Ajuta la reamenajarea Sectiei Pediatrie Fundeni

Ajuta la reamenajarea Sectiei Pediatrie Fundeni | Autor: aneline

Link direct la acest mesaj

Multumim Desprecopii.com pentru sustinerea acordata in vederea strangerii de fonduri pentru proiectul "Copilaria traita in spital-reamenajarea si dotarea Sectiei de Pediatrie a Spitalului Fundeni"!



Stiati ca... pentru cei aproximativ 5.000 de copii internati anual in Sectia de Pediatrie a Spitalului Fundeni camera de spital inseamna de multe ori "acasa"?

Pentru a veni in sprijinul copiilor diagnosticati cu afectiuni grave internati in Sectia de Pediatrie a Spitalului Fundeni, Asociatia M.A.M.E. a demarat proiectul “Copilaria traita in spital”.

Campania isi propune sa stranga aproximativ 100.000 euro, in vederea dotarii sectiei cu aparatura si mobilierul necesar unei functionari la standarde europene.


Activitatea Clinicii de Pediatrie din cadrul Institutului Clinic Fundeni se desfasoara pe doua etaje, avand un total de 100 de paturi. Aici sunt tratati anual, peste 5.000 de copii diagnosticati cu leucemii, limfoame, talasemie, hepatite cronice si alte boli grave.

Avand in vedere ca acesti copii isi petrec mare parte din copilarie pe patul din spital, acest loc devenind de multe ori pentru ei „acasa”, orice imbunatatire a mediului de spitalizare le poate oferi o sansa in plus la viata. In acest sens, consideram ca reamenajarea si dotarea sectiei de Pediatrie a Spitalului Fundeni este absolut necesara.

Ii rugam pe toti cei care sunt sensibili la durerea acestor copii nevinovati si la ororile semanate printre ei de bolile nemiloase sa investeasca cu incredere in lupta pe care Asociatia M.A.M.E. s-a angajat s-o poarte pe mai departe.

Necesar:
- monitoare urmarire functii vitale;
- lampi cu ultraviolete pentru dezinfectia aerului si a suprafetelor;
- suporti perfuzie, reglabili si mobili;
- scaune cu rotile pentru transport copii;
- canapele recoltari analize;
- canapele/scaune pentru sala de asteptare;
- scaune extensibile pentru insotitorii copiilor bolnavi;
- noptiere;
- targi;
- mese transport mancare;
- masute instrumentar cu schelet metalic pe roti;
- dulapuri medicamente pentru salile de recoltari analize,
- cutii inox pentru instrumentar,
- precum si alte lucruri necesare pentru buna functionare a sectiei de pediatrie.

Cum puteti ajuta:
- Prin trimiterea unui sms in valoare de 2 euro la 874. Numarul este valabil in perioada 1 aprilie-30 iunie 2011 in retelele Vodafone, Orange si Cosmote (nu se percepe TVA).

- prin teledon (numai din reteaua ROMTELECOM).
Numerele de teledon sunt:
0900900170 pentru donatii de 5 euro
0900900172 pentru donatii de 2 euro

- Prin donatii online direct din site-ul www.asociatiamame.com prin intermediul serviciului specializat "euplatesc.ro" sau prin PayPal in contul office@asociatiamame.com

- Puteti dona in conturile Asociatiei M.A.M.E.:

Cont bancar deschis la Banca Transilvania SA, Sucursala Iancului
Asociatia M.A.M.E - Cod de identificare fiscala: 25454339
Cont RON: RO 03 BTRL 0440 1205 N750 44XX
Cont EURO: RO 75 BTRL 0440 4205 N750 44XX
Cod SWIFT: BTRLRO22
Codul bancii: BTRL

- Persoanele fizice pot directiona 2% din impozitul pe venitul realizat in anul 2010 catre Asociatia M.A.M.E.

- Persoanele juridice pot redirectiona 20% din impozitul pe profitul datorat statului catre Asociatia M.A.M.E.

Citat:
Extras din codul fiscal Titlul 2, Cap. II, articolul 21, alineatul (4), litera p): “Contribuabilii care efectueaza sponsorizari si/sau acte de mecenat, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificarile ulterioare, si ale Legii bibliotecilor nr. 334/2002, republicata cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cei care acorda burse private, potrivit legii, scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente, daca totalul acestor cheltuieli îndeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
- este în limita a 3 la mie din cifra de afaceri;
- nu depaseste mai mult de 20% din impozitul pe profit datorat."


- Daca sunteti reprezentantul unei firme si doriti sa sprijiniti proiectul "Copilaria traita in spital"- Reamenajarea si dotarea Clinicii de Pediatrie din Spitalul Fundeni puteti sa ne contactati la adresa office@asociatiamame.com pentru a discuta incheierea unui contract de sponsorizare.

Doneaza 2 euro prin sms la 874 si ajuta la reamenajarea si dotarea Sectiei de Pediatrie din Spitalul Fundeni!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

E si in puterea noastra de a schimba un destin:

cu un SMS la 874!!


Eu am facut asta, si am donat 2 euro multumindu-i lui Dumnezeu pentru cel mai important lucru din viata: sanatatea copiilor mei.




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">pur si simplu MAMA



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Si eu am dat SMS

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

AJUTOR URGENT PENTRU MARIUS!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxi2003 spune:

Buna dimineata,

Doresc sa redirectionez 2% din impozit completand formularul 230 si am nevoie de niste informattii:
- denumire entitate nonprofit/unitate de cult
- codul de identificare fiacala a entitatii nonprofit
- cont bancar (IBAN)
- adresa unde trebuie sa trimit formularul completat
Multumesc de ajutor.

O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxi2003

Buna dimineata,

Doresc sa redirectionez 2% din impozit completand formularul 230 si am nevoie de niste informattii:
- denumire entitate nonprofit/unitate de cult
- codul de identificare fiacala a entitatii nonprofit
- cont bancar (IBAN)
- adresa unde trebuie sa trimit formularul completat
Multumesc de ajutor.

O zi buna!


rox

sunt aici toate informatiile de care ai nevoie


http://asociatiamame.com/implica-te/formularul-230.html

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">pur si simplu MAMA



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxi2003 spune:

Alinuk,

multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aneline spune:

Roxi, Alinuk, Anca, va multumim pentru sustinere si implicare!


In momentul acesta avem 503 SMS-uri primite la 874. Suma echivalenta acestor sms-uri acopera costurile pentru achizitia unui numar de 3 scaune cu rotile pentru transportul copiilor pe Sectia de Pediatrie.
Mai sunt multe lucruri de cumparat pentru reamenajarea si dotarea sectiei.

Campania continua! Mai avem nevoie de 49.497 de sms trimise la 874 pentru a realiza acest proiect.

Spotul campaniei:



Doneaza 2 euro prin sms la 874 si ajuta la reamenajarea si dotarea Sectiei de Pediatrie din Spitalul Fundeni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Pana cand este valabil numarul de SMS?

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

AJUTOR URGENT PENTRU MARIUS!!!


Doneaza 2 euro prin SMS la 874 si ajuta la reamenajarea si dotarea Sectiei de Pediatrie a Spitalului Fundeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aneline spune:

Numarul de sms e valabil pana pe 30 aprilie, dar incercam sa obtinem prelungirea perioadei.


Doneaza 2 euro prin sms la 874 si ajuta la reamenajarea si dotarea Sectiei de Pediatrie din Spitalul Fundeni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aneline spune:

Incepand din 13 aprilie 2011 puteti ajuta la reamenajarea si dotarea Sectiei de Pediatrie a Spitalului Fundeni, donand si prin telefon (numai din reteaua ROMTELECOM).

Numerele de teledon sunt:
0900900170 pentru donatii de 5 euro
0900900172 pentru donatii de 2 euro

Doneaza 2 euro prin sms la 874 si ajuta la reamenajarea si dotarea Sectiei de Pediatrie din Spitalul Fundeni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aneline spune:

Avem vesti bune!
Perioada de valabilitate a numarului de sms 874 a fost prelungita. Astfel, puteti ajuta la reamenajarea sectiei de Pediatrie din Spitalul Fundeni, donand prin sms la 874 pana la 30 iunie 2011.

De asemenea, daca doriti, puteti vedea imagini cu sectia de pediatrie Fundeni si cativa copii internati in aceasta sectie intr-o stire realizata de TVR1 zilele acestea. Gasiti stirea aici



Doneaza 2 euro prin SMS la 874 si ajuta la strangerea celor 100.000 euro necesari pt reamenajarea sectiei de pediatrie a Spitalului Fundeni.

Mergi la inceput