, recomand Clinica Armeneasca, sunt mai onesti si nu incearca sa rupa pielea de pe tine inutil.






Cel mai frumos martisor: Alex 1 Martie 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Du-te cu el la medic.
E posibil sa fie un inceput de incontinenta consecutiv batrinetii.
La fel cum poate fi cancer de prostata, diabet, insuficienta renala.
Asta numai medicul te poate lamuri, in urma unor simple analize de sange.
Multa sanatate mosnegutului !




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Am fost azi la doctor. Are vezica inflamata, temperatura 40,3 si face si putin sange pe langa acel pipi des. e pus pe antibiotice injectabile si urinex. Miercuri ar trebui o ecografie sa vedm ce are la vezica: cistita, pietricele de la rinichi sau o tumoare.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

dianad, va tin pumnii. Sper sa fie doar o cistita.




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

si noi va tinem pumnii !

Cu vremea asta rece si schimbatoare nici nu-i de mirare daca ar avea cistita, mai ales ca e mai sensibil (varsta si faptul ca e tinut in casa... diferente de temp etc etc)

Multa sanatate

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Nu e bine. Astazi a facut ecografia. La rinichi, ficat si splina totul in regula, pe prostata niste calcifieri. Insa vezica urinara are intr-un procent de 95% o tumoare si doar 5% ar puta fi un cheag de sange ramas in urma eliminarii vreunei pietricele. Este o tumoare, un cancer destul de mare: 39 mm din cauza caruia nu poate pastra mult lichid in vezica, urineaza cu sange, deci in 2-3 luni se va anemia si va muri. Nu va avea dureri, nu va slabi, dar va urina non-stop pentru ca nu poate pastra urina.Daca il operez va mai trai 3-8 luni maxim. E posibil sa faca rapid, in 2 saptamani o alta tumoare si iar sa fie nevoie de operatie. Alti caini cu asemenea probleme au mai trait 1-2 luni dupa operatie, luni chimuite pentru ca a fost nevoie sa faca multe injectii.Am decis, avand in vedere varsta animalului , dar si faptul ca o operatie nu va rezolva mare lucru, sa nu-l taiem. Avem experienta cu o alta catea care acum 12 ani a murit la 3 saptamani dupa operatia de extirpare a unei tumori mamare, a pisicii care asta-vara a murit la aproape 4 saptamani dupa o operatie asemanatoare. A fost un soc sa aflu ca animalul pe care il credeam acum 5 saptamani un batranel incredibil de sanatos este atat de bolnav. Nu credeam ca o sa plece atat de curand. Fie ca il operez sau nu, de Craciun nu va mai fi cald la picioarele mele asa cum il simt acum. Spre deosebire de pisica, acum stiu ca ne indreptam cu pasi mult prea repezi spre despartire. Mai sper sa se fi inselat ecografistul si la ecografia de peste 2 saptamani sa vedem ca a fost un cheag de sange care s-a retras on urma tratamentului.Ne pregatim de ramas bun . DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

diana, imi pare groaznic de rau.
Si noi avem actualmente trei caini (9-8-2 ani) si o pisica (11 ani) si santem foarte atasati de ei.
Nu stiu.. poate ar fi bine sa consulti si alt medic ? Ma gandesc la cineva din facultate, poate iti recomanda fetele pe cineva ?

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Diana imi pare tare rau pt Teg
Eu te-as sfatui sa-l duci si la dr Alexandru Vitalaru de la facultatea de medicina veterinara. Mie mi-a salvat catelusa de 8 ani jumatate, operand-o de tumori mamare acum 6 luni cand multi alti medici nu ii dadeau sanse sa supravietuiasca operatiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Ingirden, Mihaela,pisigri, ina multumesc pentru sustinere.Ecografia a fost facuta de profesorul Codreanu de la facultatea de medicina veterinara. El mi-a spus despre maxim 8 luni operat, 3 neoperat. Medicul de la cabinet ar vrea sa-l opereze, dar nu-mi poate garanta ca peste 2 saptamani nu poate aparea iar tumoarea in acelasi loc sau in alta parte. Se poate intampla sa fie bine sau sa moara in mai putin de o luna dupa operatie. |Mai sper ca e un cheag de sange care se va resorbi, Am inteles ca Mario Codreanu e unul din cei mai buni ecografisti. Daca el a zis 95% cancer, nu stiu de ce ma mai agat de aia 5%.Pana una alta tratamentul cu antibiotic se pare ca il ajuta si a devenit purtator de pampers de copil legat sub burta in asa fel incat urina sa nu mai ajunga pe podele. Am inventat asta ieri si azi perfectionez dispozitivul.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Diana, nu stiu ce sa iti spun, ma simt atat de neputincioasa :(
Catelul meu are 10 ani. Momentan si el pare sanatos tun dar mai stii...poate ar trebui sa facem si noi o ecografie si sa repetam niste analize, just in case.

Iti urez multa rabdare si putere, oricare ar fi decizia ta.
Pampersul pt copii legat sub burta e si acela o idee, sigur ca da. Stiu sigur ca exista si pt caini, se folosesc la femele in perioada menstruatiei dar uite ca habar nu am de unde se cumpara . Am sa intreb maine o cunostinta de la o clinica veterinara.



Cel mai frumos martisor: Alex 1 Martie 2011

Mergi la inceput