Copii nascuti la final de mileniu (1999 - 2000)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Eu am gasit azi ptr prima data subiectul asta.

Poate e fiindca Victor m-a anuntat ca in 3 sapt. o sa fie oficial adolescent (12 ani!!)

Ma bucur sa va citesc, subiectul cu clasa-6-a a adormit :)

Pe curand,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Sense depinde foarte mult de cum a fost invatat de la inceput.
Fi-miu s-a obisnuit sa-si faca temele cum vine de la scoala, s-a obisnuit sa fie printre cei buni si sufera chiar si pentru un 9 in teza. E adevarat ca in timpul saptamanii nici noi nu prea avem timp, are chitara si canto iar in curand reincepem si sportul, insa sambata incercam sa invatam cam la toate materiile e adevarat ca uneori mai intram si in duminica desi initial stabilisem sa aiba o zi complet libera. Cand se poate e ok cand are mult de invatat asta e ne sacrificam cateva ore si duminica.
La mine e mai simplu pentru ca avem o intelegere, daca se prabuseste la scoala prima oara de pe lista taiem chitara ( e in ordinea preferintelor lui)iar el pentru lectiile de chitara ar face orice.

Sincer nu stiu daca m-ar lasa inima stiind ca este o pasiune reala insa pana acum nici nu am avut motive.
In timpul saptamanii am decis ca nu se mai deschide calculatorul, citim, povestim, repetam la chitara, putem juca orice joc, calculator = weekend.
Vom vedea in semestrul doi daca va fi mai greu si tind sa cred ca da.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Sense depinde foarte mult de cum a fost invatat de la inceput.Fi-miu s-a obisnuit sa-si faca temele cum vine de la scoala, s-a obisnuit sa fie printre cei buni si sufera chiar si pentru un 9 in teza.

Parerea mea este ca exista copii si copii... al meu, desi se bucura cand ia o nota mare, nu este trist cand ia una mica. Nu este dornic si nu a fost niciodata sa fie primul.
A declarat ca el vrea sa faca informatica in fiecare zi, restul materiilor sunt nesemnificative.

Si din pacate am constatat ca nu toate scolile au aceeleasi teme, nici macar nu fac aceeasi materie. Cunosc multi copii la alte scoli in clasa a V-a si nici unul nu a dat argumentare de opera epica/lirica la teza si nici comentariu de text la prima vedere cu argumentare de opera lirica. De aceea am fost tentata sa-l mut la alta scoala.

Noi in weekend nu am putea invata la toate materiile, pentru ca are de vineri pana luni tema la matematica minim 50 de probleme, tema la romana minim 6 pagini din caietul special, plus o lectura de facut fisa, ce presupune printre altele si argumentarea genului literar din care face parte. Programa atat la romana cat si la matematica este depasita cu mult.

Lala_D si la noi se face muzica (si toate celelalte materii de altfel) "pe bune". Asa ca fiimiu a luat si el 9 la muzica, desi este un domeniu care-l intereseaza cu adevarat, dar pentru care nu are timp suficient. Din pacate vinerea au mate, romana, franceza, engleza si muzica. Asa ca muzica ramane ultima, dar fiind un domeniu interesant pentru el retine din clasa anumite lucruri, pe care mie mi le prezinta ceva de genul... stiati ca...exemplu... daca pui punct dupa o nota se mareste durata notei cu jumatatea ei? ...

Cert este ca mie mi se par foarte incarcati si ma intreb de multe ori la ce le foloseste. De multe ori m-am gandit ca este chiar o modalitate de a infrange visurile... daca nu mai au timp sa viseze, nu se mai pot revolta.

De aceea solutia mea a fost ierarhizarea materiilor in functie de importanta lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sense spune:

Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Din pacate si lui al meu nu prea ii pasadaca ia o nota mica , deocamdata sub 8 nu a luat. Nu a fost niciodata ambitios insa deosebit de dragalas si vesel. Probabil ca va veni un moment cand va deveni mai responsabil , ar trebui sa il cer mosulu!!!! In rest asteptam vacanta si zapada. Bogdan are luni spectacol la Palatul Culturii Tg.Mures, iar eu ma pregatesc intens pentru ca in 24 este si ziua sotului meu care implineste 40 de ani. Dupa cum vedeti imi este moara capul.... Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

si la Ozi ultimele doua saptamani au fost incarcate cu teste, olimpiade si concursuri (romana, engleza, mate si fizica). Din pacate, la performanta la matematica am cam renuntat. Pe de o parte ca la clasa se lucreaza la nivel apropiat de mediu, pe de alta parte datorita faptului ca au ajuns sa-si bata joc de copii cu subiecte de teoria grafurilor, probleme de combinatorica si pb de colorare, inductie matematica la clasa a 7-a. Ramane insa ca preocupare majora geometria unde se vede deja ca a inceput sa lucreze mai sustinut. Ozana invata la toate materiile indiferent de numarul notelor...asa nu o mai prinde pe picior gresit o lucrare neanuntata. Nu pare sa o deranjeze o nota mica...la mate de exp a luat la teza 9.4 si nu s-a sinchisit deloc...N-a luat inca 8 sau 7 dar nefiind o clasa cu pretentii ar fi in gasca... Tine insa foarte mult sa continue inotul de 5 ori pe saptamana...ne vine greu pt ca asta inseamna sambata si duminica program la Izvorani, dar daca asa se relaxeaza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Noi avem orarul mai bine facut filofteia, in sensul ca avem mate vineri si apoi miercuri, iar luni materii care-i plac: romana, muzica si 2 engleza deci o zi relativ usoara.
Spuneti-mi daca la romana si la voi s-au dat 1 nota pentru caiet si una pentru portofoliu.
Si mie mi se par prea incarcati, foarte multa materie predata la mate pentru 3 luni de scoala si la romana, multe nici eu nu inteleg la ce le foloseste, sunt exagerate.
Oricum bine ca vine vertiginos vacanta in care fi-miu m-a anuntat ca va avea teme la matematica .
Si eu cred ca odata cu trecerea in clasele urmatoare nu-l vor mai deranja notele, insa, faptul ca varul lui are aceeasi varsta tot timpul are tendinta de a crea o competitie desi eu m-am ferit sa fie in aceeasi scoala si cred ca bine am facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Fania nota la romana pe caiet, portofoliu ?! Wow, sunteti norocosi deoarece astea sunt note de ridicat media, n-am avut norocul asta. La al meu notele sunt din teste scrise, raspunsuri la tabla, teza, calificari la concursuri/olimpiade cu punctaje peste 85 din 100 sau in primii 20% daca sunt alt gen de punctaje atat la romana cat si la mate.

Al meu e genul "ofticos", nu-i place sa fie altii peste el drept pentru care se supara si pentru un 9. Asa a fost de cand era mic, vad ca nu ii trece.

Mai au de dat cateva teste si gata, se incheie semestrul, il termina cu brio, a fost extrem de obositor fiind atat de condensat iar urmatorul se anunta foarte luuung ...

Vacanta placuta scolarilor, multa odihna si sa isi incarce bine bateriile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Mai fetele,. daca voi c aplingeti ca semestrul viitor e lung, pai noi ce naiba sa mai zice? Am inceput scoala (calsa a 6-a) in data de 8 august 2011 si terminam in 30 iunie 2012. Avem NUMAI 13 saptr de vacanta tot anul scolar, nu 13 ca vacanta de vara din RO.

Unde e "avantajul" in toata lungimea anul scolar aici: copii nu sunt asa de innebunitzi cu materia multa care trebuie facut in timp relativ scurt.

Si, ca sa fie tacimul complet, anul asta le-au taiat 2 zile din vacanta de iarna

Cu testele au terminat, note au si ei la toate materiile. Insa, aici nu exista copil numai de nota 1 (care e cea mai mare nota) la toate materiile si toate testele. Sincer, si fara a supara pe cineva, "moda" asta e cred numai in RO. Am fost si eu eleva si prima din clasa in 11 din cei 12 ani de scoala, stiu cum se invata si cum se noteaza acolo. Singurul an in care am iesit a doua pe clasa a fost cel in care profa de desen a zis asa: eu m-am saturat ca numai tu iesi prima mereu. Asa ca mi-a "stricat" media la desen

Ce vreau sa zic cu toate astea este ca, daca copii vostri sunt buni la anumite materii, si la altele nu exceleaza, incurajati-i in directia respectiva. Si eu "visam" ca Bianca sa fie pasionata de mathe si fizica....ei bine, sunt exact materiile care nu-i plac (desi are note bune). In schimb, e f buna la germana, partea umana o incinta f tare!

Noi marti dupa ora 10.30 intram in vacanta!

Vacanta plecauta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Si la Antonia a fost un trimestru f.greu: zile lungi (in medie 7 ore pe zii), multa materie, multe teme si teste in fiecare saptamina. Profesorii sint f.exigenti, asa cum spune si Andreea, nici la scoala ei nu se dau note maxime decit ca exceptie. Pina si la desen si sport este f.greu sa ia nota maxima. A primit buletinul de note pentru trim I cu felicitari de la director si aprecieri f.frumoase de la toti profesorii. Sintem f.multumiti, are note f.bune, dar a si muncit f.mult, aproape ca nu mai are timp liber, nici serile, nici la sfirstul de saptamina. Asteptam cu totii vacanta de iarna (2 saptamini) sa ne odihnim. Ultima zii de scoala este joi, dar marti tot are un test greu la matematica.

Vacanta placuta la copiii si parintii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

LalaD felicitari flacaului.

Fania la noi nu se da nota pe portofoliu sau caietul de clasa. Primesc insa o nota pe caietul de lectura. Semestrul asta au avut Al. Bratescu-Voinesti, de facut pentru 10 povestiri/nuvele o fisa de lectura ce contine: cuvinte noi, expresii frumoase, personajele, planul simplu de idei, prezentarea continutului pe scurt si argumentare de opera epica. Mai nasol a fost ca Bratescu-Voinesti are povestiri/nuvele triste, iar al meu plangea o jumatate de ora dupa fiecare lectura.
La romana au avut trei lucrari, o nota la oral, una pe acest caiet de lectura si teza.
La matematica au avut 4 lucrari, o nota la oral (care se da la sfarsitul semestrului si cuprinde toata activitatea la ora) si teza.
La engleza trei lucrari scrise si o nota la oral. La franceza doua note la oral si o lucrare data saptamana trecuta din toata materia semestrului.
La restul au o nota din lucrare, una la oral si una la sfarsitul semestrului ce contine activitatea la clasa.
Toti profesorii acorda punctaje in timpul orelor, care conteaza la acea nota de final, ceea ce implica invatat ora de ora la toate materiile.
Trebuie sa recunosc ca rezultatele lui fiimiu sunt muult peste asteptarile mele . Sunt foarte multumita de el, de faptul ca a inteles si a muncit, iar rezultatele sunt pe masura.

Mergi la inceput