pete albe de deodorant?

pete albe de deodorant? | Autor: saskia

Link direct la acest mesaj

Cum pot scoate niste pete albe de deodorant de pe haine, daca cineva a reusit poate ma ajuta si pe mine.

Bluza este din bumbac, am pus pe ea niste solutie de scos pete, si dupa spalat normal in masina. Insa nu au iesit si bluza desi este gri, tot se vad, vag dar se vad.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

si eu am patit cu 2 bluze negre..dar nu am reusit sa mai scot..pe una am niste dungi albe...asa a ramas..nu le mai port...
De atunci am renuntat la deodorantul cu pudra!

CODRIN *15.02.2005 si DIANA *10.11.2009


Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,
daca materialul suporta, incercati o spalare de mana cu apa calduta (nu fierbinte, sa nu se decoloreze zona), insistand asupra zonei cu probleme, de preferat pe dosul bluzei. cred ca un detergent lichid ar fi potrivit pentru aceasta operatiune. eventual, mai puteti insista frecand zona respectiva cu o periuta moale sau partea aspra a unui buretel de vase.
doar spalarea la masina si folosirea unor solutii de scos pete nu sunt suficiente, din pacate, deoarece substantele din deodorante se amesteca cu transpiratia si se impregneaza foarte bine in fibrele materialului.
iata ce am gasit pe un site :
"Deodorant, antiperspirant - clateste materialul cu detergent si apa calda. Daca petele persista, poti folosi putin clor in cazul hainelor albe. Pentru matase, lana si materiale colorate, dilueaza putin amoniac in apa si aplica pe zonele afectate. "



Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

O sa incerc cu amoniac, of ce rau imi pare.

De atunci nici eu nu mai folosesc deodorant anti-perspirant, decat daca stau vreo 20 de minute sa se usuce, fara sa imbrac nimic, e de ras, dar asta e.

Am mai citit ca sa freci zona cu un ciorap dres din acela fin, o sa incerc si asta desi nu vad logica, ei zic ca e mai "delicat" frecatul asta cu un ciorap si poate iese din material.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Cu Dr Beckmann ai incercat?Sau Ace gentil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

jenn, nu cred ca merge sa folosesti solutii pentru curatat, atata timp cat lasi rufa in apa si atat.

din cate am obsevat eu, substantele acelea care intra in compozitia antiperspirantului, cele vinovate de patarea hainelor, sunt...cum sa zic eu, foarte aderente, parca e un amestec lipicios-cauciucat, nu stiu daca intelegeti ce vreau sa spun. incercati sa va dati cu un antiperspirant stick, apoi treceti cu degetele peste zona unde ati aplicat - veti vedea ca pe degete se ia maclavaisul asta si formeaza o pelicula impermeabila pe piele; chiar daca va spalati imediat, o simpla sapunire pe maini nu va ajuta sa scapati de chestia aia, trebuie sa insistati si apoi sa va stergeti "mai apasat" pe prosop.

si atunci, nu exista nici-o sansa ca "maclavaisul" acela sa iasa singur dintre fibrele tesaturii, doar prin simpla inm uiere a rufelor; trebuie sa spalati manual, frecand zona patata

noroc ca acum au aparut destule deodorante "prietenoase" cu hainele inchise la culoare. am vazut in gama burjois, cred ca si la rexona exista deodorante (spray sau stick) care nu lasa urme albe pe haine.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Pai cu Dr Beckmann asa se si procedeaza,se spala manual ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g@bi spune:

Eu am reusit sa curat petele de felul asta prin spalare manuala cu sapun de rufe.

Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

In general nu prea ies astfel de pete ... cam toate deodorantele lasa urme, in special pe hainele de culoare inchisa sunt foarte evidente. Foloseste pulbere de bicarbonat de sodiu (garantat nu lasa urme)dupa dus, este extrem de eficient. Te poti da binenteles cu un parfum .

O sa va pufneasca rasul !Cu PUR (da,da, detergent pt vase!) am scos petele (nu 100 %) dar...spuma pe un burete ,aplicat manual pe bluza , pe dos , apoi le-am introdus in masina de spalat.Vanish folosesc destul de frecvent. Am patit-o si eu cu bluzele fiului meu pana cand mi-a spus o prietena acest lucru . Am observat insa ca depinde si de amestecul tesaturii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

si eu am patit cu cateva tricouri negrea, dat cu vanish si aprca nu s emai vad asa tare.
la cateva am renuntat
am sa cer sa imi trimita pur din romania, poate merge

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui luisa1983

In general nu prea ies astfel de pete ... cam toate deodorantele lasa urme, in special pe hainele de culoare inchisa sunt foarte evidente. Foloseste pulbere de bicarbonat de sodiu (garantat nu lasa urme)dupa dus, este extrem de eficient. Te poti da binenteles cu un parfum .

O sa va pufneasca rasul !Cu PUR (da,da, detergent pt vase!) am scos petele (nu 100 %) dar...spuma pe un burete ,aplicat manual pe bluza , pe dos , apoi le-am introdus in masina de spalat.Vanish folosesc destul de frecvent. Am patit-o si eu cu bluzele fiului meu pana cand mi-a spus o prietena acest lucru . Am observat insa ca depinde si de amestecul tesaturii.


Interesant, o sa incerc cu putin detergent de vase, le-am frecat si cu o periuta de dinti pe care nu o mai folosesc si cu putin detergent pe ea, un strop, si parca s-au mai estompat un pic.

Mergi la inceput