Drepturile mamelor

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Se face o singura data. Anii se aduna la perioada necesara pt pensie.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina1976 spune:

Buna seara! Se mai acorda un salariu mediu pe unitate la nasterea copilului? Stiu ca era o prevedere conforma cu CCM iar aici sunt probleme...
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julietta spune:

Buna seara,
Va rog sa imi spuneti si mie daca se poate acorda concediu de odihna la cateva zile, sa zicem o saptamana, de la intoarcerea din concediul de crestere a copilului. Si, daca da, se acorda integral sau proportional cu numarul de luni care au ramas pana la finalul anului in curs. Daca ma intorc la serviciu la 1 august pot sa intru in concediu de odihna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina1976

Buna seara! Se mai acorda un salariu mediu pe unitate la nasterea copilului? Stiu ca era o prevedere conforma cu CCM iar aici sunt probleme...
Multumesc

mami INA si bb Teo

Pentru institutii publice nu. Pentru privati - da.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui julietta

Buna seara,
Va rog sa imi spuneti si mie daca se poate acorda concediu de odihna la cateva zile, sa zicem o saptamana, de la intoarcerea din concediul de crestere a copilului. Si, daca da, se acorda integral sau proportional cu numarul de luni care au ramas pana la finalul anului in curs. Daca ma intorc la serviciu la 1 august pot sa intru in concediu de odihna?

In principiu nu - pentru ca angajatorii nu prea acorda CO in avans. Dar nu este ilegal. Ramane insa la latitudinea angajatorului. In mod normal CO se acorda doar pentru perioada de timp efectiv lucrata.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julietta spune:

Multumesc mult Marius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_27 spune:

Sunt profesor titular si ma aflu in CIC. As vrea sa depun cere pentru acordarea unui salariu mediu pe unitate pentru nastera copilului. Se mai acorda? Care este perioada in care poate fi depusa?
Multumesc!

Ioana Carina 19.09.2008 si 36+ cu licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pt institutii publice nu se acorda.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_27 spune:

Multumesc!

Ioana Carina 19.09.2008 si 36+ cu licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns davidut24 spune:

Buna ziua!
as dori va rog sa-mi raspundeti la o intrebare referitoare tot la concediul de odihna.eu sunt educatoare si in iunie 2009 am intrat in prenatal.astfel concediul de odihna pe anul scolar 2008-2009 a ramas neefectuat.in acea vara contabila a spus ca nu-mi poate da banii pe CO deoarece primeam bani pt prenatal.acum in august trebuie sa revin la post.intrebarea mea este daca acum in 2011pot solicita banii pe concediul neefectuat sau daca pot pana la 1 sept sa stau in CO utilizand zilele de concediu de acum 2 ani.
multumesc anticipat!

Mergi la inceput