Calendarul gradinarului vesel (19)

Calendarul gradinarului vesel (19) | Autor: leeloo2004

Link direct la acest mesaj

Capitolul 1; Capitolul 2; Capitolul 3; Capitolul 4; Capitolul 5; Capitolul 6; Capitolul 7; Capitolul 8; Capitolul 9; Capitolul 10; Capitolul 11; Capitolul 12; Capitolul 13; Capitolul 14; Capitolul 15; Capitolul 16; Capitolul 17; Capitolul 18

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Prima!

Ca tot ne ingrijoraram din cauza vremii, Elisa zice pe site-ul ei ca pt rasaduri nu e o problema cata vreme nu scade temperatura la 0-1 grad. Ardeii sunt mai sensibili si cine ii are afara deja ii poate acoperi cu ceva noaptea (caldari, ligheane etc).

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

http://home-and-garden.webshots.com/photo/2824897110100242644xOvSAB?vhost=home-and-garden

Am pus poze cu noile floricele care le-am si plantat aseara, si cred ca m-am grabit un pic pentru ca de dimineata ne-am trezit cu bruma afara si 0-1 gr C Sper sa nu le fi pierdut. Macul arata ok dar floricica cea noua not really :(. Of m-am saturat de vremea asta capricioasa care ne termina florile!

Gabriela, am zis si eu ca m-am indragostit de copacel de cum l-am vazut si de cind am facut gradina am visat ceva in forma de umbreluta acolo :)

Liviana, proiectul veggie se refera la doua straturi care le contruim acum in spate pentru rasaduri de legume. Am pus o poza si cu stratul gata, mai trebuie doar sa pun gardutul, ca trebuie sa ingradim ca avem un milion de iepuri in zona plus ceva oteri si rod tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Alintaroma - floricica cea noua la care te referi este cea cu flori rosii? Pare sa fie Ranculus - Piciorul cocosului cu flori batute - stai linistita ca e rezistenta la frig, daca s-a pleostit este doar pentru acomodare, eu zic ca o sa-si revina. Dar de ce zici ca nu e perena? Eu stiu ca este...

Liviana - multumesc de info! Eu oricum rosiile de afara le-am protejat, iar pe restul am de gind sa le plantez in weekend, doar sa stea ploaia si sa se zvante nitel pamantul ca acum e noroi, nu pot sapa defel... Ardeii momentan par neafectati - rasadurile plantate afara mai demult sunt putin afectate, dar mai mult de vant decat de frig...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Da Gabriela, e Ranculus , pai cind am intrebat-o pe tanti de la magazin daca e perena mi-a zis ca nu, si nici pe eticheta nu indica (cum e obiceiul) de aia o intrebasem. Eu nu pot decit sa ma bucur daca zici ca e perena . Eu eram pregatita sa o pierd la sfirsit de sezon :) dar chiar si asa mi-a fost prea draga sa o pot lasa :).

Oricum am tot rotit la flori in astia doi ani ca multe au murit, si nu in primul an cum m-as fi asteptat ... De exemplu primavara asta nu mi-a mai iesit floarea asta :
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2937136960100242644XAsWOX

Asa ca va trebui sa o inlocuiesc cu ceva ... am sa mai merg la o nursery zilele astea ca au ceva sale ptr mother's day :)si sa profit de reduceri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sonya_mea spune:

Dragele mele, pot scoate acum in mai bulbii de lalele cu floarea trecuta? As vrea a le mut de la anul, sa le pun dupa inaltime, culori si peioada de inflorire si dupa ce trece floare iar nu mai stiu care si cum sunt.Eu cand le- am cumpat am cautat a fie mai toate de aceeasi dimensiune sa infloreasca cam in aceeasi perioada dar observ ca nu se cam respecta ce scrie pe ambalaj


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

alintaroma, f frumos amenajat "landscaping-ul" vostru, imi plc si caramizile stivuite frumos. Spune-mi te rog, prin scoarta de copac pot rasari plantele cu seminte in pamant (sub scoarta)? Pe langa aspectul estetic, zic bine ca impiedica aparitia buruienilor? Adica din ext spre int nu patrunde nimic, pe cand invers se poate? Cat timp rezista aceasta scoarta si care e cea mai buna/de calitate?
Eu cred ca multe din plantele cumparate mor deorece sunt stimulate cu tot felul de substante ca sa dea tot ce pot ele pana la mom cumpararii, dupa care, o data puse la regim normal de gradina, ele cedeaza.
Daca are cineva levantica in ghiveci, sunt si eu amatoare de cateva fire pls.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Sonya - NU scoate acum bulbii de lalele! Cind s-au scuturat petalele florii, taie tija florala inainte de primul rind de frunze (de jos in sus). Apoi lasa-le in pace pana cand observi ca frunzele s-au uscat de tot (asta se va intimpla candva pe la mijlocul spre sfarsitul verii) si abia atunci scoate bulbii. Bulbii au nevoie de perioada de acum pentru a se fortifica - asa o sa ai flori frumoase si la anul; tija se taie tot pentru a dirija toate substantele nutritive catre hranirea bulbului, altfel planta se concentreaza sa faca seminte si bulbul are de suferit, din cauza aceasta, la toate plantele bulboase, tija florala se taie dupa ce floarea s-a scuturat.
Alintaroma - eu anul trceut am cumparat 4 plante Ranunculus - anul asta doar doua dintre ele mi-au rasarit, una din ele chiar face flori acum. Nu mai sunt atat de "vivace" ca anul trecut, dar asta cred ca e din cauza ca sunt tratate cu ceva la vanzare, exact cum zice si Liviana...Dar rizomii de Ranunculus rezista la inghet, deci ar trebui sa-ti rasara in fiecare an - eu am in gradina si varianta salbatica, asta e oricum cea mai rezistenta, in fiecare an imi rasare...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Buna fetele.
Sambata am program de plantat rosii, ardei, d'astea!Plus ca trebuie sa ma ocup de plivitul cepei, usturoiului, ca ale naibii buruieni cresc de nu se poate!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui sonya_mea

Dragele mele, pot scoate acum in mai bulbii de lalele cu floarea trecuta? As vrea a le mut de la anul, sa le pun dupa inaltime, culori si peioada de inflorire si dupa ce trece floare iar nu mai stiu care si cum sunt.Eu cand le- am cumpat am cautat a fie mai toate de aceeasi dimensiune sa infloreasca cam in aceeasi perioada dar observ ca nu se cam respecta ce scrie pe ambalaj




Sonya, trebuie sa lasi bulbii pana se mai ofilesc frunzele.Eu te sfatuiesc sa faci poze ,eventual cu telefonul si sa pui niste semne(de ex.,fire de ata colorata de diferite lungimi prinse de frunze).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sonya_mea spune:

Multumesc de sfaturi, e cam complicat pt mine sa le las asa de mult....sunt puse in gazon si sotul nu poate tunde gazonul cum trebuie din cauza lor, se chinuie o gramada sa le fereasca, ii vine sa bage masina peste ele.Anul trecut, socrii au vrut sa ma "ajute" si mi- au plantat ei toate bulboasele pe care le aveam fara ca eu sa stiu, au vrut sa-mi faca o surpriza si sa ma scuteasca de o munca . Au imprastiat toti bulbii (cam 50) prin gazon, bineintele ca l-au si ciopartit, ca am numai gauri prin gazon . Dupa cum v- am mai spus...gradina mea e varza, toate forile imprasitate in toate directiile
Acum vroiam sa le scot, sa repar gaznul si sa fac o regula cu ele, sa fac un loc special numai pentru flori.
Am sa incerc sa le mai las si luna asta.


Mergi la inceput