Ceclor sau Ceclodyne

Ceclor sau Ceclodyne | Autor: Floric

Link direct la acest mesaj

Desi au aceeasi substanta activa, dr mi/a specificat clar sa cumpar Ceclor, nu alt medicament cu alta denumire comerciala si ac subs activa ca ceclorul. Numai ca la farmacia unde am gasit restul medicamentelor de pe reteta compensata avea Ceclodyne. D-na de la farmacie a insistat ca e acelasi medicament, caci oricum Ceclorul nu este bun la gust si tolerat de copii, si asa am luat Ceclodyne.

Cine a folosit? Care ar fi diferenta intre cele doua?

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Probabi dna doctor avea un comision la prescierea de ceclor. reprezentantii medicali, pe baza nr de retete scrise cu produsul lor, ofera "un premiu". Farmaciile nu prea primesc acest premiu la medicamentele ce se prescriu pe reteta, nu au interes, ele au interes la OTC-uri, ca de acolo vin banii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Daca are aceeasi substanta activa in aceeasi concentratie singura diferenta este firma producatoare.

Ca fapt divers Ceclodyne e intr-adevar bun la gust.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Noi am folosit Ceclodyne si si-a facut efectul.



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Multumesc pentru raspunsuri.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Noi (fi'mea) luam acum Ceclor pt o otita medie bilaterala si e f bun la gust, are gust de zmeura. Daca are aceeasi substanta activa si concentratie nici eu nu vad vreo problema in a-l inlocui cu Ceclodyne.

Mai poate fi vorba si de valoarea de retail, poate e mai scump Ceclodyne-ul, pt ca si medicii de familie au niste plafoane de valoare in care trebuie sa se incadreze. Saptamana aceasta mie mi-a dat sa-i administrez copilului Ibalgin in loc de Nurofen (subst activa in ambele e ibuprofenul) doar din cauza de compensare. Nurofenul costa 18 lei, Ibalginul 9 lei, deci poate fi si asta un aspect...



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput