Vizita in Romania,minor cetatean american..

Vizita in Romania,minor cetatean american.. | Autor: Lorenyy

Link direct la acest mesaj

Revin dupa o lunga absenta,copil,barbat servici plus una bucata catel,si bineinteles ca m-am reintors cu o alta nelamurire;-))
Brianna v-a merge in vizita la bunici ptr vacanta de vara,si fiind doar cetatean american,ma intrabm daca vom avea nevoie ptr insotitor la iesirea din Statele Unite,ca si la intoarcere de un act notarial?Nu de alta,dar nu vrem sa ne trezim in aeroport ca nu avem cele necesare la noi,la consulatul din Ny bineinteles ca nu se poate lua legatura(ca asa-i la noi),parerile ar fi ba ca da,ba ca nu,chiar nu stiu unde sa mai apelez!Si ca sa mai precizez,ambii parinti dubla cetatenie,Brianna doar cea americana...
Va multumesc fetele,astept raspunsuri si sfaturi!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lorenyy

Revin dupa o lunga absenta,copil,barbat servici plus una bucata catel,si bineinteles ca m-am reintors cu o alta nelamurire;-))
Brianna v-a merge in vizita la bunici ptr vacanta de vara,si fiind doar cetatean american,ma intrabm daca vom avea nevoie ptr insotitor la iesirea din Statele Unite,ca si la intoarcere de un act notarial?Nu de alta,dar nu vrem sa ne trezim in aeroport ca nu avem cele necesare la noi,la consulatul din Ny bineinteles ca nu se poate lua legatura(ca asa-i la noi),parerile ar fi ba ca da,ba ca nu,chiar nu stiu unde sa mai apelez!Si ca sa mai precizez,ambii parinti dubla cetatenie,Brianna doar cea americana...
Va multumesc fetele,astept raspunsuri si sfaturi!

declaratie in romaneste si notarizata de la tati si poate si mami (daca calatoreste singura)ca sunteti de acord sa se intoarca in America. Nu face sens dar asta ne-a cerut noua de fiecare data in Ro(baiatul meu tot numai cetatean american).

apeleaza la orice consulat rom. din america si iti da info. e bine si email ca sa fie in scris.

calatoreste singura in functie de varsta. parca daca vrei insotitor platesti $100 in plus...iti spun cele care iti vand biletul.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Michelle,adica tu ai prezentat pasaportul american si autoritazile romane de frontiera tzi-au solicitata declaratzia tatalui?????

Asta este lege valabila DOAR pentru cetatzenii romani,doar cetatzenii romani minori pot calatori in anumite conditzii!!!!(ma rog or mai fi alte natzii care cer si luna de pe cer atunci cind nu trebuie)

Deci informatzia oferita de tine este eronata,declaratzia respectiva trebuie prezentata doar in cazul cetatzenilor romani!Cetazenii d ealte natzionalitatzi nu se supun (nu au de ce)legilor romanesti de calatorie!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Michelle,adica tu ai prezentat pasaportul american si autoritazile romane de frontiera tzi-au solicitata declaratzia tatalui?????

Asta este lege valabila DOAR pentru cetatzenii romani,doar cetatzenii romani minori pot calatori in anumite conditzii!!!!(ma rog or mai fi alte natzii care cer si luna de pe cer atunci cind nu trebuie)

Deci informatzia oferita de tine este eronata,declaratzia respectiva trebuie prezentata doar in cazul cetatzenilor romani!Cetazenii d ealte natzionalitatzi nu se supun (nu au de ce)legilor romanesti de calatorie!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Da! Am prezentat pasaportul american si mi-a cerut declaratia...fara ea nu puteam parasi Rom. si asta s-a intimplat de 3 ori, de cand calatoresc doar eu cu el iar tati era in America.
Prima data cand am calatori am aflat doar la 2 zile pana sa plec la aeroport.
Tati abia a avut timp sa se duca la consulat, sa o faca...sa o legalizeze acolo la ei si sa o trimita fax si la Politia de Frontiera...ca altfel nu credeau ca vine din State... Ca la nebuni!
Mi-am amintit ca au spus ca, copilul avind parinti romani e considerat si roman deci automat dubla cetatenie...deci nu e doar american....chiar daca calatoreste cu pasaport american.

dati telefon la politia de frontiera din Rom. sa va spuna sau la vreun consulat pe aici .

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Dar in situatia in care bunicii, parintii si copii sint toti cetateni americani iar copiii vor calatori doar cu bunicii, mai necesita aceasta aiureala? Stiu ca trebuie sa le fac un affidavit de aici ca le dau voie sa calatoreasca sa poata iesi cu ei din State dar nu stiam nimic de interdictii dinspre Romania in State.

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Dar in situatia in care bunicii, parintii si copii sint toti cetateni americani iar copiii vor calatori doar cu bunicii, mai necesita aceasta aiureala? Stiu ca trebuie sa le fac un affidavit de aici ca le dau voie sa calatoreasca sa poata iesi cu ei din State dar nu stiam nimic de interdictii dinspre Romania in State.

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."



in conditiile in care sunt cetateni americani fara vreun parinte roman le trebuie viza daca stau mai mult de 3 luni.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

uite ce spune legea:

CETATENIA ROMANA SE DOBINDESTE PRIN:
A. Prin nastere

b) s-au nascut în strainatate si ambii parinti sau numai unul dintre ei are cetatenia romana


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Noi suntem in aceeasi situatie: parinti cu dubla cetatenie, fetita cetatean american doar – oficial, romanca prin nastere din parinti romani. Am fost cu ea in Romania de 3 ori, o data si cu tati, de doua ori doar noi doua. Nu am avut nimic in plus fata de o declaratie semnata de tati si notarizata, prin care isi dadea acordul sa calatoresc international cu ea. Nu a trebuit sa arat declaratia niciodata, nu mi-a fost ceruta nici in Romania, nici in State. Insa am avut-o mereu la mine. In Romania de fiecare data am intrat pe la Timisoara, au fost chiar foarte draguti cu mine pe aeroport, m-au bagat in fata liniei cand m-au vazut singura cu carucior cu copil mic, si m-au scutit si de „scotocitul” bagajelor.
Intr-una din dati, fetita a ramas mai mult in tara si s-a intors cu parintii mei, si ei cu dubla cetatenie. Atunci i-au intrebat de declaratia notarizata a parintilor din cauza ca micuta are alt nume de familie decat ei. Dar au prezentat-o si au trecut fara probleme.
Asta a fost experienta mea pana acum, nu pot sa zic ca asa va fi de fiecare data, si pentru toata lumea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Michelle,eu repet intrebarea;ai prezentat pasaportul american al copilului si lucratorul de la frontiera tzi.-a solicitat declaratzia tatalui cum ca este de acord sa paraseasca tzara!(vorbim d efromtiera romana)

Ca intre ce ai aflat tu cu doua zile inainte si ce spune legea este o diferentza!Daca tu te-ai dus cu acea declaratzie deja,nu inseamna ca este si obligatorie!

Ocebine,legea se aplica doar cetatzenilor romani!Daca copii circula cu pasapoarte romanesti itzi trebuiesc o serie de documente (declaratzie facuta la notar de mama sau de tata sau de ambii daca circula cu bunicii,plus imputernicire pentru bunici,aici insa nu stiu exact mai bine te interesezi).Daca insa copii circula cu pasaport american sau de orice alta natzionalitate,lucratorii de frontiera nu solicita documenbte adiacente parasirii teritoriului romanesc!

Chestia asta cu dobindirea automata a cetatzeniei romane,o fi nu spun nu,nu sunt la curent,insa si pentru a obtzine niste acte romanesti(in baza carora itzi demonstrezi apartenentza la statul respectiv)trebuie sa faci niste demersuri,incepind cu procurarea unu certificat de nastere romanesc!

Daca vrei s acumperi bilete de avion pe net cu directzia inspre si dinspre Romania,esti automat avertizat de ceea ce am spus mai sus,insa doar pentru cetatzenii romani!

Scrietzi pentru linistea voastra e-mail la ambasada/consulat si vetzi vedea ce raspuns vetzi primi!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Conditziile de calatorie ale minorilor romani!(romani si nu de alte natzionalitazi)

http://www.dreptonline.ro/utile/conditii_calatorie_minori_hotarare.php

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Copilul meu a calatorit de nenumarate ori singur in Romania (cu insotitor platit) si NICIODATA nu a avut nevoie de declaratie de la parinti, el calatorind cu pasaport britanic. Eu l-am scos din Romania fara procura de la taica-su pentru ca avem pasaport britanic si nu ne supunem legilor romanesti. De altfel in lege pune clar ca numai cei ce calatoresc cu pasaport romanesc au nevoie de procura.

Mergi la inceput