Iubire sau amagire

Iubire sau amagire | Autor: Iana_25

Link direct la acest mesaj

Nu stiu cum asi putea sa imi deschid sufletul mai bine pentru a intelege prin ce trec.
L-am cunoscut pe el acum 2 ani si in tot acest timp relatia noastra a fost una de amicitie.De o luna insa am format o relatie si asta pt ca amandoi ne iubim si acesti 2 ani ne-au confirmat suspiciunile.
El spune ca e nevoie de timp pentru a ne cunoaste indeaproape si pentru a vedea daca intradevar relatia noastra va rezista. Singura problema ce ma face sa cred ca vom sfarsi prost este ca in clipele tensionate e putin mai rece si distant. Nu stam impreuna si nu il pot sufoca cu telefoane. Incercam sa ne vedem cat mai des dar uneori simt ca ma da la o parte si ca lasa stresul sa-i conduca starea.
Imi spune ca ma iubeste, ca vrea sa fim impreuna dar nu il vad sa ajungem la altar impreuna.
Oare faptul ca provenim din tari diferite sa fie problema?
Il vreau langa mine dar ma simt incompetenta sa ma comport asa cum ar trebui.
Sa lupt sau sa o las balta?Sufar mult cand trec ore si nu spune nimic, dar ma amagesc cand ne reintalnim si suntem fericiti.
Astept un sfat.
MULTUMESC

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Eu inteleg de la tine ca sunteti doi oameni care va iubiti. Deocamdata, nu vad pentru ce trebuie sa lupti...de ce te simti incompetenta? Cum ar trebui sa te comporti? Ia zi-ne si noua...
Cat despre cunoscut...desigur, e bine sa nu te arunci cu capul inainte...dar, dupa tine, cati ani (peste astia 2) ii mai trebuiesc lui sa va cunoasteti? Caci sper ca tu stii ca puteti sa va cunoasteti si 10 ani fara a fi siguri ca veti rezista impreuna pana la adanci batraneti.
Te sfatuiesc sa fii mai relaxata, sa-ti traiesti dragostea si clipa de fata, fara stres si suferinte, ca nici nu v-ati inceput viata impreuna ca lumea, ce cauta suferinta aici? Mi se pare ciudat sa ai o relatie de o luna si sa te gandesti ca vei sfarsi prost...ba sa mai stii si motivul.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iana_25 spune:

Ce ma nelinisteste e sa nu se simta neinteles. Nu vreau sa creada ca sunt imunca starilor lui dar nu vreau nici sa il sufoc cu iubirea.
Poate ca exagerez si ar trebui sa las lucrurile sa decurga de la sine.
Multumesc Rufus pentru timpul acordat de ami raspunde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Buna, Iana si bine ai venit!
Eu as zice sa dai o sansa acestei relatii si sa vedeti unde ajungeti amandoi. Nu uita ca barbatii britanici sunt in general mai reci pentru ca au fost educati sa fie reci, sa se arate puternici. Pentru ei sa arate ca sufera se considera o slabiciune. Sotul meu este englez si acum isi arata sentimentele pentru ca a invatat, alaturi de mine, ca e ok. Sotul meu nu stia sa-mi spuna ca-i place ceva, nu stia sa ma stranga in brate instinctual, sa ma sarute chiar si pe strada daca asa-i venea, nu stia sa ma alinte pentru ca nu stia ca e bine sa-si exprime sentimentele. Cand il supara ceva nu spunea decat ca e ok desi eu vedeam si simteam ca numai ok nu e. Sau se inchidea in sine. Acum mergem pe strada numai tinandu-ne de mana, stam imbratisati chiar si cand ne uitam la tv, toti prietenii ne tachineaza ca ne pupacim tot timpul, imi trimite sms-uri cand e la munca sa-mi spuna ca ma iubeste sau mici cuvinte dulci. Cand are o problema o discutam amandoi si cautam o rezolvare. S-a schimbat mult de tot. A invatat sa aiba incredere in sine, sa aiba incredere in ce simte.
Incearca, Iana. Nu pierzi nimic daca incerci dar pune in balanta toate pro-urile si contra-urile. Tu vrei sa fiti impreuna? Si daca e sa fiti impreuna esti gata sa te acomodezi cerintelor lui si el cerintelor tale? In engleza m-as exprima mai usor sa-ti spun ce si cum dar...asta e.
Si nu uita ca sunteti programati diferit genetic. Noi, latinii, suntem mai pasionali pe cand ei, nordicii, sunt mai conservatori.

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914


O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moonchild spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Mi se pare ciudat sa ai o relatie de o luna si sa te gandesti ca vei sfarsi prost...ba sa mai stii si motivul.


Nu e neaparat ciudat..
Iana_25 poate instinctul iti da un semnal de alarma, poate ai mai avut relatii cu genul aceta de oameni si desi constient nu iti dai voie sa vezi, subconstient stii ca ele nu sfarsesc bine..si stii si motivul..
Nu zic ca sigur asa e dar, e bine sa iti asculti si instinctul(feminin )..

Prima perioada a unei relatii (nu mai stiu cat timp, psihologii ne pot spune dar parca e mai mare de 2 luni ) este una de "plutire", de pierdere a identitatii proprii, nu mai exista "eu" ci "noi", partenerul este in viziunea noastra perfect, nu are nici un defect...Abia apoi urmeaza perioada in care "eu" revine..si in care incepem sa vedem defectele partenerului..si sa punem in balanta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iana_25 spune:

LauraNicole am vrut sa trimit un mesaj privat dar m-am gandit sa nu deranjez.
Multumesc amandurora de raspunsuri.
Eii bine nelinistea mea se accentueaza mai mult din simplu fapt ca el este arab.Cu toate ca traim in UK de peste 8 ani ma gandesc sa nu faca parte din acele persoane false si reci. Am auzit prea multe povesti incat tind uneori sa generalizez. De aici si neincrederea mea in relatie. Mie teama ca nu cumva in timp sa descopar alt om.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pink_heart spune:

Iana...incerca sa fi mai optimista,banuiesc ca in acesti 2 ani de cand sunteti amici ai ajuns sa il cunosti cat de cat.Taieste clipa si nu te mai pierde in detalii,daca e sa nu mearga nu va merge si daca nu te gandesti la asta si daca te gandesti.

"Viata este precum o melodie frumoasa, numai versurile sunt o incurcatura" (Hans Christian Anderson)
"Pentru orice realizare, primul pas este curajul"– Johan Wolfgang von Goethe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Iana, nu ma derajenzi trimitandu-mi PM. Stai linistita. Hummm, e mai complicat cu arabii dar totusi da-i o sansa.

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914


O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iana_25


Eii bine nelinistea mea se accentueaza mai mult din simplu fapt ca el este arab.


cu asta se cam schimba situatia.
religia la ei e parte importanta in viata.
fa-ti lectiile inainte de continua o astfel de relatie.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

yep! Si eu era sa iti raspund ca britanicii sint "stiff lips"... interiorizati, incapabili sa isi exprime trairile.

Daca e arab si e rece... well... stii ca la ei femeile nu sint egale cu barbatii, indiferent cita educatie ar avea si cit de mult ti-ar spuna ca sint.

La musulmani barbatii vor sa fie sefii in familie si daca nu au chef sa vorbeasca cu nevasta nu o vor face sau daca vor sa ia hotariri de unii singuri o vor face. Acum nu uita ca Imperiul otoman a cazut din cauza uneltirilor femeilor sau mai bine zis daca barbatul e capul femeia e gitul, ok?

Insa sa nu te surprinda daca iti va cere sa treci la religia lui.

Tu trebuie sa stii cum sa il iei. Tu de fapt tii la el sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_ella2005 spune:

Daca e arab, poate are vreo casatorie aranjata in tara lui de origine, daca nu o fi casatorit deja...

Mergi la inceput