Sarcina extrauterina!?

Sarcina extrauterina!? | Autor: liliana83

Link direct la acest mesaj

Buna ziua! Astazi toata ziua m-a durut foarte tare in zona dintre gat si umeri.Stiam de cand am fost insarcinata ca poate fi un simptom al sarcinii ectopice dar am exclus crezand ca-i din cauza presiunii atmosferice. Insa la ora 3 , desi nu mancasem nimic pana atunci am observat ca sunt foarte balonata, si timp de un minut am avut o durere desul de ascutita in zona abdominala , ulterior vazand ca mi s-a patat lenjeria intima cu o secretie maro-rosiatica. Este posibil sa fie vorba despre o sarcina extrauterina?Daca da, se pozitiveaza testul de sarcina in acest caz? Ce alte simptome ar putea aparea intr-o asemenea situatie?Multumesc tuturor celor care-mi pot oferi orice informatie.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Liliana, testul de sarcina se pozitiveaza si in caz de SEU, dar, ca sa elimini posibilitatea cel mai indicat e sa faci urgent testul de sange beta hcg si sa-l repeti la 48 de ore. Daca scade sau nu se dubleaza (ma rog, aici e de vorbit cu un medic neaparat) poate fi semn de sarcina extrauterina sau de sarcina in involutie.
Nu ai zis si alte detalii gen: in ce zi a CM esti? cand ai avut ultimul CM? Ai fost la medic pana acum care sa confirme o posibila sarcina?
Tot ce se poate, dar eu n-am auzit de simptomele descrise de tine in SEU. Durerea ascutita din zona abdominala poate avea multe cauze, nu neaparat extrauterina. Oricum bine ar fi sa mergi la medic.
iti tin pumnii si multa sanatate!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

mergi la ginecolog

7+

www.flickr.com/photos/carola456

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina_g spune:

eu stiu ca daca e vb de pete maronii rosiatice trb neaparat sa te vada un doctor. mai bine fugi cat mai rpd la un control chiar si la camera de garda a unui spital de ce nu daca nu se poate altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

nici eu nu cred ca e indicat sa astepti pana faci nu stiu ce teste, sau sa urmaresti nustiu ce, trecand timp pretio .Mai bine sa fie o alarma falsa decat sa pierzi trompa si sa nu mai poti face nimic pe urma, sau doamne fereste de mai rau, hemoragie interna sau alte alea.Mergi cat mai repede la urgente, pentru ca este o urgenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

Fetelor multumesc mult pentru interventiile voastre si pentru promptitudine. Din pacate aseara nu mi-a mai mers calculatorul si n-am mai putut intra. Se pare c-a fost o alarma falsa, ceva este , probabil o raceala, m-am panicat deoarece o prietena buna de curand a fost operata din acest motiv. Teoretic n-as fi avut cum sa fiu insarcinata pentru ca ultimul CM a fost pe 12 martie, deci n-ar fi avut cand sa creasca o eventuala sarcina si sa rupa trompa, dar eram f ingrijorata ieri. Pata maronie era cat o moneda mai maricica, deci n-a fost o scurgere abundenta, ieri dupa amiaza m-a durut spatele .Azi nu mai am nimic, insa cu siguranta voi merge cat de curand la un ginecolog ca n-am mai fost de doi ani si jumatate de cand am nascut.Eu banuiesc c-am racit putin si sper ca doctorul sa-mi confirme. Va pup si va multumesc inca o data!

Mergi la inceput