Concurs - "Cartea de pe noptiera"

Concurs - "Cartea de pe noptiera" | Autor: Anda08

Link direct la acest mesaj

Humanitas va invita la un nou concurs cu premii frumoase!

Emil Andreev este unul dintre cei mai importanti prozatori bulgari. El isi va lansa romanul "Raul de sticla" la Libraria Humanitas Kretzulescu (miercuri, 30 martie, ora 18.00). Vor vorbi: Emil Andreev, Mircea Cartarescu, Mariana Mangiulea, Ivan Stankov. Lansarea va fi urmata de o sesiune de autografe.

Volumul "Raul de sticla", aparut de curand la Humanitas, in colectia "Cartea de pe noptiera", in traducerea Marianei Mangiulea, a obtinut in 2005 Premiul Vick pentru cel mai bun roman bulgar, precum si Premiul cititorilor.


Pentru a intra in concurs:
- trebuie doar sa ne scrieti la acest topic ce stiti despre scriitorul bulgar Emil Andreev ?

Cine poate participa:
-orice membru inregistrat desprecopii.com

Premiile oferite:
-premiile sunt 3 la numar si consta intr-un exemplar din romanul "Raul de sticla" (de Emil Andreev )

Desemnarea castigatorilor:
- castigatorii sunt desemnati prin tragere la sorti

Atentie!
- Inscrierea in concurs se incheie la data de 23 Aprilie
- Premiile vor fi expediate numai pe teritoriul Romaniei

Succes tuturor!


O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Recunosc cu mana pe inima ca nu am auzit de Emil Andreev pana acum. Am intra pe site-ul celor de la Humanitas si m-am mai luminat, dar nu voi da copy/paste de acolo ca nu e frumos. Dar e de retinut ca a obtinut în 2005 Premiul Vick pentru cel mai bun roman bulgar, precum si Premiul cititorilor. Al doilea mi se pare mai important.
Am citit cateva pagini din carte pe site-ul Humanitas si m-au convins: Raul de sticla e o carte de avut pe noptiera ... si nu de bibelou.

Andreea si Cezara - Ilinca (2.06.2009)

In bucataria mea

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

nu am auzit despre el pana acum, si nici nu am citit vreun autor bulgar. insa meritul acestui topic este ca mi-a trezit curiozitatea si am sa caut informatii despre el si chiam am sa caut sa-l citesc!

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaErsz spune:

Nu stiu nimic despre acest scriitor bulgar dar mi-ar face placere sa ii citesc cartea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Pana azi, acum nu stiam ca exista acest autor. Acum stiu. Am si googalit putin...am mai invatat ceva .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Importat!

Pentru a intra in concurs trebuie sa scrieti la acest topic ce stiti despre scriitorul bulgar Emil Andreev - ce stiati sau ce ati aflat nou despre el


O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

Volumul Râul de sticla, care a obtinut în 2005 Premiul Vick pentru cel mai bun roman bulgar, precum si Premiul cititorilor, a fost ecranizat în 2010 de regizorul Stanimir Trifonov.
În martie 2010 i-a aparut romanul Luca cel nebun.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Inscrierea in concurs se incheie la data de 23 Aprilie

Trebuie doar sa ne scrieti la acest topic ce stiti despre scriitorul bulgar Emil Andreev ?

Succes!


O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Am aflat cu surprindere ca scriitorul exista, in Franta nu s-a publicat nimic de el.
Am sa stau curioasa pe topic sa vad ce se scrie despre.

(in loc logic trebuie sa fe un scriitor bun sau interesant daca i se traduce cartea).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Dupa cum am mai spus, am cautat pe Google si am aflat ca este si dramaturg nu numai prozator. ca a lucrat ca profesor, ceva prin televiziune, ziarist...
Ca a primit pentru aceasta carte premiul Vick pentru cel mai bunt scriitor bulgar dar cel mai important, adica ce m-a interesat pe mine , este ca primit si premiul cititorilor. Ei asta da, chiar il face interesant .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Haideti - va puteti inscrie in concurs doar pana la data de 23 Aprilie!

Asteptam sa ne scrieti la acest topic ce stiti despre www.humanitas.ro/emil-andreev" target="_blank">prozatorul Emil Andreev?

Succes!


O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput