Cat de des luati masa in familie?

Cat de des luati masa in familie? | Autor: MElise

Link direct la acest mesaj

Masa in familie ar trebui sa fie un obicei zilnic, insa, din pacate, in lumea aglomerata in care traim, uitam adesea cat de importanta este ea... cat de des luati masa cu toata familia?

Intrebare sondaj:

Cat de des luati masa in familie?

Masa in familie ar trebui sa fie un obicei zilnic, insa, din pacate, in lumea aglomerata in care traim, uitam adesea cat de importanta este ea... cat de des luati masa cu toata familia?


Alege respuns:

In fiecare zi
De 4-5 ori pe saptamana
De 2-3 ori pe saptamana
Numai cu ocazii speciale
Niciodata

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Zilnic cel putin o data. Daca e vacanta la gradi de mai multe ori. Dar e un obicei pe cat de benefic pentru copii si familie, pe cat de placut pe atat de periculos pentru proportiile mele. De exemplu astazi as vrea sa lipsesc de la cina in familie. Deja dupa 3 saptmani de dezmat simt ca nu mai pot. Totusi nu ma lasa inima sa stric placerea celorlalti si pe de alta parte nu ma lasa burdihanul sa stau la masa si sa mananc o frunza de salata si atat

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Cina incercam sa o luam in fiecare zi impreuna, iar in weekend pe cat posibil pranzul si cina (ma refer la formatia completa incluzand copilul). Mi se pare ca mancam mai sanatos de cand luam cina toti pt ca de regula mancam ceea ce preparam pentru copil (are doi ani).

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator and 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

In fiecare seara luam cina impreuna,la pranz mancam impreuna eu si copiii,in weekend formatia este completa si la pranz.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Da, si eu am impresia ca atunci cand mancam toti mancam mai sanatos... In plus, nu mancam pe fuga, atmosfera e altfel. Eu am facut o adevarata obsesie pentru faptul ca nu reusim sa luam masa toti decat rar. Am decretat ca de acum cina se ia impreuna. Nus tiu cat ne va tine, pentru ca avem programe diferite, dar imi dau seama cat d eimportant e pentru copil acest lucru.

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Zilnic, mi se pare foarte important. Sotul meu nu era obisnuit asa, la ei in familie manca fiecare pe fuga, pe unde apuca...Am reusit sa schimb asta si ma bucur. Macar la cina este important sa se reuneasca toata familia.

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

zilnic de luni pana sambata masa de seara seara, duminica toate cele 3 mese principale

Votati-ne www.desprecopii.com/pozeconcurs/ShowPhoto.asp?url=upload/Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta/vi1.jpg" target="_blank">aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura.carol spune:

Pentru ca micuta mea de 11 luni, are reflux si intoleranta, nu prea reusim sa mancam toti 4 , ea este la regim si cand ne vede pe noi cere ceea ce avem noi- nu are voie cartof, lapte,branza, telina,dovlecel,citrice... samd. Dar incerc sa gatesc macar in weekend mancare pe care sa o putem servi impreuna
Micul dejun impreuna, la fel si cele 3 mese din weekend, iar eu cu cea mare pranzul si cina, aproape zilnic

Mergi la inceput