minor singur cu avionul

minor singur cu avionul | Autor: geanina77

Link direct la acest mesaj

buna seara...scriu in sperata ca cineva imi va da un raspuns...locuiesc in irlanada...in vacanta de vara as dori sa-mi aduc baiatul aici,in vizita...cu avionul din budapesta insotit de mine (cu procura de la tatal sau care ii este si tutore)intrebarea mea este daca pot sa-l trimit singur inapoi cu avionul tot in budapesta...copilul meu are 14 ani...va multumesc...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poti - dar cine il preia? Presupun ca tatal. Ar fi bine sa te interesezi la agentia aeriana pe care o va utiliza copilul la intoarcere sa nu aiba conditii particulare restrictive pe care nimeni nu are cum sa le ghiceasca. Dar legal - poti.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

da, sigur ca poti. suna la compania cu care va zbura si intreaba de alte conditii. oricum atunci cand ii iei bilet specifici ca e minor si are nevoie de insotitor - va avea pe cineva care il va prelua la aeroport, il va duce la avion - cu tot cu check-in,. il va instala in scaun, apoi il va conduce de la aeronava in aeroportul de destinatie.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Depinde de ce conditii impune compania aeriana de zbor la zborul unui minor. Fata mea a zburat anul trecut singura(avea 13 ani atunci) cu Norvegian. In Budapesta a urcat-o tatal ei si in Stockholm a asteptat-o mama mea. Norvegian permite calatoria minorilor singuri, daca au implinit 12 ani. Practic nu a aurcat-o tatal ei, de la check-in s-a descurcat singura...iar mama a asteptat-o la iesire, normal. Dar a fost perfect OK.

In alti ani, cand nu a zburat direct, a avut de schimbat avioane in aeroporturi, a zburat cu insotitor. Aici am predat-o eu insotitoarei si de acolo au dus-o ei peste tot, au predat-o intre companii si au avut grija de ea. Intr-un an s-a imprietenit cu o fata suedeza, in aeroport in Amsterdam(minorii cu insotitor sunt dusi intr-o camera pe perioada asteptarii, unde se pot juca, au diverse jocuri acolo) care mergea in Finlanda. :) In Budapesta au predat-o tatalui ei.

Fata mea circula asa de 4 ani, de doua ori pe an, fara probleme. Acum are 14 ani si cred ca s-ar descurca singura la cata experienta are :)).


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput