Gradinita-Film de groaoza?

Gradinita-Film de groaoza? | Autor: clarmai

Link direct la acest mesaj

buna ziua mamici apelez din nou la ajutorul vostru cu un sfat,din toamna incepem gradinita cu program prelungit(caminul),si am auzit tot felul de voci de la mamici care au deja copiii la gradinita si vreau sa va intreb pe voi daca ati patit asa ceva:si anume,cum ca copiii ar injura ca la usa cortului,ca fac discriminare intre ei de felul "daca e mai prost imbracata",mai saraca sau mai sarac il da la o parte ceilalti copii din start,spunand "asta e urat nu ma joc cu el/ea,prin toalete se pipaie in partile intime reciproc,nu merge nimeni cu ei la toaleta sa-i verifice,daca sunt mici,sa vada daca se descurca si sfarsesc prin a sta uzi pana vine parintele,femeia de servici nu isi face treaba,sta la tigara,educatoarele desi le aud limbajul deochiat,nu spun parintilor si nu iau nici o masura,si cel mai grav ,ca de multe ori s-au dus copii acasa spunand ca "ex:alexandru ma dezbracat in toaleta sa vada ce am in chilotei si ma atins sau reciproca":Eu cand am auzit am intrebat de ce nu se ia nici o masura,sa se vorbeasca cu educatoarea sa se ajunga eventual la directoare sau sa se ceara controale de la persoane mai sus puse.etc.Raspuns:TOTI SUNT MANA IN MANA.Oare asa o fi?Am auzit cei drept doar doua mame povestind,una spunea ca si-a prins copila de 5 ani,ca se ascundea cand credea ca nu sunt atenti dupa ceva si se pipaia de mama focului,cand au intrebat-o le-a replicat ca a vazut in toaleta la gradinita doua fete facand treaba asta una celeilalte,si mai spunea ca de cand a dus-o la gradinita a capatat un limbaj de mahala,si vorbeste numai cu "fa"si atribuie si bunicii tot felul de apelative de genul esti o proasta,zice ca a incercat in zadar sa o faca sa priceapa ca nu e frumos,ea o tine pe a ei,"asa vorbesc si fetele la gradi"va intreb ati patit asa ceva e adevarat,sunt speriata de moarte mai ales in privinta pipaitului,de restul poate am sa reusesc sa o conving cu pedepse intr-un fel(la vorbitul urat ma refer)sau cu vorba buna,doamne ajuta,dar cu pipaitul reciproc nu stiu cum sa-i fac fata,e primul copil si nu are nici cine sa ma ajute in familie,cu un sfat,va rog mult spuneti-mi chiar asa o fi?sau fabuleaza unele persoane,copila mea saraca nici nu vorbeste prea bine,si mi-e teama sa nu pateasca si sa nu am cum sa aflu,am auzit si ca baieteii mai mari se urca pe fetite mai mici cum au vz la parinti,sunt speriata rau,astept opinii,chiar suntem asa caini fara stapan?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Nu stiu despre pipait dar un prieten din Romania mi-a povestit ca si-a dus fetele gemene de 4 ani la gradi si in prima luna au venit acasa cu un vocabular si niste injuraturi ca s-au ingrozit. Parintii nu folosesc asa limbaj si fetele nu vorbeau asa pana nu au inceput gradinita. Au vorbit cu educatoarea si a spus ca nu au ce sa faca, asa vin copiii de acasa, asta aud de la parinti.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Poate o fi adevarat..n-am copil de gradinita..dar cunosc multe mamici cu copii de gradinita iar una dintre ele e cumnata mea..dar n-am auzit sa se planga de faptul ca copilul ar atinge sau ar fi atins de alti copii si nici ca s-ar atinge singur..dar lipsa de atentie din partea cadrelor didactice este maxim..pt ca de 2 ori a venit acasa tuns si la randul lui a tuns alt copil..De limbaj nu l-am auzit ca ar folosi un limbaj "colorat"..pt ca taticul lui e sever si n-ar permite asa ceva si el stie asta...Dar in ce priveste limbajul poti fi sigura ca va "invata" cateva prostioare pt ca nu in fiecare familie se vorbeste tocmai cuviincios..iar copiii nu fac decat sa reproduca ceea ce aud in casa... Dar faza care o spuneai ca baietii mai mari se urca peste fete si reproduc intr-un fel scenele vazute acasa intre parinti...asta de unde stie mamica respectiva (ma refer ca parintii fac asa in fata copilului)..poate reproduc ceea ce vad la TV...cat de idiot tre sa fie un parinte sa "se iubeasca/mangaie/calareasca etc" in fata copilului..mai degraba cred ca parintii sunt atat de ocupati cu altceva, neatenti incat lasa copilul in fata TV/calculator nesupravegheat si de aici e clar ceea ce vede copilul...Copiii chiar daca nu inteleg neaparat notele sexuale din anumite imagini sunt atrasi de asta..probabil instinctiv...li se pare chiar amuzant..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Nu stiu cum o fi la Gaiesti (daca despre gradinita de acolo e vorba) dar la copiii mei in gradinita nu se intampla ce povestesti. Si am experienta de 5 ani (cel mare e deja la scoala) .
Nici ingrijitoarele, cu atat mai putin educatoarele nu au un astfel de limbaj. Exista varianta in care unii copii aud acasa tot felul de cuvinte sau expresii, dar in cele doua grupe in care am avut copiii nu am auzit vorbindu-se asa. Abia la scoala a inceput sa auda una alta.
Nu am vazut educatoare fumand si nici miros de tigara - iar eu am nasul sensibil cand e vorba de tigari pt ca nu fumam si ne deranjeaza f tare fumul de tigara. Cafea mai beau, dar ar fi absurd sa nu aiba voie nici macar o cafea.
La spalat pe maini si toaleta merg de obicei cu clasa. Intai intra fetele si dupa ce termina ele merg si baietii. Doamna educatoare este cu ei. Nu s-a intamplat sa faca vre-unul ziua pe el. La somn se mai intampla. Baiatul meu mai mare mai scapa uneori si ii gaseam pijamaua si chiloteii clatiti pe calorifer iar el era imbracat cu hainele de gradinita. Deja la gradinita sunt suficient de mari ca sa nu mai vrea ei sa stea uzi si sa stie sa se schimbe si singuri. S-a mai intamplat odata ca un alt copil, din greseala, sa verse ciorba si sa-l ude pe hainele de gradinita. Deoarece nu avea alti pantalonasi de schimb, ingrijitoarea i-a pus pantalonii de pijama (am mai auzit varianta cu imprumutat o pereche de pantaloni de la vre-un coleg) dar nu a stat ud.
Curiozitatile sexuale sunt normale la aceasta varsta. Vezi ca exista un subiect. Ei trag cu ochiul si sunt interesati. La gradinita sunt supravegeati si la baie si la somn (dorm cu chiloteii pe sub pijama). Cand am vazut ca incep sa fie interesati am cumparat un atlas de anatomie si le-am explicat ce si cum, evident pe intelesul lor si fara toate detaliile .
Cat despre haine, pe copiii de gradinita nu-i intereseaza firma de la care sunt hainutele ci daca sunt cu Spiderman sau cu Hanna Montana. In clasa ii lasam in pantaloni de trening si o bluza subtire. Pe strada fiecare se imbraca cu ce vrea/poate. Evident ca fetitele de grupa mare/pregatitoare incep sa vina imbracate mult mai cochet (rochite, clame, cordelute) dar cum eu am baieti am scapat de grija asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

nu stiu cat poti da crezare spuselor celor doua mamici.
ar trebui sa incerci sa discuti cu mai multi parinti, sa afli cum stau lucrurile in realitate; daca zvonurile sunt confirmate din mai multe surse, ar trebui sa renunti la ideea de a-ti da copilul la aceasta gradinita.

nu mi se pare normal sa-ti pui de pe acum problema sa-ti pedepsesti copila daca va invata sa vorbeasca urat. adica tu esti dispusa sa-ti trimiti copilul in acel mediu, desi crezi/esti aproape sigura ca va invata sa vorbeasca urat, poate va fi abuzata sau marginalizata ?!?

mai bine cauta alta gradinita, sau faci un efort financiar si o dai la una particulara sau angajezi o bona si mai amani putin inceperea gradinitei (nu ai mentionat ce varsta are fetita ta)

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Si eu am copila la gradinita (de stat) cu program prelungit (pana seara), dar ceea ce povestesti tu nu am auzit, nici la gradinita noastra, nici de la mamici prin parc, cu copiii la alte gradinite. La noi copiii sunt in permanenta supravegheati, atat la somn cat si la toaleta. De regula la toaleta merg cu clasa, mai intai fetele, apoi baietii, cu doamna educatoare. Daca il mai apuca pe vreunul nevoia "peste rand", merge singur la toaleta, dar acolo este in permanenta o ingrijitoare. Doamna nu le da drumul sa mearga la toaleta cate doi. Merge cel "mai presat", iar celalalt (daca mai vrea altcineva) merge dupa ce se intoarce primul. La nani, au si chilotei pe sub pijamalute, iar fii-mea isi opreste si maieutul, ca cica nu vrea sa i se vada buricul . Nici vorba sa se atinga nepotrivit unul pe altul. Cat despre limbaj, nu le este acceptata nici o abatere (daca vreunul scapa vre-un cuvant nepotrivit, ii este atrasa atentia nu doar de doamna, ci si de ceilalti copii).
Concluzia: nu e normal sa se intample ceea ce povestesti tu, si de regula nu se intampla. Daca totusi ai indoieli asupra gradinitei cu prcina, NU duce copilul acolo.
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarmai spune:

va multumesc mult de tot m-am mai linistit,rudele mele avand copiii de gradinita,mi-au spus la fel ca nu e adevarat,dar sunt un om care mai intreb si pe altii straini ca poate ai mei sunt subiectivi ca sa nu ma sperie,cat despre treaba cu mutatul la alta gradinita,fata mea nu o sa mearga la aceasi gradinita unde sunt copiii despre care povesteau mamicile,copiii lor merg la gradinita normala cea cu program scurt,a mea o sa mearga la cea cu program prelungit,la camin,deocamdata nu am intalnit pe nimeni cu copil care sa mearga la camin,dar poate venind caldura o sa intalnim in parc mamici care au copiii acolo si o sa intreb,oricum va multumesc mult,daca vad asa ceva logic ca o sa o dau in alta parte ,la particular,daca aud ca se intampla asa ceva,pot sa o mai tin acasa inca un an si intre timp sa caut o gradinita particulara unde sa fiu sigura ca nu se intampla asa ceva,totusi ma contrazic singura,eu una nu prea sunt de acord cu particularele fie ea gradinita sau scoala,de ce pentru ca copilul trebuie sa se adapteze fiecarui mediu,nu cred ca ne mai permitem la ce e in ziua de azi,sa ii cocolosim foarte tare,pentru ca acum intalnesti tot felul de oameni si situatii,si va trebui sa se adapteze si sa ia ce e bun ,nu rau sa fie in stare sa faca diferenta si sa se pazeasca(binenteles nu acum ca e prea mica pe viitor)voi fi foarte apostrofata de voi cred pt treaba asta dar imi sustin opinia,trebuie sa se adapteze fiecarui mediu,si sa capete incredere in ea si in fortele ei,si sa stie ca orice ar fi sa aiba incredere in mine sa vina sa-mi spuna si voi rezolva,daca toate lucrurile in viata noastra ar fi precum puful nu am rezista 1 zi in lumea asta haotica si destrabalata(cum e la noi in tara),deviez de la subiect,multumesc mult si voi mai intreba si alte mamici,eu sunt din bucuresti si nu cunosc foarte bine lumea din acest oras,aici toate lumea se cunoaste cu toata lumea,iar sotul meu a spus ca "doamana"care mi-a povestit e mai deocheata si crede ca, ca sa se acopere la alte mame pentru ceea ce a vz copilul ei in casa, spune ca a vz copilul la gradinita, deci m-am linistit,dar o sa mai intreb mamici si despre camin,oricum eu ma bazez pe intuitia mea foarte tare care pana acum nu ma dezamagit si am sa-mi dau seama daca se intampla ceva rau cu copilul meu,va multumesc si va pup si sper sa nu fiu foarte admonestata despre ceea ce am scris ,cum ca copilul trebuie sa se adapteze,eu asa cred,va pup si multi pupici la printisorii vostrii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Clarmai, incearca sa scrii in propozitii (cu litera mare la inceput, cu punct la sfarsit). Am reluat mesajul tau de doua ori ca sa inteleg ce vrei sa zici. M-am pierdut in niste virgule . Vezi cum scriu si fetele. Sper sa nu te deranjeze ce am zis, dar e chiar greu de urmarit asa cum scrii.
In acest moment singura mare diferenta intre o gradinita particulara si una de stat e numarul de copii in grupa. Bine, in afara de pret.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya
Clarmai, incearca sa scrii in propozitii (cu litera mare la inceput, cu punct la sfarsit). Am reluat mesajul tau de doua ori ca sa inteleg ce vrei sa zici. M-am pierdut in niste virgule .

Clarmai, mai clar !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Eu nu stiu exact cum iti imaginezi tu gradinitele particulare sau ce informatii ai, nu prea inteleg de ce consideri ca acolo copilul tau ar fi cocolosit ...

In principiu diferenta principala este ca ar fi mai putini copii repartizati unei educatoare. Dar tot exista conflicte in grupa, tot vor fi copii care vorbesc mai urat sau sunt mai rasfatati acasa si au senzatia ca li se cuvine tot, tot vor fi unii mai agresivi ...

Avantajul este ca (poate) copilul tau va primi un bagaj mai mare de cunostinte. La gradi de stat (nr. 67) unde suntem noi, de exemplu, desi nu se intampla nici pe departe ce spui tu, totusi sunt 36 de copii inscrisi la o singura educatoare. Iti dai seama ca femeia se duce pe rand cu fetele / baietii la baie, moment in care ceilalti raman nesupravegheati. Plus ca li se pun desene animate destul de des, ca sa stea cuminti, la grupa mijlocie fac aceleasi lucruri ca la grupa mica (coloreaza niste planse si foarte rar mai lipesc niste gogoloaie pe o hartie), optionalul de engleza se face complet aiurea, la optionalul de muzica ii invata "barbatu' care-i urat, sa se spanzurrede gat", la optionalul de dans danseaza pe melodia "Vet, mi-ai infundat chiuveta"

Sincer, nu inteleg de ce consideri tu ca l-ai pregati mai bine pt viata daca l-ai da la gradi de stat ... In afar de faptul ca ii poti crea niste amintiri si niste traume pe care sa le poarte cu el toata viata ...

Mergi la inceput