Dovlecei de sept-oct2009**13**

Dovlecei de sept-oct2009**13** | Autor: Dovlecimia

Link direct la acest mesaj



Dovleceii de septembrie-ocrombrie 2009 au crescut,s-au transformat din bebelusi in copilasi zglobii,se joaca ,mananca si canta,intr-un cuvant: CRESC.
Dupa o odisee de 233 de capitole in care s-a vorbit despre orice,s-a pregatit terenul pentru nastere,pentru inceperea unei vieti noi -de mamica,a urmat un an frumos,plin de impliniri,cu bune si cu rele,cu incercari,intalniri ,alaptare,schimb de retete si petreceri virtuale,desfasurat pe 204 capitole,pline de suflet ,de zambete ,de chiote de copil.

Dovlecei din toata lumea,va asteptam ,lista e deschisa!

Cuprins:
Capitolul 1-- Dovlecei pasesc in cel de-al doilea an de viata!,
Capitolul 2--Timpul trece mai usor cand scriem impreuna!,
Capitolul 3 -- Au venit si primii fulgi de nea pentru unii dovlecei!,
Capitolul 4 --Iata ca a venit in bostanarie si Mos Nicolae,
Capitolul 5 -- Dovleceii cumintei au primit multe daruri de la Mos Craciun. Il asteptam si la anul.,
Capitolul 6 -- Am aflat ca Lali va fi din nou mamica. Felicitari,
Capitolul 7 -- Ne pregatim de aniversarea Ioanei ,
Capitolul 8-- La multi ani Ioana! Bun venit pe lume Marco!,
Capitolul 9-- Bun venit Daniella
Capitolul 10--Vine, vine primavara...
Capitolul 11-- Dovleceii miros primii ghiocei
Capitolul 12--A trecut si Pastele


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Rugaciune pentru copilasii de pretutindeni

Inger, ingerasul meu
Ce mi te-a dat Dumnezeu
Totdeauna fii cu mine
Si ma-nvata sa fac bine.
Eu sunt mic, tu fa-ma mare
Eu sunt slab, tu fa-ma tare
Si-n tot locul ma-nsoteste
Si de rele ma pazeste.



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Dovleceii si mamicile lor
Dovlecei de august

20 august – Stefan de Raluca_u (DN 13.06.1981) + surioara Adina Andreea (12.11.2006)
29 august – Ebru "Ursulica" Fatima de selen80 (DN 24.10.1980)
31 august- Amalia Maria de crocodana(DN:30.03.1979)

Dovlecei de septembrie

01 septembrie – Theodora Ioana de doris_79 (16.04.1979) + fratior Andrei Gabriel(23.07.2003)
08 septembrie – Maria de Roxxy80 (DN 01.08.1980) + fratior Matei(29.11.2007)
12 septembrie - Darius Alexandru de daciana.ilie (DN:09.09.1971)
13 septembrie – Stefania "luta"Gabriela de iuliapapusa (DN 04.02.1988)
14 septembrie – Carol Ioan de Ioanna81 (DN 31.01.1981)
16 septembrie – Ioana Maria Alexandra de Danuta1979 (DN 02.11.1979)
17 semptembrie – Sophie Amelie de andraiulia (DN 10.07.1987)
19 septembrie- Ana Banana si mai nou "Macaroana"de NelaM(DN:18.09.1976)
22 septembrie – Alexandru "Praslea"Aurelian de crissbebe (DN 25.12.1983)
23 septembrie - Bogdan de pietricel si surioara Carmen (23.06.2002)

Dovlecei de octombrie
01 octombrie – Paul"ica fara frica" Iulian de Lali_mete (DN 13.08.1986)
02 octombrie – Loris "L" Stefan de Kemsy (Gianina Monalisa ) (DN 21.11.1980)
04 octombrie – Rares Costin de x_ggg ( Catalina) (DN 14.02.1982)
14 octombrie – Mihai Dragos de laura78nico (DN 30.10.1978) + surioara Ramona Cristiana (20.03.2007)
16 octombrie – Rares Andrei de monikus (DN 25.06.1983)
18 octombrie - Mihai Gabriel de Madyrizi(21.septembrie.1978) si fratior Alex Costin(8.02.2003) -scolar cu gargauni in cap
21 octombrie – Mattia Gabriel de danangie (DN 08.02.1977) si fratiori Alessio Michele (07.06.2008) si Marco Andrei


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Sarbatoritii anului
Ianuarie

29.01.2007-- Matei de Roxxy80
31.01.1981--Ioanna81


Februarie

04.02.1988-- Iuliapapusa
08.02.1977--Danangie
08.02.2003--Alex Costin de Madyrizi
14.02.1982--X_ggg

Martie

20.03.2007-- Ramona cristina de Laura78nico
30.03.1979--Crocodana

Aprilie

16.04.1979--Doris_79

Mai

Iunie

07.06.2008-- Alessio Michele de Danangie
13.06.1981--Raluca_U
23.06.2002--Carmen de Pietricel
25.06.1983--Monikus

Iulie

10.07.1987--Andraiulia
23.07.2003--Andrei Gabriel de Doris_79

August

01.08.1980--Roxxy80
13.08.1986--Lali_mete

Septembrie

09.09.1971--Daciana_ilie
18.09.1976--NelaM
21.09.1978--Madyrizi

Octombrie

24.10.1980--Selen
30.10.1978--Laura78Nico

Noiembrie

02.11.1979--Danutza1979
12.11.2006--Adina Andreea de Raluca_U
21.11.1980--Kemsy

Decembrie

25.12.1986-- Crissbebe
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
mail comun : dovleceinoi2009@yahoo.com
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Formula magica de ascuns linkul : [ url =" linkul catre pagina dorita " ] denumire dorita [ / u rl ] fara spatii.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Cum se schimba capitolul

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi capitolul curent la prima pagina, la primul mesaj, cel cu linkurile la capitolele vechi
3. Dai click dreapta pe Iconul 'Editeaza raspuns' si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai 'Subiect nou', buton care e jos in stanga paginii
5. Din fereastra de Edit deschisa copiezi titlul capitolului in noul subiect, schimbandu-i numarul astfel incat sa fie in ordine
6. Dai ctrl+A (select all) la body-ul mesajului, apoi ctrl+C (copy) si ctrl+V (paste) in fereastra cu capitol nou.
7. Dai 'Creeaza subiect nou'
8. Copiezi linkul noului capitol pe care il gasesti sus in bara de Address
9. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou.(scrii [ url="" ]nr. capitolului vechi[ /url ] fara pauze intre [] am scris asa ca sa se vada formula, iar intre "" se pune link-ul primei pagini de la cap. pe care il schimbam). Asta este practic invitatia catre noul capitol, incluzand linkul acestuia.
10. Te loghezi inapoi cu userul tau si gata !!! Capitolul nou este facut.

Pentru a modifica ceva in prima pagina (de exemplu adaugarea unor noi fete), cu Edit mesaj se adauga in listuta datele noi in exact acelasi format ca la celelate fete.
_____________________________________________________________________

Recomandare: inainte de a crea capitolul nou sau de a face modificari in lista initiala, nu uita sa vizualizezi modificarile facute ca sa te asiguri ca nu s-a stricat ceva sau ca lucrurile arata asa cum ti le doresti. Daca nu este bine, reseteaza si incearca din nou.

Bafta! Instructiunile sunt mult mai complicate decat este de fapt sa schimbi capitolul.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Hai sa avem un capitol cu activitate mai intensa si dovlecei sanatosi!!

Danuta nu ne-am gandit la un nume inca,sau mai bine zis mai cautam . Noi vrem sa nu fie prea des intalnit,sa fie frumos,romanesc,sa sune bine impreuna cu numele de familie ...eee,e grele cu noi.

Eu m-am dat iar pe salate si mancat fara paine,ca in luna aprilie am pus cam kg dupa fisele dr-ilor,si nu-i bine.M-am facut cat o .Ma rog,kg nu-s asa multe,dar daca ma gandesc cate s-au depus ... Acum mi-am facut salata ciudata ,asa ca mine,adica am facut o salata de vara,in care am bagat si buchetele de brocoli, salata langa o fasolica scazuta facuta de sot ieri. Am papat si acum am zis sa citesc nitel pe forum.

Ma enervati ca nu prea intrati,ca asa nu imi vine nici mie sa scriu ,dar cate un rand-doua tot bag.

Paul e bine si el,am fost marti la dr si cu el,ca il suspectam de ceva oxiuri,care la mine erau sigur .Dupa doza data de dr vad ca a inceput sa pape bine iar,a dormit bine ultimile doua nopti,nu s-a mai agitat atat,nici nu a mai plans aiurea peste zi,nu s-a mai enervat asa aiurea. Ne-a dat si ceva homeopat pe langa siropelul mititel pentru oxiuri, bilute pe care eu trebuie sa le iau 3 zile si el vre-o 10 ,ca este si "remediul lui" sa zic asa,care il face sa devina pasnic,mancacios si dormicios. Si ori ca mi se pare,ori ca asa e,dar parca da roade. Cel putin vecina si sot au vazut ca e mai prietenos incepand de ieri,fata de ultimele doua saptamani in care a fost numai cu fundul in sus.


Va pupic,vin mai tarziu din nou,acum il bag la nani pe PAulici.

Ajutati trandafirasul Raisa sa infloreasca
Lali de Paul ( 01.10.2009)! si 22+

Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Salutare!

Si Maria a innebunit azi de plictiseala in casa. A epuizat bona toate jocurile si jucariile posibile. E urat tare cand ploua. Ultimele 2 nopti a dormit mai binisor. Este umflat in zona ultimei masele din partea dreapta sus. Banuiesc ca o sa dureze ceva pana plesneste.
Matei merge deja de 2 luni legat la gradi si nu a mai racit. Mare realizare .

Lali, felicitari pentru printesa din burtica. Sa fie sanatoasa si sa se nasca la termen.

Fetelor, am observat acum pe prima pagina ca Matei al meu trecut cu o data a nasterii gresita. El e nascut pe 29.11.2007. Ma ajuta si pe mine cineva cu aceasta modificare ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Buna fetelor

Roxy, eu nu ma pricep, poate rectifica Lali sau Monikus ca ele sunt mai pricepute cu listutele..

Apropos de plictiseala in casa, noi azi ne-am simtit minunat. M-a sunat o prietena care sta pe scara vecina si care are o printesa de 1 an si 2 luni dar f perspicace pt. varsta ei...si ne-au chemat pe la ele. Si s-au jucat fetitele 2 ore...radeau...imparteau jucarii, se jucau...a fost minunat. Si eu su prietena mea am mai stat la povesti si ne-am supravegheat puii doar asa cu coada ochiului.
O sa mai repetam asta cand o sa mai fie urat afara...le face f bine fetelor si noua la fel:)

A remarcat si ea ca a mea e pasionata de puzzle-uri, de a ordona diverse lucruri pe categorii, in linie dreapta, de forme geometrice etc:) Ma intreb daca o sa se joace vreodata cu papusile :)))

Lali, eu in ultimele zile mi-am facut salata de leurda cu ceapa verde si castraveti. Mi-a facut mama rost de niste leurda si imi place mai tare decat salata verde. Pt. cine nu stie, leurda e o frunza cu gust usor de usturoi. Si de vreo 2-3 zile a dat foamea in mine...mananc si eu mai bine. Eu ma bucur, caci scazusem usor sub 52 kg si nu vreau asta, as vrea sa stau pe la 54-55 kg (dupa o viata la 40-43 kg nu vreau sa risc sa redevin slaba). Fiecare cu piticii lui:)


Ioana, Monika, Laura, Catalina...pe unde umblati?
Va pup




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Buna fetele!

Ieri am fost la doctor cu Mihaita pt verificarea de 1 an si 6 luni. Avem 11Kg si 82 de cm.Ieri era ok azi ii curg mucii. Ramona mai tuseste cand se agita foarte mult.

Danuta ca sa-ti raspund la intrebare foarte bine, in prima zi am fost cu socrii in parc la Roata Mare si apoi la ei la masa ca asa a vrut Ramona. A doua zi sot a lucrat si am iesit iar in parc cu copii si socrii... si Ramona a vrut sa calareasca pentru prima data in viata ei.Nu va spun ce emotionata am fost.
Marti am fost cu totii si cu o prietena a Ramonei la Gradina Zoologica. Pe total a fost ok.

Fetelor pe 27 mai Ramona pleaca cu gradinita in excursie fara insotitori de acasa, adica doar cu personalul de la gradi...am asa emotii, dar doamna educatoare mi-a zis ca trebuie sa o las.

Fug sa mai fac putina treaba si revin la voi.


Laura, mamica implinita de Mihai Dragos 14.10.2009 si Ramona Cristiana 20.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

[Roxxy , am modificat in listuta data nasterii printisorului.

Eu nu am mancat niciodata leurda dar am auzit ca e buna,asa ca cu prima ocazie cu care gasesc in piata imi iau si eu. Toate ierburile comestibile le pot incerca .

Laura ai fetita mare de acuma , abea astept sa vad cum s-a descurcat. Eu sunt sigura ca se va intoarce foarte bine acasa,si iti va povesti o gramada de intamplari frumoase vazute cu ochii ei de copil.

Se pare ca tastatura mea nu a vrut sa spuna si cate kg am pus in aprilie ,ca eu scrisesem ... 5 sunt la numar ,asa ca imi iau bataita meritata ...

Ajutati trandafirasul Raisa sa infloreasca
Lali de Paul ( 01.10.2009)! si 22+

Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Lali asa este...si maine avem prezentarea meseriei pe care vor sa o faca cand vor fi mari, iar fata mea vrea acum sa fie belerina si dansatoare si tocmai a primit cadou costumatia de balet si pantofiori.
Apropo de leurda eu o adaug in salata verde si ne place foarte mult asa ca ti-o recomand cu caldura.

Oare Monica si Rares ce-or face? Stiu ca Rares iar nu prea dormea noptile.


Laura, mamica implinita de Mihai Dragos 14.10.2009 si Ramona Cristiana 20.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Lali asa este...si maine avem prezentarea meseriei pe care vor sa o faca cand vor fi mari, iar fata mea vrea acum sa fie belerina si dansatoare si tocmai a primit cadou costumatia de balet si pantofiori.
Apropo de leurda eu o adaug in salata verde si ne place foarte mult asa ca ti-o recomand cu caldura.

Oare Monica si Rares ce-or face? Stiu ca Rares iar nu prea dormea noptile.


Laura, mamica implinita de Mihai Dragos 14.10.2009 si Ramona Cristiana 20.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineatzaaaaa!!!
Am lasat cafele aburinde pe masuta afara,la aer,ca e tare frumos la Constanta azi!
Paul e pe wc ,sper ca si cu succes.I-am cumparat reductor si a fost tare incantat de el,a incercat sa si-l bage pe cap....

Va pupic,ma intorc la treburi.
Raportez prima noapte dormita de la 23 la 9.30 de Paul,fara nici o trezire,din ultima luna .

Ajutati trandafirasul Raisa sa infloreasca
Lali de Paul ( 01.10.2009)! si 22+

Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Lali, merci de cafea:)
Si ce coincidenta...raportez si eu prima noapte dormita fara treziri (desi cu fata in pat) dupa....13-14 luni!!!! Acum vreo 14 luni am mai avut 2-3 nopti de genul...si in rest...Dumnezeu cu mila...
Si ca sa fiu sincera...si ieri si alalteri noapte a dormit binisor, cu doar 2-3 treziri pe noapte:) Altfel se vad diminetile...
Doamne ajuta!

Monikus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Nu stiu de ce nu prea mai intrati in ultima vreme...nu-mi place asta...
Eu va urez de pe acum weekend placut! si vreme buna!
Pupici

Mergi la inceput