Nelamurire masina de spalat vase

Nelamurire masina de spalat vase | Autor: Danutz@

Link direct la acest mesaj

Buna fetele,

Spuneti-mi va rog care credeti ca ar putea fi motivul pentru care daca folosesc alte programe decat cel intensiv (70 de grade), vasele nu se calesc bine. Nici la intensiv rezultatele nu sunt cele asteptate, dar e ceva mai bine...

Mai precis, paharele raman usor albicioase, pe celelelte vase se observa ca niste zoaie, iar cand pun mana pe ele, se simte ca nu sunt clatite bine, aluneca parca ar mai avea o substanta pe ele. Chiar am pus un polonic invers sa vad cum e apa care se aduna in el si la sfarsit am constatat ca in el se adunase o apa albicioasa (nu ar fi trebuit sa fie apa limpede?).
De aceea, dupa fiecare spalare ii mai dau un ciclu de prespalare ca sa ma asigur ca le-a limpezit bine.
Am incercat sa ii cresc sau sa ii reduc nivelul substantei de clatire, dar nu are efect.

P.S. masina este Bosch SMS53M08EU, folosesc substante separate(sare, detergent, solutie de clatire).

Unde credeti ca gresesc? Ce ar trebui sa fac?
Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Cred ca nu sunt dozate corect, Ei recomanda sa se verifice nivelul duritatii apei si apoi sa se ajusteze dozele. Ori e prea putin agent de clatire ori e prea multa sare ori prea mult detergent sau nu sunt bune proportiilr.

De ce nu incerci cu tablete? Scapi de multe stresuri.
Eu am avut surprize si cu tabletele Somat, am gasit unele 5/1 dela DM care lasa vasele chiar stralucitoare.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput