Vizita in Romania,minor cetatean american..

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Michelle,eu repet intrebarea;ai prezentat pasaportul american al copilului si lucratorul de la frontiera tzi.-a solicitat declaratzia tatalui cum ca este de acord sa paraseasca tzara!(vorbim d efromtiera romana)

Ca intre ce ai aflat tu cu doua zile inainte si ce spune legea este o diferentza!Daca tu te-ai dus cu acea declaratzie deja,nu inseamna ca este si obligatorie!

Ocebine,legea se aplica doar cetatzenilor romani!Daca copii circula cu pasapoarte romanesti itzi trebuiesc o serie de documente (declaratzie facuta la notar de mama sau de tata sau de ambii daca circula cu bunicii,plus imputernicire pentru bunici,aici insa nu stiu exact mai bine te interesezi).Daca insa copii circula cu pasaport american sau de orice alta natzionalitate,lucratorii de frontiera nu solicita documenbte adiacente parasirii teritoriului romanesc!

Chestia asta cu dobindirea automata a cetatzeniei romane,o fi nu spun nu,nu sunt la curent,insa si pentru a obtzine niste acte romanesti(in baza carora itzi demonstrezi apartenentza la statul respectiv)trebuie sa faci niste demersuri,incepind cu procurarea unu certificat de nastere romanesc!

Daca vrei s acumperi bilete de avion pe net cu directzia inspre si dinspre Romania,esti automat avertizat de ceea ce am spus mai sus,insa doar pentru cetatzenii romani!

Scrietzi pentru linistea voastra e-mail la ambasada/consulat si vetzi vedea ce raspuns vetzi primi!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


prima data cand s-a intimplat era in 2006, luasem biletele de la agentie si cu 3 zile inainte de a pleca cand sa-mi fac confirmarea la bilete m-am pomenit ca imi zic de declaratie. Habar nu aveam de ce vb...eram contrariata ca si voi...abia am facut rost de ea, si-a luat sotul liber de la servici sa se duca la consulat...sa o faca, sa o trimita.
am vb la politia de frontiera, la otopeni si am specificat ca baiatul calatoreste cu pasap. american,ca e american,ca mergem acasa, ca am domiciliu acolo, a taica-su e acolo, dar nu si nu...ca daca nu e si tatal cu el nu-i da voie sa iasa din tara fara declaratie, ca daca il rapesc si il duc in alta tara avind escala in Paris...si nu in America...chestii de astea.

Acum contrariata de ce imi spuneti, tocmai am dat telefon la consulatul rom din Los Angeles si mi-au spus ca-mi trebuie declaratia...dar cand i-am luat un pic la intrebari,m-au pus in hold.
dupa care a revenit si a zic ca de fapt nu-mi trebuie decat daca are certificat de nastere romanesc si pasaport American.
Nu mai m-am luat de ei sa le spun ca altfel a stat situatia in urma cu citiva ani...ca una zic aici si alta cer in tara...
De fapt nu e prima data cand mi se intimpla asta si nimic nu ma mai mira ref la legile romanesti si aplicarea lor.

PS.
mai era o data un subiect referitor la asta.
michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Michelle,ce relevantza are certificatul romanesc,atita timp cit copilul se identifica cu pasaport american?

Deci repeta inca odata clar si relevant ce tzi s-a spus la ambadasa!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Michelle,ce relevantza are certificatul romanesc,atita timp cit copilul se identifica cu pasaport american?

Deci repeta inca odata clar si relevant ce tzi s-a spus la ambadasa!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


pacat ca nu i-am luat numele celui care mi-a rspuns la telefon. da asta a fost explicatia lor cand i-am luat la rost de ce imi cer declaratia atita timp cat aduc copilul inapoi la taica-su, inapoi in America. vorbesc de intimplarea de azi nu de acum citiva ani.

ba incerca sa-mi spuna ca daca nu e taica-su in America si eu rapesc copilul sau daca fac escala poate ca raman cu copilul acolo in Europa...si vai ce grija au autoritatile rom.

Dar in final au zis ca daca nu are certificat romanesc nu ii cere declaratia. ca la noi...la nimeni...

intrebati si voi sa vedeti ce va spune...
sau mai bine sa sune vreo mamica din Rom la politia de frontiera(de la aerop H Coanda) si sa vedem daca coincid povestile

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Copilul meu a calatorit de nenumarate ori singur in Romania (cu insotitor platit) si NICIODATA nu a avut nevoie de declaratie de la parinti, el calatorind cu pasaport britanic. Eu l-am scos din Romania fara procura de la taica-su pentru ca avem pasaport britanic si nu ne supunem legilor romanesti. De altfel in lege pune clar ca numai cei ce calatoresc cu pasaport romanesc au nevoie de procura.


Si eu la fel, am mers singura cu Theodora in Ro, eu pasaport romanesc, ea britanic, am venit inapoi cu ea la fel, nu m-a intrebat nimeni nimic la nici o frontiera. Acum suntem toti pe pasaport britanic dar nu cred ca face vreo diferenta, adica aici la britanici sa imi ceara ceva de-as iesi doar eu cu ea, ca pe romani nu are de ce sa-i intereseze.

--------------------

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Michelle.imi pare rau ca iar trebuie sa repet,te rog s anu o iei personal,dar informatziile tale sunt eronate!

Copii vostri nu sunt cetzeni romani deci automat nu au de ce se supune legilor romanesti!

Deci nu-tzi trebuie nimic sa parasesti teritoriul romanesc ,in afara pasaportului de cetzean al altei tzari!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Al meu cel mare a calatorit singur (cu insotitor, stewardesa ) numai cu pasaport olandez. Nimeni nu l-a intrebat de sanatate, nici nu trebuie, exact ca si andacos, eu stiu asa:

Atata vreme cat copilul are alta cetatenie decat romana, si se prezinta cu pasaportul respectiv, autoritatile romane nu au de ce sa ii intereseze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenyy spune:

Multumesc ptr pareri,sfaturi fetelor,ieri am luat(in sfarsit) legatura cu cei de la Consulatul Roman la Ny,dupa transferuri si alte transferuri la persoane diferite,informatii"dupa ureche",mi s-a spus ca fetita nu are nevoie de nici un act(declaratie)din partea parintiilor,copilul fiind doar cetatean american,dar ar fi bine ca prin notar public sa facem o declaratie insotitorului,nu stii de cine"dai" la iesirea din Romania;-))Va multumesc foarte mult,va doresc un Paste fericit,oua rosii si cozonaci,si un Paste ca acasa tuturor care sunt departe de Romania;-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu nu mi-as face griji. Este absurd sa nu-i dai voie unui copil, cetatean american - sa se intoarca ACASA. Adica il retin in Romania?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

prin notar public sa facem o declaratie insotitorului,nu stii de cine"dai" la iesirea din Romania;

Asta ca sa te puna sa mai dai niste bani pe la notariat! Nu-ti trebuie absolut nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Michelle.imi pare rau ca iar trebuie sa repet,te rog s anu o iei personal,dar informatziile tale sunt eronate!

Copii vostri nu sunt cetzeni romani deci automat nu au de ce se supune legilor romanesti!

Deci nu-tzi trebuie nimic sa parasesti teritoriul romanesc ,in afara pasaportului de cetzean al altei tzari!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

sincer v-am spus ca asta a fost patzania noastra.
nu am exagerat cu nimic, nu am vrut sa dau nici un raspuns eronat...dar asa a fost cu noi.
baiatul meu nu avea cerficat romanesc si nici pasaport romanesc doar american si mergea ACASA...

dar in momentele alea nu mai ai cu cine sa te certi ce a mai spui, taci , inghiti si platesti doar sa scapi.

deci pana si remarca ca"nu stii peste cine dai acolo...'ce poate sa spuna? ca una vorbim acum si alta poate sa fie acolo, si de fapt ce vorbim acum nu conteaza ca oricum poate fi schimbat de oricine, oricand, interpretat dupa ureche.

f. dezamagita sunt de cum am fost tratati in Ro. de autoritati.
dar poate noi am facut parte din exceptii cu experiente negative si bine ca nu se intimpla la toata lumea.


michelle

Mergi la inceput