Termometru de frunte

Termometru de frunte | Autor: ali

Link direct la acest mesaj

De cate ori a fost bolnav Andrei imi propuneam sa cumpar un termometru de frunte sau ureche.Si iarasi amanam.Ultimele 2 dat cand am fost la dr si m-au intrebat daca a avut temperatura i-am zis ca da dar cand m-a intrebat cat... am ridicat di umeri.Nu am vrut sa-l mai chinui pe langa febra sa-i mai pun si termomtru in fund.
Acum am gasit pe site la chicco un termoetru care e redus de la 270 lei la 135 lei.Ce stiti de termoetrele astea, ar fi bune?www.chicco.ro/product--promotie-termometru-termotouch-plus--1608.html" target="_blank">http://www.chicco.ro/product--promotie-termometru-termotouch-plus--1608.html

ali
Mama fericita de Andrei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zax spune:

nu sunt bune! cele mai fidele sunt cele clasice cu mercur!

am si eu unul de ureche si frunte si e apa de ploaie; iti arata mereu mai putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lari_ruseti spune:

Si eu stiu la fel, ca nu sunt bune. Sau, ma rog, diferentele pe care le dau sunt mari, de pana la 1,5 grade, parca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

am si eu unul de ureche de la bebesound parca...da m-a disperat cu niste piuieli..si e diferenta intre ce arata ala si cel normal.
Nu te complca..sunt acum si electronice cu mercur.Defapt cred ca doar dinalea.Clasicele termometre care le scuturi nu mai sunt pe piata.
Mai bine ia dinasta..e mai greu ca tre sa-l dezbraci sa-i iei temperatura..da e mai sigur!

Codrin si Diana....cei mai iubiti dintre pamanteni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Noi am constatat ca termomentrele electronice indica temperatura cu mari variatii (pana la 1-1.5 grade). Si nu am avut numai 1,2, ci vreo 5 (de frunte) am tot luat pe ideea ce nu erau bune. Asa ca acum cand ii luam temperatura, ii luam de 2 ori cu un termometru care l-am identificat mai stabil, apoi verificam cu temperatura noastra, iar apoi cu inca unul.
Bineinteles conteaza si sa respecti indicatiile de pe instructiuni (atentie, variatiile mari nu erau date de modul in care luam temperatura - e.g. termometrul nu era la temperatura camerei sau il puneam pe frunte incorect!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisam102 spune:

Nu sunt bune. Cel mai bun e tot cel clasic.
Am incercat si cu suzeta cu termometru, termometru de ureche, de frunte si am ramas tot la cel clasic.
Acum al meu sot se incapataneaza si i-a spus soacra-mi sa cumpere unu din anglia. Eu nu imi fac mari sperante dar atata timp cat nu dau eu bani pe el nu are decat sa cumpere ce vrea.
Astea de la chicco par chiar ieftine eu am dat vreo 450 pe unu. Alti bani aruncati aiurea.... dar asta e ...invatam invatam invatam....

PS revin cu o precizare. Mi-am adus aminte ca atunci cand am optat pt un term de genul asta copilul avea febra mare, care nu mai scadea si de la urgente mi-a recomandat sa-i urmaresc temperatura toata noaptea. A fost bun at chiar si cu variatiile de temperatura pt ca l-a 40 a trebuit sa-i fac impachetari si asta pe la 3 noaptea.
Si ca sa nu-l mai trezesc de fiecare data cand foloseam termometrul a fost super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Eu am optat pt un termometru de ureche in primul si in primul rand din respect pt copil, m-a rugat f mult sa nu o mai dezbrac si sa-i iau "bag ceva" in fundulet.

E adevarat ca mai da diferente intre urechi, mai ales daca sta culcata pe o parte (urechea pe care sta e mai calda, deci), dar am masurat de 2-3 ori, am facut media si am stiut care e temperatura. Daca doarme nu trebuie s-o trezesc, s-o dezbrac, s-o scot din sacul de dormit...

Am si varianta electronica cu mercur dar inca fata nu e indeajuns de mare incat sa il tina cat trebuie si corect la axila, deci pt noi deocamdata asta a fost solutia salvatoare.

Ultimul termometru din asta l-am luat chiar sapt trecuta de pe okazii cu 40 de lei (deci la mana a doua), f bun, l-am donat la gradinita sa nu le mai ia temperatura cu dosul palmei. Din partea mea, felicitari celui care l-a inventat



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Eu am un Thermofocus 5 in 1 de vreo 2 ani, sunt nu f ci extrem de multumita, n-a dat niciodata eroare. E mai scump, am dat 3oo lei pe el dar face toti banii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

am si eu unul laica prca..am dat in jur de 2 mil pe el si e groaznic!!!!!!!


mami de fetita cu codite 3+ si baietel nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

eu am timp suzeta(JALNIC), ce ureche(idem=JALNIC) si cel clasic. Cel ami exact este cel clasic, nu va zic ca cel de ureche din 5 masuratori aveam 5 rezultate diferite
cel de frunte...nu stiu ce sa zic, dar cred ca e pierdere de bani

Mama de Ana si 25+

Fashion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Noi avem de frunte (nu cel pe care l-ai ales tu ci de la alta firma) dar am fost foarte multumiti de el. Culmea este ca cel de fundulet mi-a dat erori.:(((( Asa ca, cele care sunteti multumite de termometrele rectale, dati-mi si o firma de la acre ati luat si ati fost multumite. Chiar am nevoie de asa ceva in casa. Daca puteti da si un link, ar fi super.

Mergi la inceput