Ce ar trebui sa stie un copil de Grupa Mijlocie?

Ce ar trebui sa stie un copil de Grupa Mijlocie? | Autor: maminuta

Link direct la acest mesaj

Buna seara,
As vrea sa aflu si eu ce cunostinte ar trebui sa aiba la acest moment al anului scolar un copil care frecventeaza grupa mijlocie?Suspectam un oarecare dezinteres al Doamnelor noastre si mi-ar fi de folos niste opinii in acest sens.
Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Uite aici ceva
http://www.edu.ro/index.php/articles/10133
Undeva in documentul asta zice ca la 3-5 ani socializare si la 5-7 ani pregatire pentru scoala. Deci mica-mijlocie socializare si mare-pregatitoare pregatire pentru scoala.

Parerea mea personala e ca la grupa mijlocie nu e mare lucru de facut.
Ar trebui dezvoltat vocabularul, sa stie culorile, formele, eventual cifrele (nu sa le scrie dar sa-ti poata da 3 jucarii), dezvotata manualitatea (sa taie-lipeasca, deseneze, coloreze) si cam atat.
La gradi ar fi ideal daca ar face jocuri colective, sa-i invete sa colaboreze.
Eu zic ca probleme apropos de ce stie sau nu ar trebui sa-ti faci in pregatitoare, cand se apropie scoala.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Daca te intereseaza si o programa din alt sistem, poti sa citesti cele de mai jos. Ti-am dat paste-copy, din curriculum dupa care a studiat copilul meu in pre-school.

Around age 5 most children should:

enjoy listening to and using spoken and written language, and readily turn to it in their play and learning;
explore and experiment with sounds, words and texts;
listen with enjoyment and respond to stories, songs and other music, rhymes and poems and make up their own stories, songs, rhymes and poems;

use language to imagine and recreate roles and experiences;
use talk to organize, sequence and clarify thinking, ideas, feelings and events;
sustain attentive listening, responding to what they have heard by relevant comments, questions or actions;
interact with others, negotiating plans and activities and taking turns in conversation;
extend their vocabulary, exploring the meanings and sounds of new words;
retell narratives in the correct sequence, drawing on the language patterns of stories;
speak clearly and audibly with confidence and control and show awareness of the listener, for example by their use of conventions such as greetings, ‘please’ and ‘thank you’;

hear and say initial and final sounds in words, and short vowel sounds within words;
link sounds to letters, naming and sounding the letters of the alphabet;
read a range of familiar and common words and simple sentences independently;
know that print carries meaning and, in English, is read from left to right and top to bottom;
show an understanding of the elements of stories, such as main character, sequence of events, and openings, and how information can be found in non-fiction texts to answer questions about where, who, why and how;

attempt writing for various purposes, using features of different forms such as lists, stories and instructions;
write their own names and other things such as labels and captions and begin to form simple sentences, sometimes using punctuation;

use their phonic knowledge to write simple regular words and make phonetically plausible attempts at more complex words;

use a pencil and hold it effectively to form recognizable letters, most of which are correctly formed.


Si la matematica, aici:
Around age 5 most children should be able to:

say and use number names in order in familiar contexts;
count reliably up to 10 everyday objects;
recognize numerals 1to 9;
use language such as ‘more’ or ‘less’, ‘greater’ or ‘smaller’, ‘heavier’ or ‘lighter’, to compare two numbers or quantities;

in practical activities and discussion begin to use the vocabulary involved in adding and subtracting;
find one more or one less than a number from 1 to 10;
begin to relate addition to combining two groups of objects, and subtraction to ‘taking away’;
talk about, recognize and recreate simple patterns;
use language such as ‘circle’ or ‘bigger’ to describe the shape and size of solids and flat shapes;
use everyday words to describe position;
use developing mathematical ideas and methods to solve practical problems

Daca vrei mai multe detalii si explicatii, poti sa ma intrebi.
!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

In Romania, la gradinita, se considera suficient sa numere obiectele pana la "varsta copilului". Adica daca are 3 ani sa stie sa grupeze 3 obiecte, daca are 5 -5. Abia la grupa pregatitoare invata si cifrele pana la 10, fac operatii usoare, recunosc literele de tipar.
La grupa mijlocie, presupun ca are 5 ani, deci trebuie sa se descurce sa numere si sa grupeze obiecte in concernul 0-5. In clasa deseneaza/coloreaza mult si se urmareste sa nu depaseasca contururile. Vor lucra mult pe manualitate, adica lipit, facut cu degetelele tot felul de cocoloase din hartie (care se lipesc in lucrari). Foarfeca nu li se da pentru ca sunt multi si mici si exista riscul sa se taie. Abia la grupa mare-pregatitoare mai lucreaza cu foarfeca (cu varf rotunjit). La noi exista caiete speciale si lucreaza in ele. Caietele sunt puse pe dulapioare si parintii pot vedea ce a lucrat odorul. In plus, exista si activitatile optionale (engleza, germana, dansuri). In fiecare saptamana exista "teme". Spre exemplu toamna au discutat despre anotimp, au facut colaje cu frunze ..Acum au colorat flori, saptamana asta au tot lipit si colorat cosuri cu ousoare, iepurasi...Am vazut la avizier si o poezie cam religioasa - referitor la sarbatoarea care urmeaza. Alte teme au fost: animale-salbatice/domestice, mijloace de transport..
In plus ei mananca singuri, se imbraca/dezbraca singuri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maminuta spune:

Sorana,Virgi,Anya,va multumesc pentru raspunsuri.
Problema la noi s-a iscat de la citiva parinti carora li s-a parut ceva nelalocul lui prezenta la avizier toata ziua buna ziua a unor picturi,indiferent de tematica :1,8 martie,pasti,etc
Eu o duc pe Dariuca mea si la unele ateliere , a evoluat foarte frumos,tocmai de aceea nu stiam exact daca se datoreaza a ceea ce face la gradi volumul ei de cunostinte la matematica de ex,sau ce face extra.
Si momentan sunt in zona neutra apropo de reactia parintilor.
Ca sa nu fiu incorecta,am vrut mai intii sa aflu exact ce ar trebui sa faca si apoi sa compar cu ce fac efectiv.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La noi zilnic se schimbau desenele zilnic se afisau fisele de lucru si oricine putea lua caietul respectiv al propriului copil sa-l rasfoiasca. Evident la grupa mica si mijlocie era vorba mai ales de desenat, colorat.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Noi inca avem acasa o mapa cu "lucrarile" din gradi. Sunt si picturi dar si colaje asa cum zice Anya - cocoloase de hartie, etc plus ca intr-adevar sunt fise cu identificare de numar de obiecte (nu scrisa cifra ci colorat cerculete cati copaci sunt in desen, genul asta) plus fise cu "coloreaza cea mai lata curea si cel mai lung sarpe".
Tot cum zice Anya si ei aveau teme saptamanale (fie din natura - legume, fructe, anotimpul, animale, fie "cum trecem strada" sau "cum ne spalam pe dinti").
Ai sa vezi in grupa mare o schimbare. Am senzatia ca grupa mare e de fapt cea mai grea pentru ca se trece de la joaca la "program". In grupa mare incep cu elemente grafice, recunoasterea literelor, numere, multimi de obiecte, practic incep matematica si romana.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Citat:
citat din mesajul lui maminuta

Sorana,Virgi,Anya,va multumesc pentru raspunsuri.
Problema la noi s-a iscat de la citiva parinti carora li s-a parut ceva nelalocul lui prezenta la avizier toata ziua buna ziua a unor picturi,indiferent de tematica :1,8 martie,pasti,etc
Eu o duc pe Dariuca mea si la unele ateliere , a evoluat foarte frumos,tocmai de aceea nu stiam exact daca se datoreaza a ceea ce face la gradi volumul ei de cunostinte la matematica de ex,sau ce face extra.
Si momentan sunt in zona neutra apropo de reactia parintilor.
Ca sa nu fiu incorecta,am vrut mai intii sa aflu exact ce ar trebui sa faca si apoi sa compar cu ce fac efectiv.



Nimeni nu te poate face sa te simti inferior fara permisiunea ta. - Eleanor Roosevelt



maminuta, la noi la gradi, la avizierul grupei (fiecare grupa are cate unul), in fiecare zi sunt afisate lucrarile copiilor (ale tutror, fara exceptie) din ziua respectiva, fie ca sunt la desen, matematica sau altceva. Tot ce lucreaza ei, poate fi admirat de parinti cand isi iau odoarele de la gradinita. Deci, ce nu era in regula la voi? Ca unele lucrari erau mai bune decat altele, sau ce? Ca si asta mi se pare normal, ca fiecar copil are indemanarile sale. Fiica-mea are talent la pictura (fara sa fac separat de gradinita pregatire cu ea in acest domeniu), si lucrarile ei ies in evidenta la avizier. Insa nu am auzit vre-un parinte sa spuna ca doamna nu lucreaza corect pentru ca unii copii au talent iar altii nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maminuta spune:

Tisina,problema in discutie batea catre faptul ca la avizierul grupei noastre,comparativ cu al altei grupe de mijlocie din gradi de ex,apar doar printuri pe care copiii le coloreaza sau le picteaza.La mapa avem doar astfel de lucrari.
De aici revolta unora.Nu s-a pus problema sub alt aspect,al comparatiei intre copii sau mai stiu eu ce,ci doar sub aspectul "fac ei ce ar trebui sa faca?"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Maminuta, eu am fetitele la grupa mijlocie.
Pina acuma ele au facut in acest an urmatoarele lucruri:
-picturi pe diferite teme, lipituri, decupaj cu foarfeca
-despartirea in silabe
- cifrele de la 0-5 sa le cunoasca si sa le scrie
-liniutze, rotunduri,punctuletze, forme geometrice ( patrat, cerc, dreptungi , triunghi)
-literele de tipar A , a si B , b
-sa recunoasca suntele la inceputul cuvintului, si cuvinte care incep cu aceste sunete
-sa grupeze mai multe obiecte in functie de numar
-sa numere descrescator de la 10 la 0
-sa completeze cu obiectele lipsa. De exemplu aveau un dreptunghi unde erau 2 cerculete si in total trebuiau sa fie 5. Ele mai trebuiau sa deseneze inca 3 cerculetze
- foarte multe lectii de dezvoltarea vorbirii. De exemplu trebuiau sa faca propozitii cu anumite cuvinte, sau sa faca propozitii dupa o anumita imagine.
- in fiecare saptamina cel putin cite o poezie noua sau un cintecel nou
Si la noi sunt la avizer lucrarile afisate, in plus exista si un caitel unde educatoare scrie despre fiecare copil. Cum s-a comporatat, cum a lucrat...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Danaionela - fetita ta e la gradinita de stat sau privata ? Mie mi-e greu sa cred ca o educatoare care are grija de 36 de copii (atatia sunt inscrisi la noi in grupa) are timp (si chef) sa completeze in caietel despre fiecare ... Noua abia ne poate spune ce face copilul, in principiu cand o intrebam ne zice ca e bine si nu-i face probleme, cred ca pentru ea e suficient ...
On-topic: cam ce spui tu fac si la noi la grupa, mai putin partea cu despartitul in silabe si dezvoltarea vorbirii (poate ca o fac, dar n-am observat-o eu).

Maminuta - la ce ateliere iti duci tu copilul ? Poti sa-mi dai mai multe detalii ? Eventual pe privat, daca vrei ... Si eu sunt un pic nemultumita de ce fac, am impresia ca fac mai putine lucruri decat la grupa mica ! Avem la avizier intotdeauna planse diferite, dar ca si voi am observat si eu foarte multe planse de colorat, si foarte rar alte "creatii", de genul gogoloaie lipite pe hartie sau alte tipuri de lucrari ... Mai ales ca de anul asta au si optional de arte plastice, deci m-as fi asteptat sa vad mai multe lucrari ... De exemplu nu am vazut nici o lucrare din plastilina ...

Mergi la inceput