Sumetrolim, iarasi suntem raciti!

Sumetrolim, iarasi suntem raciti! | Autor: Zina

Link direct la acest mesaj

La numai o luna de la pneumonie, baietelul meu este din nou racit. A fost 2 zile saptamana trecuta la gradi, ca de vineri sa-i curga din nou nasul si sa fie infundat. Astazi l-am dus din nou la medic, care i-a prescris Sumetrolim, si daca vad ca va face febra mare sa schimb cu Azitromicina. I-am dat prima doza acum jumatate de ora, si-am fugit la servici. Sunt trista, deoarece iarasi trebuie sa-i dau medicamente. Pe langa asta ia si pufuri de Flixotide.
Sumetrolim-ul il ia prima data, este antibiotic? Nici nu stiu cum va reactiona la el, mai ales ca are un fond alergic.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Sumetrolimul este antibiotic..am gasit pe net..Multa sanatate copilului tau!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Dar de ce sa-i dai medicamente pentru muci si nas infundat? De ce sa nu lasi organismul sa lupte putin?
Mai ales, daca are fond alergic, mucii pot fi de la asta.


Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc 9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

A facut febra? Sau doar muci si nas infundat?

Eu pt muci si tuse nici nu ma duc la medic. Le dau siropuri din plante pt tuse (daca tusesc mai serios), dalerone sau coldrex pt copii in ceai cald (cu miere si lamaie), ceva vit. C, puf de apa de mare daca nu pot respira si cam atat.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fi`mea a luat Sumetrolim. Nicio reactie adversa, desi are si ea teren alergic. Nu am inteles insa exact pentru ce iti faci acum griji. Bucura-te ca nu e nimic mai serios.


Sanatati la voi Zina

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Da, astazi cand m-am dus la pranz sa vad ce face, avea febra. Facea gogosi cu bona in bucatarie, acolo era cald, dar cand i-am pus mana pe frunte am vazut ca ceva nu era in regula. Cand i-am luat temperatura a aratat 38.5, am stat putin (era si incalzit), am luat din nou, era 38, a treia oara arata 37 cu 5. I-am dat Nurofen si l-am dus la pediatra. Ma stresez din nou pentru ca aud iarasi acele secretii urate, cand respira, cand tuseste (rar) se aude in piept haraiala. Si numai ce scapasem de ea, dupa atata tratament.

Roli, l-am tinut o saptamana numai cu spray cu apa de mare, vitamina C, picaturi Biorinil in nas si atat. Dar pe zi ce trece se vede ca situatia nu se amelioreaza, ci din contra. Nu vreau sa mai ajung la pneumonie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

o raceala netrata cum trebuie poate sa afecteze un copil mai tarziu, adica sa capete o sensibilitate si sa raceasa mai des si mai rau. de asemenea, poate sa cuprinda plamanii, daca nu este tratata cu ce trebuie. de aceea vizita la doctor e necesara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Zina, sanatate multa baiatului!

lalala13, dar fiecare muc tratat cu antibiotic cum o fi?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

buna zina!
eu nu te cunosc si nici nu ne-am intersectat vreodata pe forum,doar am mai urmarit subiectele deschise de tine
sper sa nu te superi pe mine ca iti scriu ca nu am nicio intentie sa te supar sau sa fiu "contra" dar am observat ca baietelul tau e mai tot timpul bolnavior si ca primeste o gramada de pastile printre care si antibiotice

de ce nu incerci sa mergi cu el la un homeopat bun? eu nu sunt mare fan homeopatie,dar asta doar pt faptul ca slava domnului,copilul meu nu prea a fost bolnav deci nici nu prea am ajuns la medic cu el...insa ma gandesc ca in cazuri din astea de copii mai bolnaviciosi cum e al tau ar fi o alternativa buna la atatea antibiotice si pastile de tot felul

si noi suntem acum toti gripati si celui mic ii si curg okisorii din cauza ca are nasucul infundat dar nu m-am dus la medic,doar am sunat pediatra si mi-a zis ce imi zice de obicei la raceli din astea ser in nasuc si paracetamol! atat!

sper sa se faca bine repede baietelul tau!!sanatate!



Mami si 2 printi iubiti: DAVID(24 sept 2008) si STEFAN(24 sept 2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu stiu ca sumetrolin e fostul biseptol, dar tb verificat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Da, mi-a spus pediatra ca Sumetrolimul este de fapt biseptol si nu este antibiotic.

Cum sa va spun: copilul meu nu este un bolnavicios, eu m-am plans aici de multe, dar nu pot spune ca este asa. De cand a inceput gradinita lucrurile s-au complicat putin, si ati vazut ca am deschis subiecte cu indiferenta parintilor care-si duc copiii bolnavi la gradi. Dar asta este alt subiect. Baietelul meu anul acesta a avut pneumonia aceea in martie si acum asta, care nici nu stiu cum sa-i spun, o raceala...La pneumonie a ajuns dupa 3 luni de tuse tratat cica cu Singulair o luna de zile...
Am fost inainte cu el la homeopat, a luat si el bobite peste bobite, produse gemoterapice, dar parerea mea este ca acestea sunt mai mult de intarire decat de tratare.
Acum 2 zile baietelul meu m-a sunat la servici sa ma intrebe daca poate iesi afara. Am spus ok (deja mucii nu mai erau asa de multi, vizibil se facuse mai bine), am mers dupa el si bona si m-a mancat pe mine undeva sa-i duc in parcul de la poalele cetatii noastre, am spus ca acolo este aer curat. Dar a fost rau pentru el, aerul era prea tare, plouase, umezeala, plus ca nu l-am putut tine sa nu urce zecile de scari pana la poalele dealului cetatii, ca mai apoi sa ma "tarasca" si prin padure putin, urcand vreau sa spun o panta mare (acum am febra la picioare de nu mai pot). A transpirat, normal, si seara deja era mai infundat la nas si cu o stare mai proasta. Cam asta este istoricul acestei noi raceli, luate de la gradi...

Mergi la inceput