cum calculez lunile sarcinii

cum calculez lunile sarcinii | Autor: Livia24

Link direct la acest mesaj

Salutare.sunt o tinara mamica in asteptarea lui bebecu muulte intrebari
Am calculat data nasterii cu ajutorul tabelului,conform caruia UM pe 9Decembrie iar data nasterii pe 25 Sept,conceptia la data de 2 Ianuarie.
Problema mea este ca ma deruteaza calculul lunilor de sarcina de cand am gasit afisat ..Corespondentul sapt. de sarcina in luni:
luna 1= 01-05 sapt.......luna 4= 14-18 sapt......luna 7= 28-31 sapt.
luna 2= 06-09 sapt.......luna 5= 19-22 sapt......luna 8= 32-36 sapt.
luna 3= 10-13 sapt... ...luna 6= 23-27 sapt.......luna 9= 37-40 sapt.
incepand de pe 2ianuarie pana pe 25 sept sunt 38 de saptamani.iar in acest corespondent sunt 40 de zile...ceea ce ma nedumereste
.
Mamicile intelepte va rog ajutatima,prima luna ar trebui sa fie pe 2februarie s.a.m.d pe fiece data de 2 a lunii sau sa calculez conform tabelului acestuia?

12 saptamani

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Diferenta de 2 saptamani se refera la timpul scurs intre ultimul CM si data conceptiei, cred. Sarcina se considera incepand cu ultima menstruatie. De fapt, sunt 4 saptamani "extra": atat cat ar tine un ciclu menstrual, de la ultima menstruatie pana la data la care ar trebui sa vina din nou. De aceea sunt, teoretic, 40 de saptamani. Asta ar insemna 10 luni de sarcina. Adica: cand tu vei ajunge la 36 de saptamani, vei fi in luna a 9-a (9 x 4 saptamani = 36), iar cand vei ajunge la 40 de saptamani, vei intra in luna a 10-a. Bineinteles, acolo ar fi timpul sa te opresti. Ca sa afli luna, imparti mereu numarul saptamanilor la 4 (cate saptamani are o luna).
Pe mine m-au ajutat calculele de aici: http://www.justmommies.com/all-tools
La pregnancy calcultor ti se arata foarte detaliat fiecare saptamana.
Oricum, medicii te vor intreba mereu de ultima data a menstruatiei, si iti vor calcula mereu asa cum ti-am explicat. Nu stiu daca am fost prea clara, sunt cam nedormita. (eu fac maine 37 de saptamani)
Sarcina usoara si bebe sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Floare de mac, dar tu la ce odisee esti, de ce nu esti cu noi la Fluturasi de martie-aprilie, daca intri in 37 saptamani?
Noi inca te primim cu drag!

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! s38 cu un dragalas

AMR 2 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Multumesc frumos, Pisucmic! Eu activez la trombofiliste ,dar din cand in cand va mai citesc....Din cauza ca am pierdut o sarcina, parca nu am avut curaj sa ma inscriu la odisee. Superstitie, cred. Bebe sanatos si nastere fara peripetii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Livia24 spune:

multumesc mult floaredemac
foarte interesant si bun siteul care l`ai afisat.saptamana care vine ma duc la medic si o sa vad si bebeleabiaaa astept

sarcina usoara

12 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

buna livia - uite aici niste linkuri care te vor ajuta:
www.desprecopii.com/info.asp?id=138" target="_blank">Calculatorul Cand vine barza
www.desprecopii.com/info.asp?id=848" target="_blank">Calculul datei nasterii

succes si un bebe sanatos!



**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput