Cand dam bebelusului apa?

Cand dam bebelusului apa? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Pana la varsta de 6 lui, bebelusul nu are nevoie de nimic decat de laptic (al mamei sau cel special pentru bebelusi). De fapt, el primeste apa deja - aceasta fiind incorporata in laptele mamei sau in laptele formula. www.desprecopii.com/info.asp?id=2782" target="_blank">Citeste mai departe.

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

in ziua de azi n ici u stii ce sa mai crezi, mie mdicul copilului mi-a zis de prima data knd am mers la el( avea bebe 10 zile), sa pot sa-i fierb si apa sa-i dau pe langa ceiut pt colici!nu am introdus apa in meniu intrucat nici cu ceaiul nu facem mare lucru, nu se agita sa consume mai mult de 20=30 ml de ceai in zilele f calduroase, in rest daca trage de 2-3 ori din biberon!!!
poatedaca l-as indulci ar bea mai mult dar eu una evit sa-i introduc asha de mic in alimentatie senzatia de dulce( pe de alta parte nici nu stii care este adevarul: multi zic k este contraindicat zaharul din cauza diabetului si sa fol miere de albine, altii k nu este buna mierea de albine k nu se stie clar din ce flori este folosita si poate declansa alergii)

CONFUZIE GENERALA!!!

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011

bebe strumph



Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Pe caldura de afara copilul are nevoie si de apa..si eu ii dau. Prima fetita a baut apa de cand avea 6 zile ..i-a placut si a acceptat-o imediat si acum e mare bautoare de apa.
Bebelina mica, care are 3 luni nu prea o accepta si se stramba cand ii simte gustul, dar cum a fost ff cald afara si a observat ca apa o racorea, a baut-o...dar tot sanul e mai pe gustul ei.
Oricum eu insist cu apa, ptr ca e ff buna si rau nu are ce sa le faca.Ptr mine laptele e lapte, ceaiul e ceai si apa e apa. Ceai nu le dau.




Mami de mica si iubita 05.05.2009 si de inca o mai mica si iubita 25.03.2011

Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

ii dai apa fiarta sau ii dai apa plata?


kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011

bebe strumph



Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Apa plata din sticla. Dar am auzit recent ca s-a facut un studiu aici in Be si s-a demonstrat ca apa plata din sticla de plastic nu prea e sanatoasa din cauza plasticului. Si ca mai preferabil ar fi apa potabila de la robinet sau apa imbuteliata in sticla de sticla...In ro stiu ca nu e chiar asa potabila cea de la robinet...Asa ca o sa dau un ban in plus si o sa cumpar apa la sticla de sticla si un filtru de filtrare a apei ptr cea de la robinet...


Mami de mica si iubita 05.05.2009 si de inca o mai mica si iubita 25.03.2011

Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

eu cred ca am sa astept sa trec si de vaccinul de 4 luni cu bine si introduc si eu apa in alimentatie!!!

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011

bebe strumph



Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

exista la farmacie apa plata pentru bebelusi. este o apa obisnuita insa f bine purificata. sunt la cutii din alea de carton de 1,5l asa cum se vand sucurile. Am incercat de vro 2 ori sa ii dau bebelusei mele dar nu a fost prea incantata. prefera sanul

--------------------------------------------
Marina & ANA SOFIA (05.08.08) & CLARA TATIANA (23.05.11)

--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Asta e valabil pt bebeii care sunt alaptati la san , insa pt cei care papa lapte praf mi se pare mai mult decat necesar sa bea ceai sau apa. Vara ei se pot deshidrata , si cand aud replici de genul : nu da copilului apa mi se face pielea de gaina....

Laptele matern are tot ce trebuie...dar laptele praf ba !
Asa ca eu ii dau baietelului meu ceai si apa
Oricum fiecare face cum crede ...

Oradan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui patryss_88

Asta e valabil pt bebeii care sunt alaptati la san , insa pt cei care papa lapte praf mi se pare mai mult decat necesar sa bea ceai sau apa. Vara ei se pot deshidrata , si cand aud replici de genul : nu da copilului apa mi se face pielea de gaina....

Laptele matern are tot ce trebuie...dar laptele praf ba !
Asa ca eu ii dau baietelului meu ceai si apa
Oricum fiecare face cum crede ...

Oradan

Mie mi se face pielea de gaina cand aud replica aia ingrosata.Pai daca fiecare face cum crede,de ce ne mai pierdem vremea pe forum?!
Ceaiul e indulcit,nu?Sper ca nu cu miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Nu e indulcit, cred ca e destul baby drink-ul sa fie mai dulce...
Si pe mai tarziu vom incepe sa il indulcim...
Probabil nu m-am exprimat corect: ne schimbam opinii si pareri pe forum, insa pana la urma decizia finala ne apartine fiecaruia, corect?

Insa nu ti-am inteles punctul de vedere: esti pro sau contra ceaiului?

Oradan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris91 spune:

buna.am si eu intrebare ,am un bebelus de 7 luni,pot sai dau apa?
nb

Mergi la inceput