Pisica - ce tb sa stii?

Pisica - ce tb sa stii? | Autor: tinatache

Link direct la acest mesaj

daaa, ne gandim sa luam o pisica. Dupa perioada de acomodare va sta mai mult pe afara, nu vreau sa o fac pisica de apartament, avem gradina, prin ea se plimba si mitzele vecinilor. Ce ar trebui sa stiu ca sa ne fie mai usor tuturor? De ex., am canapea de piele, are vreo sansa sa scape nevatamata? Canapeaua, nu matza:)

Sau: un EL sau o EA pt o casa cu 2 copii?

mersic anticipat pt orice sfat, incepem de la zero asa ca orice idee e binevenita!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dana P spune:

Canapeua de piele va avea un design unic

El - la inceputul maturizarii va fi mai greu pt ca isi va insemna casa ... te va durea capul timp de o saptamana.

Ea - risti sa fii "bunica" foarte des. vei avea bilet gratis la "concertele" do'nsoarei.

Dar per total sunt adorabile. Solutii pentru cele de mai sus gasesti usor. Le vei iubi din prima clipa cand iti vor calca pragul. Iar copii vor fi incantati sa se joace cu el/ea.




_
dana

" Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima." - Gabriel Jose Gabriel Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Noi avem un el, castrat la 10 luni. E pe jumatate norvegian de padure #351;i e cam salbatic. In sensul ca nu ii place sa fie bibilit si cum cea mica e topita dupa el si īl cam smotoceste, o mai zgarie.
Pentru inceput, daca luati puiutz, va sti sa mearga la lada. Sfatul meu e sa nu il lasati afara pana pe la 5-6 luni sau mai bine pana dupa castrare. Al nostru s- a pierdut la 4 luni desi mergea singurel deja afara(la inceput am mers cu el cu lesa) si venise acasa. Atunci s-a indepartat insa mai mult de casa si nu a mai stiut sa vina inapoi. L-am gasit o saptamana mai tarziu dupa un anunt in ziar...era departe de casa. Acum s- a mai intamplat īn vara, dupa ce a trecut de un an sa mai lipseasca cate o noapte de acas#259; dar a venit mereu. Succes, sa stii ca va fi ca al treilea copil. :-)


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Canapele de piele nu am:-) . Al nostru e cuminte, are dispozitive speciale de ascutit ghearele. Mobila de bucatarie o mai zgarie uneori. Iar cand e singur acasa cara jos de la etaj, din dormitorul celei mici, jucariile de plus.
Ah da, iar de cum incepe primavara ne cara in casa( ii lasam un geam deschis sa vina cand vrea) pasari, rame si lacuste :-). Daca nu e deschis geamul, le lasa in fata usii Acum in primavara a adus pana in curte trei pui mici de soareci...mi-a fost atat de mila de ei...


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Draga mea ia ce vrei... el ,ea ce importa.... DAR sa i castrezi
Apoi cumpara le mincarea ce trebuie
Daca cumperi si scindura de ascutit ghearele,faci usita in usita ta din spate(cea ce da in gradina,o cuvertura pe canapea,multa afectiune si CAM gata;ai in mare tot ce trebuie.
Si eu am un pisicut grec CIUPI m am tot plimbat cu el in cusca specialacu masina,e mare vinator azi noapte mi a adus un ditamai soarece viu in casa.....
Ne ofera multa afectiune,uneori ne dojeneste(scoate niste sunete superbe)il iubim si cum ne prinde in pat se cuibuseste in poala noastra si ne ia pe rind sa nu ne suparam
Seara cind se intyuneca il ademenesc cu mincare si gata nu i mai dau drumul afara(are litiere si in casa) dar pe la 4 dimineata ma scaoala
Acum tocmai a baut apa proaspata de la dus vrea sa se urce pe calculator . E O MINUNE(are un an si jumatate)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Na ca tocmai s a urcat in pat si si a facut loc sub perne...e dragut foc ...m a mustrat ca la deranjat flashul de la telefon(i am facut poza)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LidiaB spune:

Si noi avem un motanel de 9 luni pe care il tinem doar in casa. E tare dragalas. Mananca doar ce vrea el -mancare uscata. Mancare umeda doar mancare de pui la pliculete cu sos....din conserve nu-i place. Avem canapele de piele si nu se atinge de ele, desi il avem de 5 luni. Doar pe fotoliile de piele intoarsa se urca caci vrea la acvariu....dar datorita tipului de material tot nu se cunoaste. I-am cumparat inca de la inceput ladita si chestia aia de ascutit gherutele....si sincer nu s-a agatat de lucrulrile noastre.....Deci il iubim....doar sotului i-a ros elicile la un elicopter de care e indragostit.....Nu e foarte afectuos cred ca datorita speciei...e pisica Bombay.( tot negru) Aduce jucariile pe care i le aruncam..ca si un catel...e inteligent in felul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dana P


El - la inceputul maturizarii va fi mai greu pt ca isi va insemna casa ... te va durea capul timp de o saptamana.


...deci castreaza-l

Citat:
citat din mesajul lui Dana P

Ea - risti sa fii "bunica" foarte des. vei avea bilet gratis la "concertele" do'nsoarei.


....deci castreaz-o

Si asta fara romanescul mit al "facutului un rand de pui".

Mai tre sa stii si ca mancarea din comert contine cam multa sare; cu cat mai proasta mancarea, cu atat mai multa sare, cu atat mai multe sanse sa faca calculi renali la batranete - cam asa sfarsesc majoritatea pisicilor de apartament.
Deci orienteaza-te catre o hrana buna calitativ, sau, de ce nu, poate ii prepari tu.





Cel mai frumos martisor: Alex 1 Martie 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Daca va sta pe-afara, e greu de crezut ca-si va marca teritoriul in casa. Asta nu inseamna sa nu-l castrezi la un moment dat, nu de alta, dar va merge la "nunti" si acolo sunt majoritatea pericolelor cu care se poate confrunta.
Canapeaua, insa, n-o vad bine, chiar daca se poate sa nu-l intereseze in mod expres.
Daca e pisica, acelasi scenariu, necastrata nu va pleca, dar va primi vizite. Si fiecare vizitator va simti nevoia sa se stie ca a fost pe acolo. Vor alege, cu siguranta, usile de intrare in casa, ceea ce e naspa Pentru voi.
Mancarea este importanta. Personal am ales hrana uscata, de buna calitate. Nu i-am refuzat, insa, cate un rasfat, o fleicuta de carne, de peste. Sau o conserva gustoasa. Daca umbla pe-afara, isi va completa meniul cu o vrabiuta, un soarece.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Rufus, al nostru nu le mananca, nici pasari, nici rame, nici soricei...ni le aduce acasa!

Al nostru in schimb e ca un catel...facea si el aport cat statea in casa...de cand a iesit afara nu mai are chef de joaca, vine mereu obosit si doarme. Dar daca e afara si mergem undeva, e dupa noi! Si miauna cu un mieunat gros si altfel cand se pierde, sa il asteptam...Ce mai, cred ca fiecare pisica/motan e unic in felul sau, chiar daca in genere au cam aceleasi "apucaturi".


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

neatza si multumesc mult de raspunsuri, chiar imi sunt de folos. Intre timp am dat cateva tlefoane si am aflat ca in perioada asta fata mitzele si tb sa astept sa mai creasca putin. As lua un puiutz mic, sa se obisnuiasca cu noi.

Cu castratul: da, indiferent de orientare sexuala va ramane fara Aici majoritatea sunt castrate imediat la pubertate.

Cu mancarea: n-am stiut ca e asa de diferita, am sa ma ut la ingrediente sa vad ce diferente sunt.

Mai am o intrebare, ce faceti cu ei cand sunteti plecati in concediu? Stau singuri in casa?? Cu mine nu-l pot lua ca mergem cu avionul... mult!

Mergi la inceput