Copii nascuti la final de mileniu (1999 - 2000)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

cum au mers testarile? La Ozi au dat la mate, romana, engleza, franceza si civica si azi au la chimie, maine la biologie... Testele la mate, romana si engleza nu mi s-au parut usoare. La mate se putea lua 8 daca aveai nivel mediu si mai mult daca erai mai bine pregatit. Seriozitatea a fost maxima la asistenta asa ca notele reflecta cat de aproape nivelul elevului. Ce ma ingrijoreaza pe mine: citind directivele trasate de ministru, reiese ca daca nota medie a clasei este 4.8 atunci obiectivul profesorului este de a salta media la 7...dar ce se intampla cu cei care se abat puternic de la aceasta medie? daca ai copil de 10 la mate si media clasei este 5 atunci pentru potentialul lui e clar ca nu va lucra nimeni... eu intrevad transferuri masive...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Fiica mea mai are de dat testarea la engleza, saptamana asta va fi. La scoala unde suntem noi, chestiunea testarilor s-a tratat destul de superficial. Am avut o sedinta cu parintii in care diriginta se arata destul de nelamurita de rostul acestor teste. Chiar a spus ca multi elevi si chiar profesori nu au fost prea preocupati, au vrut doar sa scape mai repede de ele, (elevii ca n-aveau chef si nici caiete/manuale de anul trecut, profesorii ca sa intre mai repede in materie, ca semestrul e scurt).
Oricum, nu stim inca rezultatele decat la testul de fizica.
N-am citit ce directive a trasat ministrul...
Cat despre transfer... doar daca as cunoaste profesorii si as sti sigur ca ii va avea la clasa exact pe cei pe care ii doresc. Un cumul de conditii destul de greu de indeplinit in practica.

Jonesy, si eu sunt de parere ca programul e mult prea incarcat, si asta inca de la clasele primare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

La noi s-au dat la modul serios, ca dificultate au sarit un pic de nivelul celor din modelul ministerului, au dat toate clasele in aceiasi zi, la aceleasi ore, subiecte unice pe scoala la materiile indicate de minister, restul profesorilor inclusiv la muzica au dat si ei teste.
Vorba copilului "mami, numai la sport n-am avut test ".

Nu stim inca rezultatele, se discuta intens modalitatea in care vom lua la cunostinta de ele.

Sincer, pe mine m-ar interesa sa il vad pe cel de la engleza ( la romana, mate, fizica copilul a stiut sa reproduca ce le-a dat, ce a facut), cel de la engleza a fost stufos, plus o compunere de minim 100 de cuvinte ce mi-ar place sa o citesc.De asta s-au plans cel mai mult colegii lui.

Vom vedea ce si cum cand vom intra in posesia rezultatelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

La fiica mea la scoala s-a cam respectat modelul de la minister. Dar n-a fost testare unica, a dat fiecare in legea lui. Diriginta a zis ca rezultatele se vor prezenta parintilor, nu si elevilor, fiica-mea era tare nedumerita de ce asa. In plus cica s-ar dori pastrearea confidentialitatii, dar nu toti profesorii merg pe linia asta (adica unii zic rezultatele in clasa cu voce tare). Dealtfel nici parintii nu au tinut la asta cand ne-a zis diriginta rezultatele la fizica, asa ca pana la urma tot cu voce tare ni le-a citit. Probabil fiecare era curios ce au facut ceilalti... Deocamdata, din cate am inteles, rezultatele ajung toate la diriginta, care ni le va prezenta noua, parintilor, probabil intr-o noua sedinta. Cum am mai zis, diriginta parea cam debusolata. Dar ea pare asa cam tot timpul, are un stil ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

si la Ozi la engleza a primit compunere de minim 100 cuvinte, ex de gramatica, gen foloseste corect verbul (forma, timp), antonime sinonime, ex de intelegere a unui text. La franceza asemanator...

eu sunt de acord cu confidentialitatea atata timp cat profesorul lucreaza diferit cu elevii, pe nivel de competenta...dar ca el sa lucreze pt 5 ca asta e media clasei si el o stie dar eu nu atunci nu este ok...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Si noi (clasa a V-a) am dat o gramada de teste, la matematica, romana, engleza, istorie, geografie, biologie, religie toate pe scoala si toate multe mai grele decat ce s-a propus pe site-ul ministerului. Rezultatele le vom afla abia peste o saptamana.
Eu as fi vrut sa stiu cam unde se afla copilul, in primii 10% sau in ultimii sau la jumatatea clasei a scolii, dar nu cred ca vom putea afla o astfel de informatie.
Cert este ca a obosit deja si deabia incepe materia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

La noi toate testele s-au dat saptamana trecuta.
Au primit rezultatele doar la romana si engleza, care numai confidentiale nu au fost. La restul materiilor nu au primit inca rezultatele. In momentul in care le va avea pe toate, diriginta, va face sedinta cu parintii.

Ana spune ca nu au fost foarte grele, dar ca la mate ,au fost subiecte multe pentru 45 min sau 1 h, nu mai stiu exact.

Eu cred ca fiecare profesor, cunoscand nivelul clasei (cu exceptia cls. a V-a si a IX-a) si-a alcatuit subiectele tinand cont de acest lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

testele au fost aceleasi pt toate clasele a VII a din scoala...

intr+un fel e bine ca a existat perioada de recapitulare si apoi testarea initiala...in felul acesta si+au intrat in ritm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

readuc subiectul pe prima pagina...
intai un articol minunat:
http://www.viitoriolimpici.ro/istoria-matematicii?id=73


a venit perioada tezelor... Ozi mai are matematica. La romana a fost destul de usor, la nivelul testarii finale din clasa a opta. Pustoaica mea e foarte relaxata...prea relaxata! Concursurile scolare au fost cernute...a ales Panaitopol la mate (e de tip olimpiada nationala) si Arhimede. Cum m-am asteptat, ca urmare a lipsei acute de lucru, la geometrie nu s-a descurcat aproape deloc. Pentru mine este inacceptabil ca ea sa nu stapaneasca foarte foarte bine geometria plana...Din pacate, are mult de lucru la absolut toate materiile (inclusiv tehnologie, desen, civica).
Copilasii vostrii cum impaca temele, performanta scolara, activitatile extra (Ozi se chinuie sa nu renunte la inotul de performanta...) si timpul liber?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Bine v-am regasit!
Si la noi au inceput tezele. Eu ma implic foarte mult in tot ce tine de scoala, asa incat simt "din plin" testele, tezele, concursurile... Si noi am selectat concursurile, in principiu toate sunt bune si au rostul lor, dar nu vreau nici sa o ducem tot intr-o emotie si intr-un stres. Mai avem nevoie si de cate o pauza. Dealtfel nu e pasionata de toate materiile in egala masura.
Grati.ela, "secretul succesului" la matematica e lucrul. Eu pe "mana" asta merg si, cel putin la nivel de clasa, avem rezultate foarte bune pana acum. Intr-adevar, este de lucru la absolut toate materiile si, din pacate, nu intotdeauna cu folos pentru ei.
Despre gestionarea timpului, nu sunt in masura sa dau sfaturi pentru ca sunt un dezastru in domeniul asta. Ii invidiez sincer pe cei care reusesc sa fie in mod consecvent eficienti...
Succese copiilor!

Mergi la inceput