despre partaj...!!??

despre partaj...!!?? | Autor: tunad

Link direct la acest mesaj

Cand si cine trebuie sa bage partajul dupa divort (decamdata astept prununtarea)?
11 ani de casatorie si copil de 10 ani
Eu(sot) am avut serviciu permanent si bine renumerat, copilul a ramas cu mine, ea(sotia) a parasit domiciliul.
I-am dat toate lucrurile personale si mobila de dormitor de la parintii ei(tot ce avea).
Apartamentul in care stau cu copilul, a fost cumparat cu bani de la tatal meu(am o chitanta de mana cu martori) cand i-a dat banii, dar actele a fost facute pe numele nostru(eu si ea) la solicitarea tatalui meu.
Toate lucrurile necesare, sunt in apartament, fiind cumparate de mine 90%(am avut serviciu de atunci si-l am si acum 15 ani vechime).
Am credite in valoare de 250 000 000 lei pe care le achit lunar (pana in 2006).
Ea are numai 8 luni pe catrea de munca, a mai lucrat sporadic ici colo, dar fara beneficii(incerca).
Cum credeti ca pote fi aceasta situatie dupa partaj pentru ea, pentru mine si copi(eu am pentru crestere si educare copilul).
Rog pareri cat mai aproape de realitate sa nu mai am si alte socuri emotionale ca m-am saturat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

eu stiu ca dupa 5 ani de casnicie..bunurile devin comune..
daca nu ai nici un interes..nu face partajul..eu asta te sfatuiesc

MirelaV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Avocatul cu care ai cooperat pana acum ar trebui sa te sfatuiasca si de acum incolo.

In teorie, daca ramane la tine copilul si poti dovedi faptul ca tu ai sustinut financiar toata tarasenia, s-ar putea sa nu se partajeze 50-50.

Depinde de avocat, judecator si.. ma mai intresez cum este cu legea. maine cand vine un prieten care-i avocat il intreb.

Bafta si putere pentru a sustine copilul! La 10 ani e greu..



Roxana&Ruxandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Eu zic ca ar trebui sa faceti partaj, altfel bunurile dobandite in timpul casatoriei vor pastra regimul de bunuri comune si mai tarziu daca vei vrea sa vinzi ceva tot la partaj ajungi.
Dovada celor pe care le spui tu o poti face cu inscrisuri si martori.
Poti sa incepi actiunea de partaj.
Mult succes!
Nadina

"Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Eu ma intreb de unde a aparut ideea asta? Foarte multa lume e convinsa ca e asa . Codul familiei spune cu totul altceva.

quote:


eu stiu ca dupa 5 ani de casnicie..bunurile devin comune..




Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tunad spune:

Camelia nu inteleg mesajul tau, te rog fii mai explicita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Foarte multa lume e convinsa ca dupa 5 ani de casnicie (de ce tocmai 5???) bunurile proprii devin comune.Nu stiu de unde a aparut ideea asta.Foarte multi dintre fostii nostri clienti erau foarte surprinsi sa afle ca nu e asa.

Uite ce zice Codul familiei:

Art. 31 - Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui sot:
a) bunurile dobândite înainte de încheierea căsătoriei;
b) bunurile dobândite în timpul căsătoriei prin mostenire, legat sau donatie, afară numai dacă dispunătorul a prevăzut că ele vor fi comune;
c) bunurile de uz personal si cele destinate exercitării profesiunii unuia dintre soti;
d) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de inventii sau inovatii, precum si alte asemenea bunuri;
e) indemnitatea de asigurare sau despăgubirea pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezintă si înlocuieste un bun propriu sau bunul în care a trecut această valoare




quote:
Originally posted by tunad

Camelia nu inteleg mesajul tau, te rog fii mai explicita.



Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

O alta problema importanta in cazul unui proces de divort, alaturi de cea a bunurilor comune, este cea a datoriilor comune.
Codul familiei enumera limitativ cazurile cand datoriile sunt comune.Este important sa retineti aceste situatii pentru a va face o idee despre ce datorii trebuie sa impartiti si ce nu:

- cheltuielile facute cu administrarea oricaruia dintre bunurile lor comune;
- obligatiile ce au fost contractate impreuna;
- obligatiile contractate de fiecare dintre soti pentru implinirea nevoilor obisnuite ale casniciei;
- repararea prejudiciului cauzat prin insusirea de catre unul dintre soti a unor bunuri proprietate publica, daca prin aceasta au sporit bunurile comune ale sotilor.

Stabilirea calitatii de datorie comuna se face cu ocazia procesului de partaj, cand la evaluarea patrimoniului bunurilor comune, se va calcula , scazandu-se din valoarea bunurilor comune, valoarea datoriilor comune.

Exemplu de datorii comune:

- Plata taxelor si impozitelor aferenta unor proprietati comune;
- Polita de asigurare petru bunurile mobile sau imobile comune;
- Cheltuieli pentru conservarea bunurilor proprietatea comuna (reparatii imobiliare, reparatiile si intretinerea unui automobil proprietate comuna etc)
- Creditele facute petru acoperirea unor cheltuieli in legatura cu conservarea bunurilor comune daca s-a pastrat destinatia creditului.
- Cheltuielile cu un tratament medical al unuia dintre soti;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lily spune:

Tunad,
Daca apartamentul e pe numele vostru, aveti fiecare dreptul sa locuiti in el, un act oficial e cel care conteaza, respectiv contractul de casa;ii poate reveni si ei o camera, depinde de cite camere aveti.
Deci 15 ani ai intretinut-o pe sotia ta,
apoi de 10 ani ai avut si copilul in intretinere , si care a ramas la tine dupa divort , va conta mult in hotarirea data la tribunal.

Imi pare rau de situatia creata , ca ai suferit atita si tu si copilul , dar va trebui sa te preocupi de el,astfel incit sa nu mai ai timp sa te gindesti la aspectele negative care te-au marcat
Amindoi o sa reusiti sa gasiti puterea sa mergeti inainte !
Desi e mic, te poate sustine si el, copiii au multa istetime si intuitie, te poate ajuta sa vezi aspecte care iti scapa ca adult, datorita puritatii lui

Succes !

Lili

quote:
Initial creeata de tunad

Cand si cine trebuie sa bage partajul dupa divort (decamdata astept prununtarea)?
11 ani de casatorie si copil de 10 ani
Eu(sot) am avut serviciu permanent si bine renumerat, copilul a ramas cu mine, ea(sotia) a parasit domiciliul.
I-am dat toate lucrurile personale si mobila de dormitor de la parintii ei(tot ce avea).
Apartamentul in care stau cu copilul, a fost cumparat cu bani de la tatal meu(am o chitanta de mana cu martori) cand i-a dat banii, dar actele a fost facute pe numele nostru(eu si ea) la solicitarea tatalui meu.
Toate lucrurile necesare, sunt in apartament, fiind cumparate de mine 90%(am avut serviciu de atunci si-l am si acum 15 ani vechime).
Am credite in valoare de 250 000 000 lei pe care le achit lunar (pana in 2006).
Ea are numai 8 luni pe catrea de munca, a mai lucrat sporadic ici colo, dar fara beneficii(incerca).
Cum credeti ca pote fi aceasta situatie dupa partaj pentru ea, pentru mine si copi(eu am pentru crestere si educare copilul).
Rog pareri cat mai aproape de realitate sa nu mai am si alte socuri emotionale ca m-am saturat.

Mergi la inceput