Drepturile mamelor

Drepturile mamelor | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Cu ajutorul lui Marius, cred ca ar fi util sa avem un topic special pe DC dedicat drepturilor mamelor, mai ales ca legislatia este mereu in schimbare.

cu drag,


**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

DAAAAAAAA


printisorului Alessandro
UN VOT, VA RUGAM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

ar fi foarte util. multumim

Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Buna! Am mai scris aici in trecut! Eu sunt doctoranta cu frecventa in cadrul Academiei Romane. Am cotract de munca limitat. Dupa 1an si 5 luni am intrerupt pentru 2 ani: CIC1. Dupa 1an si 11 luni am nascut al-2-a copil si am beneficiat de CIC2, cu susupendarea si a doctoratului. Dupa 1an si 4 luni din CIC2 am nascut fetita. Baiatul face 2 ani pe 15 mai 2011 si trebuie sa trec in CIC3. Problema mea sta in felul urmator: cand a fost zarva cu legea mamelor- dec 2010, am depus cererea sa trec pe CIC3. Nici pana acum nu am un raspuns, doar discutii "de culise". Cica Acad. Rom. nu acepta o noua prelungire si Institutul meu nu mi-ar da un nou Act aditional de prelungire a suspendarii contractului de munca. Le-am trimis prin posta o scrisoare cu AR zilele astea in care am mai facut o data cererea.
Ce ziceti?!

Si inca o intrebare: am inteles ca pentru pers afalate in CIC care nasc inca un copil pe perioada "suprapunerii" mai primesc inca 600lei. E valabil doar pt bebelusii nascuti dupa 1/01/2011?!

Alina-Mirela mami deMaria(14.09.2010),Matei (15.05.2009) si David (27.06.2007)

POZE

Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julietta spune:

Cei 6 milioane in plus se acorda doar daca ambii copii sunt nascuti dupa 1 ianurie 2011! S-au gandit ei sa faca ceva bun dar cu aplicare pe mai tarziu, ca, deh, n-are tara bani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui julietta

Cei 6 milioane in plus se acorda doar daca ambii copii sunt nascuti dupa 1 ianurie 2011! S-au gandit ei sa faca ceva bun dar cu aplicare pe mai tarziu, ca, deh, n-are tara bani!



Multumesc! Ma gandeam eu... Bine si asa!

Alina-Mirela mami deMaria(14.09.2010),Matei (15.05.2009) si David (27.06.2007)

POZE

Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Intre timp a venit decizia de la Academie cu suspendarea doctoratului pana face fata 2 ani, drept urmare mi se face si suspendarea contractului de munca!

Alina-Mirela mami deMaria(14.09.2010),Matei (15.05.2009) si David (27.06.2007)

POZE

Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PavalBianka spune:

ce trebuie sa depui la primarie dupa ce nasti pentru ajutorul acela si alocatia copilului adica pentru cele 800 lei?e nevoie de 2 dosare? (unul pentru ajutorul de 600 lei si altul pentru 200 lei?)cine stie sa imi explice un pik si mie.va multumesc din suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirella76 spune:

Buna dimineata!
Intrebare intrebatoare; atata timp cat practic nu mai exista CCMUN pe anul 2011 presupun ca nu mai putem beneficia de:
-compensarea cf art 66 CCMUNN pt cele minim 6 sapt de plata a sal brut 100%, si nici de
-1 sal mediu / unitate pt nasterea fiec copil art 51 CCMUN?

Mentionez ca nu exista contract colectiv de munca la nivelul firmei.

Multumesc anticipat pentru raspuns







MirelaAlbert Raul 1.09.2007
Miruna Alexia 12.08.2008
http://community.webshots.com/user/mirellacoc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

CCMN este in vigoare cf. art. 4 alin. 2


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirella76 spune:

Marius scuze ca insist; mie mi-ar conveni sa fie asa cf. art.4

Art. 4. – (1) Prezentul contract se încheie pe o perioada de patru ani, cu posibilitatea revizuirii anuale.
(2) Daca nici una dintre parti nu denunta contractul cu 30 de zile înainte de expirarea perioadei pentru care a fost încheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la încheierea unui nou contract, dar nu mai mult de 12 luni.

Dar Ministerul Muncii precizeaza expres ca patronatele au denuntat CCM la nivel national, ceea ce inseamna ca prevederea nu se aplica.
Am gasit chiar un comunicat din Ministerul Muncii directia Dialog Social, semnat de dl. Serghei Mesaros, care spune clar ca NU AVEM CCMNN in acest moment, cel vechi fiind denuntat (deci recunoscuti denuntatorii), iar cel nou nesemnat . E o situatie confuza.

NU stiu ce sa zic; la mine la serviciu sustin ca nu mai avem CCMNN normal ca este si in avantajul lor.

O ZI BUNA

MirelaAlbert Raul 1.09.2007
Miruna Alexia 12.08.2008
http://community.webshots.com/user/mirellacoc

Mergi la inceput