dormitul pe burtica la bebei..controversat dar...

dormitul pe burtica la bebei..controversat dar... | Autor: imeia

Link direct la acest mesaj

buna,doamnelor!am si eu o intrebare pentru voi cele care aveti copilasi mai mari sau de o seama cu al meu bebe care are 2 luni si jumatate.cum e cu dormitul pe burtica?e ok sau nu?al meu cris doarme pe burtica sub ochii mei,ziua si se odihneste atat de bine..noaptea in schimb se foieste,era invatat sa cam doarma cu mine de cand a fost racit,mititelul.cam doua nopti ne-am si l-am chinuit sa il facem sa doarma in patut.aseara,de fapt pe la 23.00 nu mai adormea,se foia se maraia si l-am pus pe burtica in patut spunandu-i sotului (care e mai pasare de noapte)sa se mai uite la el,ca pe mine poate ma ia somnul.eu am adormit,sotul a adormit si el cu ochii pe patut,bebe dormea dus.m-am trezit panicata pe la patru si ceva,deoarece eram obisnuita sa ma trezesc din doua in doua ore si bebe dormea inca.l-am intors,a papat si l-am culcat pe spate.acum,nu stiu ce sa fac.unii zic ca e bine sa doarma pe burtica,altii ca nu,ca se sufoca,desi copilulmeu isi tine si isi roteste foarte bine capul...voi ce ati facut?sunt confuza..dati-mi un sfat!sa incerc sa il dezvat sau sa las copilul sa doarma bine pe burta si noaptea?multumesc mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Diana a dormit pe burta de pe la 2 luni..nici nu intorcea capul doar il ridica atunci cand era pe burta.Si asa doarme si acum..are 2 ani si 4 luni.
Asa dormea - doarme cel mai bine.Cand incepuse sa se intoarca, pe la 4 luni, se intorcea de pe burta pe spate si se trezea si plangea.Daca o intorceam iar pe burta adormea repede, linistit.
Noi am ajuns la pozitia asta din cauza colicilor.Si asa am ramas.Dar vrei sa-ti spun cu ce frica am stat pana pe la 1 an..si chiar si dupa. Cate ganduri mi-au trecut prin cap, cat am plans fara motiv doar citind diverse...

Codrin si Diana....cei mai iubiti dintre pamanteni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Desi Tudor are 4 luni nu l-am culcat niciodata pe burtica. A dormit ziua cu fata in sus si numai sub stricta supraveghere .In rest pe o parte sau alta, intors la intervale de 2-3 ore. Nici nu cred ca e bine la 2 luni sa doarma cu fata in jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

noua ni s-a recomandat dormitul pe spate pana cand bb ajunge sa se intoarca singur pe burtica si de pe burtica pe spate, asta in jurul varstei de 5-6 luni. Noi o puneam pe Ana tot pe spate la somn dar in 5 min era pe burta. Si acum la 2 ani +, pozitia preferata este pe burtica.


Eu nu as pune copilul pe burtica la somn, am citit mult de SIDS, cercetarile arata ca dormitul pe burtica este unul dintre factori.


Mama de Ana si 25+

Fashion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 19Naty78 spune:

Eu l-am culcat pe Andrei pe burta de la cateva zile. era singura pozitie in care dormea. daca il punea cu fata in sus sau pe o parte se trezea foarte des speriat. Nu stiu daca am facut bine sau nu, dar cred ca aceasta pozitie ne-a ferit de dureri de burtica, colici etc....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns imeia spune:

multumesc mult,fetelor!nici nu stiu ce am sa fac,cred ca am sa incerc sa il dezvat dar...cum?si eu am citit PREA multe despre SIDS si..stau mai mereu cu asa o teama ,mai ales ca stiu ca se poate intampla si fara motiv..pur si simplu bebelusii uita sa mai respire...dar pana la urma asta inseamna sa fii mama,nu?griji,lacrimi,nesomn dar si un zambet stirb cu toata gurita la 5 dimineata cand tie iti pica ochii de somn si uiti de tot si toate.am sa postez ceva ce mi-a placut enorm:
“Cand Dumnezeu crea mamele era in a sasea zi, cand un inger i-a aparut si i-a spus:
“O sa cam ai de lucru la aceasta creatie…”
Si Dumnezeu i-a raspuns:
“Ai citit punctele acestei cereri?
· Trebuie sa se poata spala, dar sa nu fie din plastic;
· Sa aiba 180 de parti mobile…toate sa poata fi inlocuite;
· Sa alerge dupa cafea neagra;
· Sa aiba poale care sa dispara atunci cand sta in picioare;
· Un sarut care sa poata vindeca orice, de la un picior rupt si pana la o legatura de dragoste terminata prost;
· Sa aiba sase perechi de maini;

Ingerul si-a scuturat capul incet si a raspuns:
“Sase perechi de maini…in nici un caz.”
“Dar nu mainile sunt cele care imi fac mie probleme” a spus Dumnezeu
“Ci cele trei perechi de ochi pe care mamele trebuie sa la aiba.”
“Asa este modelul standard?” a intrebat ingerul. Dumnezeu a dezaprobat:“O pereche ca sa vada prin usa inchisa atunci cand intreaba: copii ce faceti acolo?
O alta pereche in spatele capului pentru a vedea ceea ce nu ar trebui si bineinteles ultima in frunte pentru a se putea uita la copil cand acesta greseste si trebuie sa-i spuna: te inteleg si te iubesc.
Doamne, spuse ingerul, mai bine lasa pe maine…
“Nu pot” i-a raspuns Dumnezeu:
“Sunt asa de aproape de a crea ceva atat de apropiat mie. Deja am creat mama care se face singura bine atunci cand este bolnava…Care poate hrani o familie de sase persoane cu un singur hamburgher…”
Ingerul a verificat modelul si a spus
“Este prea firava”.
“Dar este rezistenta!” a raspuns Dumnezeu
“Nu poti sa-ti imaginezi cate poate indura mama asta!”

“Poate sa gandeasca?”

“Nu numai ca poate sa gandeasca dar poate rationa si face compromisuri.” a spus Creatorul.
In final, ingerul s-a aplecat si si-a trecut degetele pe obrajii mamei.

“Exista o crapatura” s-a pronuntat el.
“Ti-am spus ca te straduiesti prea mult cu acest model.”

“Nu este o crapatura” a raspuns Domnul“Este o lacrima”
“La ce foloseste?” a intrebat ingerul.

“Este pentru fericire, pentru tristete, pentru dezamagiri, pentru durere, pentru singuratate si pentru mandrie.”

“Esti un geniu!” a exclamat ingerul.

Domnul s-a uitat trist si a spus “Dar nu am pus-o eu acolo!”



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

da..trebuie sa ai grija..dar eu asa am culcat-o!

CODRIN *15.02.2005 si DIANA *10.11.2009

Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Buna si eu am un bb de 10 luni si din prima luna l-am culcat pe burtik pt ca asa a dormit cel mai bine pt ca nu se speria de manute ...Asa a dormit de la inceput..bineinteles ca in patut nu era nimik altceva decat cearsaful lui care are elastic deci nu avea cum sa il traga pe fata..avantajul a fost ca am nascut vara 26 mai..deci nu l-am invelit deloc pt ca era ff cald..si de atunci numai asa foarme..rar de intoarce intr-o parte..dar la inceput am cam stat cu grija..dar a trecut..deja cand are 3 luni si isi tine bine capul nu vad sa mai fie probleme..Multa sanatate lui bb!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Acum 20 de ani era recomandat dormitul pe burta. Asa ca eu mi-am culcat primul bebe numai pe burta si in casa si in carut. Al doilea nu a vrut. Stiu ca pare incredibil, dar bebe al meu, nou-nascut, cand il puneam pe burta isi ridica capsorul si se rostogolea pe spate. Si plangea cat era pe burta. Fetita a dormit si ea numai pe burta.

Apoi au inceput avertizarile cu SIDS. Asa ca bebe 4 a dormit pe o parte. Complicat tare - nici nu mai conteaza tehnica. Dar tot ajungea pe burta, spre disperarea mea.

Si fetita cea mica a inceput foarte devreme sa doarma pe burta. O intorceam noaptea de pe burta pe spate si asta o trezea. Pediatrul mi-a spus sa incetez sa trezesc noaptea copilul, ca asta e culmea, copilul sa doarma si mama sa il trezeasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

anul trecut m-=am intalnit cu o fosta vecina de bloc. Eram cu Ana, a admirat-o si a inceput sa planga, ca si fetita ei ar fi avut varsta apropiata Anei. A murit dupa 5 zile dupa ce a nascut, in somn. Medicii din Cj spun ca a fost SIDS. E singurl caz de care am auzit

Mama de Ana si 25+

Fashion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns imeia spune:

fetelor,multumesc din nou pentru promptitudine.bb a adormit,pe burtica bineinteles.am sa fiu foarte atenta noaptea asta pentru ca e prima in care il pun pe burta sa vad cum reactioneaza.pana la urma nu pot s-o duc la nesfarsit cu "drobul de sare" sa fiu o fatalista pentru ca clachez psihic.mi-am facut atatea griji,am citit atata incat...nici nu mai stiu cum ma cheama,credeti-ma.daca copilul vrea sa doarma asa nu am sa il trezesc in toiul noptii,eu disperata.in fond sunt si au fost milioane de copii pe lumea asta care au dormit asa.banuiesc totusi ca SIDS se petrece in cazul copilasilor mai mici care nu se adapteaza vietii extrauterine suficient de repede.asa cred eu...acuma...ce sa mai zic?va multumesc pentru sfaturi,sa fiti iubite si bebici voinici!

Mergi la inceput