ce sa fac?

ce sa fac? | Autor: MIRCLAU

Link direct la acest mesaj

buna ziua
am fetita cea mica 1.7ani la cresa,sambata fiind acasa si liberi ne jucam cum facem de obicei si dintr-o data am vazut ceva in capul fetitei,surprizaaaaaa paduchi,unul singur era,dupa ce m-am uitat mai bine am vazut ca avea si asa zisele oua,am crezut ca lesin,mi-am luat inima in dinti si am zis asta e riscul de colectivitate ca sa fac?am fugit repede la farmacie si am luat un samponel specila,am dat-o cu otet si alte chestii...ma rog am curatat-o bine de tot si astazi m-am gandit sa nu o duc inca sa ii mai repet inca o data tratamentul sa fiu absolut sigura ca nu mai este nici picior dar de dimineata m-am gandit sa o sun pe d-na educatoare si sa ii povestesc cele intamplate si sa verifice sa anunte si ceilalti parinti,asa imi pare normal,dar surprizzaaaa----d-na educatoare cum am inceput sa ii povestesc a inceput sa tipe la mine si sa imi spuna ca ea stia de 3 saptamani dar i-a fost rusine sa imi spuna sa nu cumva sa ma supar(nu ca m-as fi suparat vreodata,dar ma rog..)si ca tunci a verificat toti copii din grupa si nu avea nici unul decat fata mea si ca eu vreau sa le fac lor rau si sa le acuz ca de acolo a luat fata mea ,dar de fapt fata a venit cu paduchii in cresa si ma rog....eu pe moment am ramas perplexa nici nu am mai stiut ce sa raspund m-au napadit gandurile,daca a luat de la locul de joaca ,daca a luat de la vre-un prieten cu care se joaca,etc dar totusi acum gandindu-ma mai bine mi se pare inuman sa stii de 3 saptamani si sa nu spui nimic

va rog luminati-ma si pe mine,am gresit undeva ,cum ar trebui sa pun maine problema,ma simt oarecum vinovata ca nu am controlat pana acum acest aspect dar nici nu m-am gandit eu le fac copiilor baie zilnic pe corp si pe cap de 2-3 pe saptamana,nu stiu.....sunt trista,sunt suparata si ma gandesc la fel si fel de scenarii care mi se pot pune acum in carca, si nevinovata

va mutlumesc de ajutor si de sfaturi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Nu cred ca este cazul sa te simti vinovata, si apoi eu asa stiu(am avut in copilarie de cel putin 4 ori, veneam mereu din tabara plinaaaaa), paduchii trag la curatenie, deci....
Cat despre d-na educatoare, nu ai cum sa ai certitudinea ca restul copiilor nu au si ei.
Poti avea o discutie linistita, deschisa cu ea, si sa o intrebi daca a stiut de 3 saptamani, cum sustine, de ce nu te-a atentionat si a pus "in pericol" si igiena celorlati copii?
Eu as ruga altadata sa fiu atentionata imediat cu orice modificare obsservata ce tine de copilul meu, chiar si paduchi
Nu cred ca este cazul sa te invinovatesti, nu ai de unde sa sti ca a colectat paduchii, si apoi nu tine de tine chestia asta

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

Daca va fi sa te infierbanti, infierbanta-te la soare.
Daca va fi sa inseli, inseala-ti stomacul.
Daca va fi sa plangi, plange de bucurie.
Daca va fi sa minti, minte in privinta varstei tale.
Daca va fi sa furi, fura o sarutare.
Daca va fi sa pierzi, pierde-ti frica.
Daca va fi sa simti foame, simte foame de iubire.
Daca va fi sa doresti sa fii fericit, doreste-ti in fiecare zi...”
Pablo Neruda.


sa il ajutam pe Bibi


Faceti shopping- ajutati copii speciali


Poze Mos Craciun DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

buna,

de 3 saptamani!??! eu cred ca, daca fetita avea paduchi de 3 saptamani, o vedeai cum se scarpina. SIGUR! eu am avut luati dintr-o tabara de la navodari cand eram mai maricica si-mi aduc si acum aminte in ce hal ma manca si cum ma scarpinam. deci...

ea nu poate sa zica (,) ca sunt din cresa ca ar insemna ca recunoaste ca este vina lor. mai mult ca sigur sunt de acolo luati. cred ca incearca sa te intimideze ca sa nu o intimidezi tu pe ea.

asa ca eu zic sa discuti cu ea si sa-i explici ca n-are fata de unde lua (exista totusi o posibilitate mica sa fie din parc dar...) si sa aiba mai multa grija atunci cand face controlul copiilor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

poti reclama cresa la directia sanitara. pentru ca greseala este a lor, indiferent:
1. daca stiau de fetita ta si nu ti-au spus nimic si nici nu au facut informare la sanepid
2. daca nu stiau, ca au obligatia sa ii verifice (saptamanal cred, dar nu bag mana in foc, ca s-au mai modificat normele).


EDIT: paduchii nu sunt un capat de tara si nici suprema dovada a murdariei, asa ca singurul lucru rau e sa nu ii informezi pe ceilalti, ca sa poata lua masuri - nu cred ca ingrijitoarea avea vreun drept sa comenteze ceva

EDIT: educatoare la cresa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Mirela ti-am raspuns si la subforumul despre scoli, gradinite..., dar o sa scriu si aici, educatoarea(e titulatura generica, nu ca asa s-ar numi la cresa)nu are nici un drept sa tipe la tine, cu ata mai putin sa te intimideze.Ea trebuie sa comunice parintilor imediat !!! (nu dupa 3 saptamani) cand se iveste o problema.Aici sunt trecute pe o foaie la avizier bolile care sunt in ziua respectiva declarate la gradinita,a stfel ca parintii sa stie si sa actioneze in cunostinta.
Faptul ca tipa la tine si te pune la respect, ce sa intelegem , ca fata de copii se manifesta si mai si, si saracul copil ce o fi fost pe capul ei, daca educatoarea stia de 3 saptamani.
Si in 3 saptamani nu mai speli copilul deloc? doar asa ar fi putut fi adevarata afirmatia educatoarei, altfel, de cate ori o pieptanai in 3 saptamani, sigur ai fi stiut daca are ceva sau nu...nu o lasa sa te invinovateasca pe tine, ci datoria ei era sa te anunte promt cand a depistat problema, sa iei masuri.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

CORAP am zis si eu educatoare,normal se numeste instructor educatie,daca ma invinuiesc ca de ce nu am tacut si am facut publicxa chestia asta am sa recurg si la aceasta solutie cu reclamatia dar eu nu cred ca as fi putut sa tac si sa merg pe burta pt ca am mai intrebat o prietena si mi-a zis :"cred ca esti singura nebuna care spune despre chestia asta" dar mie nu mi se pare ca ar fi mai buna tacerea.....
oricum eram mult mai linistita daca imi spunea acum 3 saptamani,daca o fi adevarat(eu nu cred)decat sa descopar singura dupa un timp,oricum exact cum a spus cineva as fi vazut probabil la pieptanat dar daca ma uitam mai atent pt ca si acum nu avea multe "oua" si unul singur miscator si sa zic inca unul micut-micut dar oricum le puteai numara,in fine...eu am ramas socata de dimineata ca m-a luat la rost ca si cum eu sunt vinovata si ca si cum eu stiam dar am tacut si ele mi-au facut mie un favor si autacut si ele,nu stiu poate sunt eu defecta.....sa vedem va tin la curent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Am mari indoieli ca, dupa 3 saptamani fata ta ar fi avut doar un paduche. Mai sunt convinsa ca mai exista si alti copii cu paduchi la gradi, copiii stau foarte mult cu capetele unul langa altul - cand unul face ceva, ceilalti se uita, gramada, lipesc toti capsoarele. In concluzie, daca nu faceti toti ceva, toti parintii, macar un control, cat de curand fata ta va lua din nou paduchi (si altii).

Cred ca va trebui sa spui clar educatoarei: ori anunta pe toata lumea, ori anunti tu.

La noi, la gradi, cand au fost paduchi, s-a scris clar pe usa si ce trebuie facut, cum arata paduchii, cum arata ouale si cum se trateaza.

Fireste ca au fost discutii "Vaaaai, dar de unde, cine...." Dar zau ca nu-i un motiv sa ramaneti cu paduchi, sa-i tot dati de la unul la altul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

MIRCLAU, indiferent ce a fost, obligatia personalului gradinitei era sa verifice copiii si sa faca publica orice chestiune are legatura cu contagiunea in grup. "persoana" a sarit la tine ca sa nu sari tu la ea.

(chestiunea cu educatoarea la cresa era doar spre stiinta mea, nu avea vreo relevanta in cadrul topicului; din cunostintele mele sunt rare cresele cu educator - rare = extrem de rare - personalul "clasic" al cresei fiind format din infirmiere si ingrijitoare - adica tocmai acel personal specializat care trebuia sa "dea alarma paduchi" si cred ca tocmai de-aia s-a repezit la tine, sa nu ripostezi si sa aiba ea necazuri)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

acum ma gandesc cu groaza si cum se vor uita parintii la mine si ma vor privi ca pe o.....nu stiu...pt ca probabil ca d-na astazi a anuntat ca maria a venit cu paduchi ca sa se poata scuza ea,ma gandesc cu groaza,nu imi plac scandalurile si chestiile de genul asta....poate trec repede,bine ca a scapat fata repede de ei si tocmai de asta nici nu vreau sa tac pt ca ar insemna ca peste un timp sa o iau de la capat cu toate ca o sa mai repet procedeul peste un anumit timp preventiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ah, si la Directia sanitara e bine sa faci reclamatie, pentru ca va avea cresa in vizor pentru o perioada de timp, va face controale periodice pe tema asta si va fi stopat focarul de paduchi - ceea ce va fi bine pentru toti copii, inclusiv pentru copilul tau.

putina responsabilitate sociala nu strica nimanui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

stai linistita ca nu este vina ta. nici ca fetita are paduchi, nici ca nu ai observat pana acum.
eu nici macar nu stiu cum arata un paduche, n-am vazut pana acum unul de aproape, pe viu cum s-ar zice. stiu doar cum arata ouale de paduchi, le-am vazut atunci cand a avut fetita cumnatei mele. si la cat de chioara sunt seara, dupa o zi de stat cu ochii in monitorul calculatorului, nici eu n-as observa daca ar fi ceva in parul fetitei mele.
fetita ta putea lua fie de la cresa, fie din alta parte, fie sa-l aduceti voi pe imbracaminte (de la serviciu, din autobuz, de la coafor/frizerie, etc.) si sa fi migrat in parul fetitei. e posibil orice. si oricum n-are rost sa te mai framanti, faptul e consumat acum, important este ce vei face de acum inainte. atat in privinta paduchilor, cat si a personalului de la cresa.

iar maine cand vei merge la cresa spune-i instructoarei ca era datoria ei sa te anunte din clipa in care chipurile a observat paduchii in parul fetitei tale. nu are rost sa te invinovatesti, pentru ca nu ai de ce. aici nu se pune problema unei igiene precare sau mai stiu eu ce. pur si simplu e lipsa de comunicare din partea personalului de la cresa, care a crezut ca poate musamaliza povestea, astfel incat sa nu-si puna afacerea in pericol si sa le "iasa vorbe".

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput