Vaccin Priorix (ror)

Vaccin Priorix (ror) | Autor: 19Naty78

Link direct la acest mesaj

Buna mamici,

Vrau sa va intreb ce mai stiti despre vaccinul priorix? noi ne apropiem de varsta de 1 an si trebuie sa-l facem conform celor spuse de pediatra. dar imi este foarte frica. daca intr-adevar poate cauza autism? Voi ce ziceiti? L-ati facut? il faceti puilor vostri?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Nu s-a dovedit stiintific legatura dintre ROR si autism.

Datorita faptului ca diagnosticul de autism se pune dupa varsta de un an, parintii observand cu precadere manifestari specifice dupa aceasta varsta si rar inainte de un an, s-a suspectat aparitia autismului datorita vaccinului facut cam in aceeasi perioada.

Insa cercetarile stiintifice nu au dovedit asta.

Personal: fiica mea a facut deja vaccinul de 2 ori si n-are autism. L-a facut o data la 1 an si o luna si a doua oara acum app 2 luni. (incepe scoala in septembrie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_alex spune:

Noi am facut acest vaccin, mi-a fost teama , dar nu s-a intamplat absolut nimic...deja au trecut 5 luni si totul e absolut normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Erica a facut vaccinul la 1 an. Singura reactie a fost febra mare in seara de dupa vaccin (39,5). I-am pus un supozitor si, de a doua zi nu a mai avut nimic. Acum are 3 ani si 10 luni si este bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Nici copiii mei nu au avut nimic in urma acestui vaccin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

si fiica mea a facut PRIORIX la un an; nu a avut nicio reactie adversa iar semne de autism nici atat



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

si eu am avut ceva indoieli legat de vaccinul asta si, recunosc, l-am facut cu inima stransa. carol nu a facut nici un fel de reactie adversa.

pediatra mi-a spus ca s-ar fi observat semne de autism daca existau si ca nu exista nici o legatura intre boala si vaccin.

Mergi la inceput