Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Probleme legislative

despre partaj...!!??

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

tunad
tunad
nou venit

Romania
calarasi

83 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 02/11/2003 :  14:00:13 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui tunad Adauga semn de carte la mesaj Trimite tunad un Mesaj Privat

despre partaj...!!??

Cand si cine trebuie sa bage partajul dupa divort (decamdata astept prununtarea)?
11 ani de casatorie si copil de 10 ani
Eu(sot) am avut serviciu permanent si bine renumerat, copilul a ramas cu mine, ea(sotia) a parasit domiciliul.
I-am dat toate lucrurile personale si mobila de dormitor de la parintii ei(tot ce avea).
Apartamentul in care stau cu copilul, a fost cumparat cu bani de la tatal meu(am o chitanta de mana cu martori) cand i-a dat banii, dar actele a fost facute pe numele nostru(eu si ea) la solicitarea tatalui meu.
Toate lucrurile necesare, sunt in apartament, fiind cumparate de mine 90%(am avut serviciu de atunci si-l am si acum 15 ani vechime).
Am credite in valoare de 250 000 000 lei pe care le achit lunar (pana in 2006).
Ea are numai 8 luni pe catrea de munca, a mai lucrat sporadic ici colo, dar fara beneficii(incerca).
Cum credeti ca pote fi aceasta situatie dupa partaj pentru ea, pentru mine si copi(eu am pentru crestere si educare copilul).
Rog pareri cat mai aproape de realitate sa nu mai am si alte socuri emotionale ca m-am saturat.
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
MirelaV
MirelaV
matusa de elfita

Donator desprecopii.com
 Romania, bucurestiBUCURESTI
5773 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 02/11/2003 :  16:35:56 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui MirelaV  Trimite mesaj yahoo luiMirelaV Adauga semn de carte la raspuns Trimite MirelaV un Mesaj Privat
eu stiu ca dupa 5 ani de casnicie..bunurile devin comune..
daca nu ai nici un interes..nu face partajul..eu asta te sfatuiesc

MirelaV
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
aquariusrpro
aquariusrpro
membru junior

Romania, Bucuresti
1067 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 02/11/2003 :  16:45:35 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui aquariusrpro  Trimite mesaj yahoo luiaquariusrpro Adauga semn de carte la raspuns Trimite aquariusrpro un Mesaj Privat
Avocatul cu care ai cooperat pana acum ar trebui sa te sfatuiasca si de acum incolo.

In teorie, daca ramane la tine copilul si poti dovedi faptul ca tu ai sustinut financiar toata tarasenia, s-ar putea sa nu se partajeze 50-50.

Depinde de avocat, judecator si.. ma mai intresez cum este cu legea. maine cand vine un prieten care-i avocat il intreb.

Bafta si putere pentru a sustine copilul! La 10 ani e greu..

Roxana&Ruxandra
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
nadina
nadina
membru junior

Romania, Bucuresti
1467 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 03/11/2003 :  11:28:25 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luinadina Adauga semn de carte la raspuns Trimite nadina un Mesaj Privat
Eu zic ca ar trebui sa faceti partaj, altfel bunurile dobandite in timpul casatoriei vor pastra regimul de bunuri comune si mai tarziu daca vei vrea sa vinzi ceva tot la partaj ajungi.
Dovada celor pe care le spui tu o poti face cu inscrisuri si martori.
Poti sa incepi actiunea de partaj.
Mult succes!
Nadina

"Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(Marquez)
Camelia
Camelia
Doamna cu camelii

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru dianaDonator TeodoraDonator  Mos Nicolae 2011
 Germany, München
2169 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 03/11/2003 :  23:52:47 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Camelia un Mesaj Privat
Eu ma intreb de unde a aparut ideea asta? Foarte multa lume e convinsa ca e asa . Codul familiei spune cu totul altceva.

quote:

eu stiu ca dupa 5 ani de casnicie..bunurile devin comune..

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Editat de - Camelia on 03/11/2003 23:59:47
tunad
tunad
nou venit

Romania, calarasi
83 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 04/11/2003 :  17:37:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luitunad Adauga semn de carte la raspuns Trimite tunad un Mesaj Privat
Camelia nu inteleg mesajul tau, te rog fii mai explicita.
Camelia
Camelia
Doamna cu camelii

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru dianaDonator TeodoraDonator  Mos Nicolae 2011
 Germany, München
2169 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 04/11/2003 :  17:51:08 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Camelia un Mesaj Privat
Foarte multa lume e convinsa ca dupa 5 ani de casnicie (de ce tocmai 5???) bunurile proprii devin comune.Nu stiu de unde a aparut ideea asta.Foarte multi dintre fostii nostri clienti erau foarte surprinsi sa afle ca nu e asa.

Uite ce zice Codul familiei:

Art. 31 - Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui sot:
a) bunurile dobândite înainte de încheierea căsătoriei;
b) bunurile dobândite în timpul căsătoriei prin mostenire, legat sau donatie, afară numai dacă dispunătorul a prevăzut că ele vor fi comune;
c) bunurile de uz personal si cele destinate exercitării profesiunii unuia dintre soti;
d) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de inventii sau inovatii, precum si alte asemenea bunuri;
e) indemnitatea de asigurare sau despăgubirea pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezintă si înlocuieste un bun propriu sau bunul în care a trecut această valoare

quote:
Originally posted by tunad

Camelia nu inteleg mesajul tau, te rog fii mai explicita.

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
liviu`s
liviu`s
membru matur

Romania, Bucuresti
2486 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 05/11/2003 :  11:51:57 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiliviu`s Adauga semn de carte la raspuns Trimite liviu`s un Mesaj Privat
O alta problema importanta in cazul unui proces de divort, alaturi de cea a bunurilor comune, este cea a datoriilor comune.
Codul familiei enumera limitativ cazurile cand datoriile sunt comune.Este important sa retineti aceste situatii pentru a va face o idee despre ce datorii trebuie sa impartiti si ce nu:

- cheltuielile facute cu administrarea oricaruia dintre bunurile lor comune;
- obligatiile ce au fost contractate impreuna;
- obligatiile contractate de fiecare dintre soti pentru implinirea nevoilor obisnuite ale casniciei;
- repararea prejudiciului cauzat prin insusirea de catre unul dintre soti a unor bunuri proprietate publica, daca prin aceasta au sporit bunurile comune ale sotilor.

Stabilirea calitatii de datorie comuna se face cu ocazia procesului de partaj, cand la evaluarea patrimoniului bunurilor comune, se va calcula , scazandu-se din valoarea bunurilor comune, valoarea datoriilor comune.

Exemplu de datorii comune:

- Plata taxelor si impozitelor aferenta unor proprietati comune;
- Polita de asigurare petru bunurile mobile sau imobile comune;
- Cheltuieli pentru conservarea bunurilor proprietatea comuna (reparatii imobiliare, reparatiile si intretinerea unui automobil proprietate comuna etc)
- Creditele facute petru acoperirea unor cheltuieli in legatura cu conservarea bunurilor comune daca s-a pastrat destinatia creditului.
- Cheltuielile cu un tratament medical al unuia dintre soti;
lily
lily
membru junior

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 Romania, Bucuresti
805 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 21/11/2003 :  18:00:54 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite lily un Mesaj Privat
Tunad,
Daca apartamentul e pe numele vostru, aveti fiecare dreptul sa locuiti in el, un act oficial e cel care conteaza, respectiv contractul de casa;ii poate reveni si ei o camera, depinde de cite camere aveti.
Deci 15 ani ai intretinut-o pe sotia ta,
apoi de 10 ani ai avut si copilul in intretinere , si care a ramas la tine dupa divort , va conta mult in hotarirea data la tribunal.

Imi pare rau de situatia creata , ca ai suferit atita si tu si copilul , dar va trebui sa te preocupi de el,astfel incit sa nu mai ai timp sa te gindesti la aspectele negative care te-au marcat
Amindoi o sa reusiti sa gasiti puterea sa mergeti inainte !
Desi e mic, te poate sustine si el, copiii au multa istetime si intuitie, te poate ajuta sa vezi aspecte care iti scapa ca adult, datorita puritatii lui

Succes !

Lili

quote:
Initial creeata de tunad

Cand si cine trebuie sa bage partajul dupa divort (decamdata astept prununtarea)?
11 ani de casatorie si copil de 10 ani
Eu(sot) am avut serviciu permanent si bine renumerat, copilul a ramas cu mine, ea(sotia) a parasit domiciliul.
I-am dat toate lucrurile personale si mobila de dormitor de la parintii ei(tot ce avea).
Apartamentul in care stau cu copilul, a fost cumparat cu bani de la tatal meu(am o chitanta de mana cu martori) cand i-a dat banii, dar actele a fost facute pe numele nostru(eu si ea) la solicitarea tatalui meu.
Toate lucrurile necesare, sunt in apartament, fiind cumparate de mine 90%(am avut serviciu de atunci si-l am si acum 15 ani vechime).
Am credite in valoare de 250 000 000 lei pe care le achit lunar (pana in 2006).
Ea are numai 8 luni pe catrea de munca, a mai lucrat sporadic ici colo, dar fara beneficii(incerca).
Cum credeti ca pote fi aceasta situatie dupa partaj pentru ea, pentru mine si copi(eu am pentru crestere si educare copilul).
Rog pareri cat mai aproape de realitate sa nu mai am si alte socuri emotionale ca m-am saturat.

Editat de - lily on 21/11/2003 18:05:44
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com